Instalatie apa din teava inox

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #31
    Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

    Postat în original de catalin gramada
    ..... apartment de bloc de 60 de ani. N.au schimbat o teava nici pe alimentare nici pe caldura doar robineti cand si cand. Poate e un caz fericit. or fi gresit instalatorii cind au montat cu ceva. ..
    .......
    Stai linistit ca alea nu functioneaza in parametrii , sint pline de rugina pina la obturare .
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Mircea_G; 12.iun.2017, 17:50.
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #32
      Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

      Teava de inox nu este mai scumpa decat cea de cupru.
      Cuprul si ppr-ul sunt mai versatile, in sensul ca sunt meseriasi multi pe aceste materiale. Cine are posibilitate sa-si faca din inox in loc de teava zincata din zilele noastre, eu zic ca este in avantaj.
      Repet, inoxul alimentar este cel mai bun material!

      Comentariu

      • catalin gramada
        Incepator
        • 06.mai.2006
        • 93

        #33
        Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

        Daca diferenta nu e mare, de ce nu ? Dar eu cred ca e. Ca sa dai filet de instalatii pe teava ai nevoie de grosime in carne, asta inseamna kg multe,deci scump, sudura inox =manopera scumpa, brazare-nu stiu daca tine la presiune. Poate s-o mai fi inventat cite ceva mai ieftin si n-am eu stiinta
        Ultima editare de catalin gramada; 12.iun.2017, 21:04.

        Comentariu

        • catalin gramada
          Incepator
          • 06.mai.2006
          • 93

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

          Postat în original de Mircea G
          Stai linistit ca alea nu functioneaza in parametrii , sint pline de rugina pina la obturare .
          Mircea, nu poate fi rugina, cu atat mai mult cu cat stutzul ala retezat pare a fi de plumb-deci inoxidabil, daca ma insel scuzele mele. Pentru depunerile de piatra e egal pot sa fie si tevi de margaritar
          Ultima editare de catalin gramada; 12.iun.2017, 21:00.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1343

            #35
            Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

            Postat în original de spik1
            Strict la subiect...in industria alimentara inoxul austenitic este cel mai bun...deocamdata! Nu are nici o reactie negativa cu produsele alimentare.
            Imi amintesc ca acum 5-6 ani, in cadrul unei discutii despre inoxul alimentar un inginer sustinea ca conditia de neutralitate e valabila la rece, in cazul unor temperaturi in jurul a 100 de grade, situatia se schimba putin. Reproduc numai ce sustinea respectivul, eu unul nu sunt atit de tare la chimie. In cazul plasticului imi pare logic, la inox nu ar trebui, dar.....
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1343

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

              Postat în original de catalin gramada
              Pentru depunerile de piatra e egal pot sa fie si tevi de margaritar
              hmm,margaritar.... Ei, nu e chiar asa in sensul ca tevile din materialele nemetalice au depuneri mult mai reduse de piatra decit cele metalice. Iarsi sunt diferente de depunere intre metalele feroase si cele neferoase. Eu unul am scos din zid la o casa veche o bucata de teava zincata in stare excelenta dar era plina complet cu depunere de piatra.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • catalin gramada
                Incepator
                • 06.mai.2006
                • 93

                #37
                Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

                Pai ce altceva sa urmaresti? Transformarea in perla de cultura pe baza depunerilor de saruri de calciu in tevile de instalatii, daca tot ti-ai propus sa tii tevile in perete citeva generatii...poate iese ceva .
                Deci nu e nimic rau, dar sunt bani aruncati pe fereastra si functional vorbind din pct.de vedere al instalatiei nu vad sa existe nici un avantaj. Scuze de offtopic
                Ultima editare de catalin gramada; 13.iun.2017, 13:23.

                Comentariu

                • catalin gramada
                  Incepator
                  • 06.mai.2006
                  • 93

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

                  Postat în original de Temelye
                  tevile din materialele nemetalice au depuneri mult mai reduse de piatra decit cele metalice. Iarsi sunt diferente de depunere intre metalele feroase si cele neferoase. Eu unul am scos din zid la o casa veche o bucata de teava zincata in stare excelenta dar era plina complet cu depunere de piatra.
                  Perfect De acord. Nanotehnologia ofera suprafete la care nu adera nimic exact cum superconductorii ofera rezistenta electrica care se duce spre zero, Astea sunt avantaje reale, cind vom avea acces. Altminteri mi se pare gratuit sa arunci bani in materiale care nu aduc nimic si apoi eventual sa faci economie la apa . Risipa tot risipa e indiferent in ce se regaseste, unde o plasezi. Nu exista justificare
                  Ultima editare de catalin gramada; 13.iun.2017, 14:26.

                  Comentariu

                  • catalin gramada
                    Incepator
                    • 06.mai.2006
                    • 93

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie apa din teava inox

                    ...Probabil, daca arata bine, lustruite, asortate cu fitinguri si robineti de trecere cromati pot fi lasate aparente pentru un design industrial reusit de bucatarie/baie, scutind astfel de toate compromisurile si costurile pozarii lor in sistem ascuns, ceea ce nu-i putin lucru, dar "de gustibus non est disputandum"
                    Ultima editare de catalin gramada; 13.iun.2017, 16:12.

                    Comentariu

                    Procesare...