Montare si instalare hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6667

    Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

    Postat în original de spik1
    Ia incearca, domnule, sa vedem si noi !
    Sunt curios , pana la ce presiune,minima, a retelei se poate asigura necesarul de apa pt. alimentarea hidroforului ?
    Si odata cu intreruperea alimentarii cat va rezista pompa, fara apa ?
    Si pe la noi au fost probleme cu presiunea apei din retea( numai ca problema era doar pe durata a cateva ore pe zi ) si s-a rezolvat cu hidrofor alimentat cu apa din put !
    De ce s ar intrerupe alimentarea ?
    Am gasit un hidrofor cu rezervor de 100 l , nu se considera acel rezervor ca un vas tampon ?
    Alimentarea de la retea in hidrofor se face direct - in sensul in care mereu va fi apa in pompa , nu ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6667

      Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

      Postat în original de spik1
      Ia incearca, domnule, sa vedem si noi !
      Sunt curios , pana la ce presiune,minima, a retelei se poate asigura necesarul de apa pt. alimentarea hidroforului ?
      Si odata cu intreruperea alimentarii cat va rezista pompa, fara apa ?
      Si pe la noi au fost probleme cu presiunea apei din retea( numai ca problema era doar pe durata a cateva ore pe zi ) si s-a rezolvat cu hidrofor alimentat cu apa din put !
      De ce s ar intrerupe alimentarea ?
      Am gasit un hidrofor cu rezervor de 100 l , nu se considera acel rezervor ca un vas tampon ?
      Alimentarea de la retea in hidrofor se face direct - in sensul in care mereu va fi apa in pompa , nu ? http://www.covera.ro/unelte-utilaje/...p-1100-w_7731/
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • spik1
        Living legend
        • 20.apr.2012
        • 2266

        Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

        Pai, ma gandeam si eu , daca reteaua nu-ti da apa cu presiune implicit debit de apa, atunci hidroforul de unde ia atata apa ? E ca si cum vrei sa alimentezi o sursa de sudare de la reteaua monofazata si ea trebuie alimentata la "trifazic" ! Zic si eu !

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6667

          Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

          Eu tot o sa incerc , presiunea de la retea are hopuri , cateodata este suficienta presiune si totul e ok dar alteori scade dramatic , ma gandesc ca rezervorul hidroforului de 100l ar atenua lipsa de presiune ivita ocazional mai ales cand decid sa fac un dus . Intrebam doar daca exista alte efecte negative in afara ca mi las vecinii fara apa ... ( banuiesc ca pret de o ora sau ceva de genu , nu pt o zi )
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12069

            Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

            Corect ar fi un bazin de colectare cu rupere de presiune . ...adica : intr-un bazin se acumuleaza apa din retea . Bazinul este prevazut cu plutitor si preaplin . Din bazin trage pompa ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • spik1
              Living legend
              • 20.apr.2012
              • 2266

              Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

              Postat în original de Mircea G
              Corect ar fi un bazin de colectare cu rupere de presiune . ...adica : intr-un bazin se acumuleaza apa din retea . Bazinul este prevazut cu plutitor si preaplin . Din bazin trage pompa ....
              Asa este normal !

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6667

                Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                problema e ca intr un bazin de genul asta trebuie ceva tratament al apei , altfel apa se degradeaza , iar daca bag "tratament " nu mai este potabila ; inca nu stiu ce o sa fac !
                Mai intreb o data : daca as avea rezervorul de la hidrofor cu o capacitate mare 150l - 200 l se poate considera ca vas tampon au ba ?
                Ultima editare de coby; 13.aug.2013, 15:12.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12069

                  Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                  Postat în original de coby
                  ...........
                  Mai intreb o data : daca as avea rezervorul de la hidrofor cu o capacitate mare 150l - 200 l se poate considera ca vas tampon au ba ?
                  Nu vad cum ! este alta mincare de peste ...
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2266

                    Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                    Hai sa-ti explic cum stiu eu : daca dai drumul la robinet si umpli o galeata de 10 l in 1-2 minute datorita presiunii scazute, atunci pompa de unde ia apa cand ea umple o galeata in 30 de secunde ?
                    Cele bune !

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6667

                      Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                      Multumesc pt lamuriri Mircea G si Spik 1 .
                      O sa cumpar un hidrofor cu rezervor 22 L la 299 lei si il montez sa vad ce se intampla fara vas tampon ; tocmai am aflat de la regia apa canal ca " ticalosii" ca altfel nu pot sa le zic au luat bani pt modernizare retea de distributie a apei dar tevile nu le au schimbat si au bagat banii la buzunar , = daca reusesc sa las o strada fara apa , poate se vor mobiliza nesimtitii sa schimbe tevile de apa si implicit sa si permita sa creasca presiunea pe noile conducte fara grija ca se vor sparge . Desi am facut nenumarate sesizari mi au dat cu " flit " si teoria chibritului ca nu mi e dimensionata bine instalatia in casa ...
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2297

                        Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                        Doar dumneavostra aveti problema aceasta sau toata strada?
                        Daca toata strada, strangeti-va, depundeti toti plangeri in care "amenintati" ca mergeti la OPC si chiar in instanta si sigur se va rezolva.
                        Pe mine, pentru ca nu am vrut sa platesc deviz de 300 ron si restul pana la 2000 ron sa le dau lor sa ii imparta, m-au amenintat ca imi taie apa, mi-au facut deviz de 3000 ron cu elemente care nu se regaseasu in instalatie, etc.
                        Dupa 2 scrisori catre directorul Apa-Canal, devizul a scazut la 1200 ron adica la valoarea corecta si inginerului de lucrare i s-a taiat 20% din salariu (lucru confirmat de unul din angajati pe care il cunosc).
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6667

                          Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                          O sa incerc zilele astea in felul urmator ( n am nimic de pierdut ) , am o pompa de apa din asta http://www.lagala.ro/pompa-rd-pk60 la care o sa montez un presostat electronic din asta http://gsfimpexsrl.bizoo.ro/vanzare/...tat-electronic , si o sa vad ce se intampla , pompa o am demult deci daca se arde nu i bai . Dupa ce le voi monta o sa fac poze , sper sa mearga , daca nu , macar mi am satisfacut curiozitatea si nu o sa am regrete ca n am incercat .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • ionuttrif
                            Membru
                            • 18.aug.2008
                            • 154

                            Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                            Postat în original de coby
                            Multumesc pt lamuriri Mircea G si Spik 1 .
                            O sa cumpar un hidrofor cu rezervor 22 L la 299 lei si il montez sa vad ce se intampla fara vas tampon ; tocmai am aflat de la regia apa canal ca " ticalosii" ca altfel nu pot sa le zic au luat bani pt modernizare retea de distributie a apei dar tevile nu le au schimbat si au bagat banii la buzunar , = daca reusesc sa las o strada fara apa , poate se vor mobiliza nesimtitii sa schimbe tevile de apa si implicit sa si permita sa creasca presiunea pe noile conducte fara grija ca se vor sparge . Desi am facut nenumarate sesizari mi au dat cu " flit " si teoria chibritului ca nu mi e dimensionata bine instalatia in casa ...
                            Sincer nu recomand deloc. Cum spunea si Mircea e obligatoriu vas tampon. Am fost (in parte sunt) intr-o situatie similara: am montat hidroforul (cu rezervor de 50L, dar rezervorul hidroforului e total altceva fata de vasul tampon) direct la o retea privata, care e alimentata de niste bazine de pe un deal. De aici presiune foarte slaba. Dupa cateva zile mi-am ridicat toti vecinii in cap:

                            - pentru ca hidroforul "tragea" cu un debit mai mare decat cel al retelei se formau goluri de aer in retea, la vecini apa curgea cu goluri de aer improscand totul.
                            - pentru ca ceilalti vecini nu aveau (oarecum normal) supapa de sens, se intampla ca le scoatea apa calda din boilerul electric mai grav tocmai cand faceau baie.
                            - alte fenomene ciudate, oarecum inexplicabile, care incetau cand se oprea hidroforul

                            Deci parerea mea este ca e exclusa instalarea hidroforului direct la retea.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                              Nu va recomand sa incercati asa ceva,cuplarea directa la instalatia stradala este o greseala si puteti creea probleme.Este foarte posibil ca pompa sa nu meraga mai deloc sau sa mearga foarte prost, in cavitatie.separarea fata de instaaltia stradala este obligatorie pentru a va functiona corect sistemul de pompare.Atentie, sunteti singurul responsabil de experiment!

                              Comentariu

                              • mpatachia
                                Incepator
                                • 19.mai.2010
                                • 82

                                Răspuns la: Montare si instalare hidrofor

                                Buna ziua,

                                as vrea sa stiu si eu va rog cum pot curata/spala vasul de expansiune de mizeria care s-a acumulatin interior?

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...