Montare si instalare hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • VYS
    a răspuns
    Ce inaltime de pompare ai nevoie? Ce debit?

    Lasă un comentariu:


  • gcom61
    a răspuns
    Va salut
    Chiar daca nu mai este activitate cam de mult pe aici,am nevoie de o recomandare de hidrofor pt baie.acesta va fi alimentat dintr-un IBC de 1000 l amplasat la cota -2m
    As prefera cu pompa mai mica ,ca si putere.

    Lasă un comentariu:


  • emanu
    a răspuns
    Postat în original de Alexandru1983
    (precizez ca zona care trebuie alimentata cu presiunea mai mare este formata din vreo 30 de case cu P+1)

    .
    Asta nu este lucrare de bricolaj, alimentarea a 30 de casa! Contacteaza in inginer care sa proiecteze instalatia, nu e vorba doar de ridicarea presiunii ci si de debite, sectiuni, tolerante etc etc!
    Nu e pt bricolat in timpul liber

    Lasă un comentariu:


  • Alexandru1983
    a răspuns
    Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea aplicatie: intr-o zona de munte trebuie sa montez o statie de pompare pe un tronson de strada unde presiunea de la retea este insuficienta. Precizez ca presiunea in punctul unde se va monta statia de pompare este de 3 - 4 bari, iar din acest punct pana unde trebuie ridicata presiunea este o diferenta de nivel de vreo 50 m. Intrebarile sunt urmatoarele:
    - statia de pompare care trebuie prevazuta trebuie sa ridice presiunea existenta in retea, in punctul de injectie, adica de la 3-4 bari sa fie dusa pana in 5 bari? sau aceasta statie trebuie sa pompeze direct la presiunea de 5 bari, independent de presiuen din retea?
    - statia de pompare trebuie sa fie de tipul 1A+1R, si cu convertizor de frecventa?
    - trebuie montat si un vas de hidrofor, si ce volum minim ar trebuii prevazut? (precizez ca zona care trebuie alimentata cu presiunea mai mare este formata din vreo 30 de case cu P+1)

    Va multumesc
    P.S. precizez ca sunt nou pe acest forum, si sper ca sa primesc infomatii care sa ma ajute pe viitor.

    Lasă un comentariu:


  • emanu
    a răspuns
    Postat în original de statescu emil

    Ramane sa verific la sfarsit de saptamana ,daca membrana este ok si daca am presiune in vas.Pe unde dau drumul la apa din membrana,ca nu am robinet de golire ?O pot elibera pe la racord ?
    e mai simplu sa deschizi un robinet, o baterie

    Lasă un comentariu:


  • statescu emil
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G

    Bun , acum ai luat submerisibila , si ce schema folosesti ?
    Nu inteleg ce vrei sa spui.Eu am hidrofor cu ejector

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de statescu emil

    Ramane sa verific la sfarsit de saptamana ,daca membrana este ok si daca am presiune in vas.Pe unde dau drumul la apa din membrana,ca nu am robinet de golire ?O pot elibera pe la racord ?
    Bun , acum ai luat submerisibila , si ce schema folosesti ?

    Lasă un comentariu:


  • statescu emil
    a răspuns
    Postat în original de tymotyman
    Am patit o treaba dasta. Vanzatorul se lauda cu adancimea si l a probat intr un butoi,dar acasa la o adancime mare ,nu facea fata. Pana la urma am luat o submersibila cu mai multe etaje,plus butelie ,presostat,etc
    Ramane sa verific la sfarsit de saptamana ,daca membrana este ok si daca am presiune in vas.Pe unde dau drumul la apa din membrana,ca nu am robinet de golire ?O pot elibera pe la racord ?

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Am patit o treaba dasta. Vanzatorul se lauda cu adancimea si l a probat intr un butoi,dar acasa la o adancime mare ,nu facea fata. Pana la urma am luat o submersibila cu mai multe etaje,plus butelie ,presostat,etc

    Lasă un comentariu:


  • statescu emil
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    1. este montat corect ?
    2. este respectata adincimea ?
    3. niste poze ?
    am verificat fiecare mufa,adancimea este de 15m-dar daca ar trage aer nu ar trebui sa se dezamorseze?poze o sa pun la final de saptamana cand ajung la locatie si cu ocazia asta voi mai verifica odata daca a ramas amorsat.Oricum,multumesc !

    Lasă un comentariu:


  • emanu
    a răspuns
    Postat în original de bogdan81d
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montare si instalare hidrofor



    Multumesc emanu pentru raspuns. Apa in pompa insemnand instalatia electrica, sau ce anume? Imi cer scuze dar nu inteleg ....

    BD
    da, a patruns apa la motorul pompei si-ti da la masa! Diferentialul simte descarcarea si declanseaza

    Lasă un comentariu:


  • emanu
    a răspuns
    Cumpara Pompa submersibila JAR 5 S 60-6-1350w de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    1. este montat corect ?
    2. este respectata adincimea ?
    3. niste poze ?

    Lasă un comentariu:


  • statescu emil
    a răspuns
    nu trage aer pe nicaieri,este amorsat perfect,doar ca nu se ridica presiunea mai mult de 1,2-1,3 si merge continu.Daca dau drumul la robinet curge fara presiune,dar constant(fara jeturi de aer)

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Sigur este montat corect? Ai verificat tot, nu trage pe nicaieri aer?

    Lasă un comentariu:

Procesare...