Montare si instalare hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12069

    Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

    Dreapta / sfoara , nu va sta indiferent ce metode incercati .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • radu51
      Incepator
      • 08.ian.2008
      • 4

      Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

      Eu am indreptat cele 2 tevi ( pt. hidrofor cu ejector ) de 18 m. punindu-le pe pamint , incadrate din loc in loc de tarusi . Le-am lasat asa , la soare , o zi . Cum a zis si Mircea , nu sint sfoara , dar pot baga pe linga ele o galeata de put . Putul meu are diametrul de 30 cm. Nu incerca cu lampa/aer cald ca s-ar putea sa ai surprize. Pt. 7-8 m. poti pune cap la cap 2 capriori.

      Comentariu

      • spik1
        Living legend
        • 20.apr.2012
        • 2266

        Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

        Salut! Nu inteleg de ce mai scoti apa cu galeata , daca ai hidrofor ? Sau se mai intrerupe alimentarea cu energie electrica ? Altfel de amorul artei te complici ! Numai de bine !

        Comentariu

        • nelu1976
          Incepator
          • 24.aug.2009
          • 18

          Răspuns la: Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

          va recomand teava ppr si va sta foarte dreapta

          Comentariu

          • spik1
            Living legend
            • 20.apr.2012
            • 2266

            Răspuns la: Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

            Postat în original de nelu1976
            va recomand teava ppr si va sta foarte dreapta
            Daca e pe "da-stea", atunci eu recomand teava din inox, cuplata din 2m in 2m prin cuple rapide !

            Comentariu

            • SutoAndras
              Incepator
              • 11.apr.2011
              • 75

              Răspuns la: Montare hidrofor

              Daca aveti pompa submersibila,presostat si vas de expansiune puteti spune cu mana pe inima ca aveti un fel de hidrofor.Este aproximativ acelasi sisteme ,dupa parerea mea ,mult mai performant ca si sistemul hidrofor.



              PS

              pentru cei carora le-am promis un contact pentru pitless adapter va informez ca prietenul meu din Timisoara nu vrea sa vanda asa ceva in Romania decat pentru sistemele si casele facute de el ( da si mie mi se pare idiot dar asta este)

              Daca vreti sa comandati folositi google ( pitless adapter) si sigur gasiti un site din USA care va va trimite.Nu duce mai mult de 100 de euro cu tot cu trasport.
              Ultima editare de SutoAndras; 03.ian.2013, 01:39.

              Comentariu

              • gerula2006
                Membru
                • 15.feb.2011
                • 184

                Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                Salut!
                Va rog sa ma ajutai cu un raspuns: refacerea pernei de aer la un hidrofor se face avind un robinet consumator deschis?
                Am adus manometrul la 0 (deschizind un robinet la baia de la parter) si dupa aceea am inchis robinetul care este pus intre hidrofor si casa- acesta se afla in beci.Cind am bagat presiune urca manometrul aflat pe hidrofor , nu cel care se afla pe compresor.
                M-am gindit ca nu e prea OK si am dechis robinetul din beci , cel de la baie fiind in continuare deschis.Manometrul de pe hidrofor a revenit la 0 si apoi am bagat aer pina cel de pe compresor a ajuns la 1,5.
                Deci cum e bine? Cu un consumator deschis sau cu toti consumatorii inchisi?
                Multumesc!

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                  Reglarea presiunii in perna de aer a vasului hidrofor se realizeaza cu pompa oprita si instalatie descarcata de presiune. In acest fel se poate incarca perna de aer la o presiune corecta, ce poate fi verificata cu manometrul. Deci, nu trebuie sa fie presiune pe circuitul de apa cand reglati presiunea de aer.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6667

                    Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                    Pot sa folosesc : http://www.practicmagazin.ro/Hidrofo...HL-117449.html sau : http://www.practicmagazin.ro/Pompa+a...40-117450.html pt a creste presiunea apei de la retea ?
                    Ultima editare de coby; 10.aug.2013, 12:36.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      Răspuns la: Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                      Postat în original de coby
                      Ce fel de retea? Cea publica? Conectarea unei instalatii de ridicare a presiunii in cazul acestei retele s eface doar cu separare, pentru a nu influenta negativ reteaua.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6667

                        Din reteaua publica . Pe indicatiile produsului spune ca se poate folosi direct ...
                        Am mai gasit si la dedeman : http://i.dedeman.ro/media/file/file/...lus_asp_9m.pdf iar pe specificatii scrie clar ca se poate utiliza pt marirea presiunii in instalatii racordat direct la retea . Deci nu inteleg de ce nu se poate folosi ? Presiunea de la reteaua de apa de pe strada unde stau e nenorocire ...
                        Daca montez asta direct de la retea si poi din el plec spre instalatia de apa a casei , ce probleme pot intampina ?
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12069

                          Răspuns la: Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                          Postat în original de coby
                          ..........pe specificatii scrie clar ca se poate utiliza pt marirea presiunii in instalatii racordat direct la retea . Deci nu inteleg de ce nu se poate folosi ? Presiunea de la reteaua de apa de pe strada unde stau e nenorocire ...
                          Daca montez asta direct de la retea si poi din el plec spre instalatia de apa a casei , ce probleme pot intampina ?
                          Pentru incintarea cumparatorilor , producatorii si vinzatorii scriu multe ... Realitatea este ca tragind apa direct din retea , se dezechilibreaza sistemul si puteti lasa vecinii fara apa .
                          Totusi , in cazul ca faceti asta , ar trebui studiat , sa alegeti o pompa care " stie " sa lucreze cu presiune pozitiva pe intrare .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                            Postat în original de coby
                            Pe indicatiile produsului spune ca se poate folosi direct ... iar pe specificatii scrie clar ca se poate utiliza pt marirea presiunii in instalatii racordat direct la retea . Deci nu inteleg de ce nu se poate folosi ?
                            Nu putem spune ca este chiar incorect ce scrie in acea instructiune, acolo nu se spune si modul in care se poate utiliza. Asadar mesajul este corect dar incomplet.
                            Vedeti discutiile din topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ighlight=retea
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6667

                              Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                              Am citit inainte tot acel topic si am mai citit si pe alte forumuri ; ideea e ca n am gasit pe nimeni in situatia concreta si eu vreau sa incerc ; cel mai rau ce se poate intampla ? Daca se sparge o teava se poate inlocui ...
                              D-nu Mircea puteti sa mi faceti o recomandare ? Va rog , cat " va lasa " inima
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2266

                                Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                                Ia incearca, domnule, sa vedem si noi !
                                Sunt curios , pana la ce presiune,minima, a retelei se poate asigura necesarul de apa pt. alimentarea hidroforului ?
                                Si odata cu intreruperea alimentarii cat va rezista pompa, fara apa ?
                                Si pe la noi au fost probleme cu presiunea apei din retea( numai ca problema era doar pe durata a cateva ore pe zi ) si s-a rezolvat cu hidrofor alimentat cu apa din put !

                                Comentariu

                                Procesare...