Montare si instalare hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    Postat în original de bogdan81d
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montare si instalare hidrofor



    Multumesc emanu pentru raspuns. Apa in pompa insemnand instalatia electrica, sau ce anume? Imi cer scuze dar nu inteleg ....

    BD
    da, a patruns apa la motorul pompei si-ti da la masa! Diferentialul simte descarcarea si declanseaza

    Comentariu

    • statescu emil
      Incepator
      • 08.iul.2019
      • 6

      Postat în original de Mircea G
      1. este montat corect ?
      2. este respectata adincimea ?
      3. niste poze ?
      am verificat fiecare mufa,adancimea este de 15m-dar daca ar trage aer nu ar trebui sa se dezamorseze?poze o sa pun la final de saptamana cand ajung la locatie si cu ocazia asta voi mai verifica odata daca a ramas amorsat.Oricum,multumesc !

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        Am patit o treaba dasta. Vanzatorul se lauda cu adancimea si l a probat intr un butoi,dar acasa la o adancime mare ,nu facea fata. Pana la urma am luat o submersibila cu mai multe etaje,plus butelie ,presostat,etc

        Comentariu

        • statescu emil
          Incepator
          • 08.iul.2019
          • 6

          Postat în original de tymotyman
          Am patit o treaba dasta. Vanzatorul se lauda cu adancimea si l a probat intr un butoi,dar acasa la o adancime mare ,nu facea fata. Pana la urma am luat o submersibila cu mai multe etaje,plus butelie ,presostat,etc
          Ramane sa verific la sfarsit de saptamana ,daca membrana este ok si daca am presiune in vas.Pe unde dau drumul la apa din membrana,ca nu am robinet de golire ?O pot elibera pe la racord ?

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Postat în original de statescu emil

            Ramane sa verific la sfarsit de saptamana ,daca membrana este ok si daca am presiune in vas.Pe unde dau drumul la apa din membrana,ca nu am robinet de golire ?O pot elibera pe la racord ?
            Bun , acum ai luat submerisibila , si ce schema folosesti ?
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • statescu emil
              Incepator
              • 08.iul.2019
              • 6

              Postat în original de Mircea G

              Bun , acum ai luat submerisibila , si ce schema folosesti ?
              Nu inteleg ce vrei sa spui.Eu am hidrofor cu ejector

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                Postat în original de statescu emil

                Ramane sa verific la sfarsit de saptamana ,daca membrana este ok si daca am presiune in vas.Pe unde dau drumul la apa din membrana,ca nu am robinet de golire ?O pot elibera pe la racord ?
                e mai simplu sa deschizi un robinet, o baterie

                Comentariu

                • Alexandru1983
                  Incepator
                  • 22.iul.2019
                  • 2

                  Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea aplicatie: intr-o zona de munte trebuie sa montez o statie de pompare pe un tronson de strada unde presiunea de la retea este insuficienta. Precizez ca presiunea in punctul unde se va monta statia de pompare este de 3 - 4 bari, iar din acest punct pana unde trebuie ridicata presiunea este o diferenta de nivel de vreo 50 m. Intrebarile sunt urmatoarele:
                  - statia de pompare care trebuie prevazuta trebuie sa ridice presiunea existenta in retea, in punctul de injectie, adica de la 3-4 bari sa fie dusa pana in 5 bari? sau aceasta statie trebuie sa pompeze direct la presiunea de 5 bari, independent de presiuen din retea?
                  - statia de pompare trebuie sa fie de tipul 1A+1R, si cu convertizor de frecventa?
                  - trebuie montat si un vas de hidrofor, si ce volum minim ar trebuii prevazut? (precizez ca zona care trebuie alimentata cu presiunea mai mare este formata din vreo 30 de case cu P+1)

                  Va multumesc
                  P.S. precizez ca sunt nou pe acest forum, si sper ca sa primesc infomatii care sa ma ajute pe viitor.

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    Postat în original de Alexandru1983
                    (precizez ca zona care trebuie alimentata cu presiunea mai mare este formata din vreo 30 de case cu P+1)

                    .
                    Asta nu este lucrare de bricolaj, alimentarea a 30 de casa! Contacteaza in inginer care sa proiecteze instalatia, nu e vorba doar de ridicarea presiunii ci si de debite, sectiuni, tolerante etc etc!
                    Nu e pt bricolat in timpul liber

                    Comentariu

                    • gcom61
                      Incepator
                      • 04.iun.2010
                      • 75

                      Va salut
                      Chiar daca nu mai este activitate cam de mult pe aici,am nevoie de o recomandare de hidrofor pt baie.acesta va fi alimentat dintr-un IBC de 1000 l amplasat la cota -2m
                      As prefera cu pompa mai mica ,ca si putere.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Ce inaltime de pompare ai nevoie? Ce debit?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          ce e aberatia asta cu CENTRUL DE GREUTATE AL INSTALATIEI? !!

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            Postat în original de emanu
                            ce e aberatia asta cu CENTRUL DE GREUTATE AL INSTALATIEI? !!
                            Care, unde scrie?
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • emanu
                              Membru marcant
                              • 06.oct.2008
                              • 504

                              #14
                              Postat în original de Consultant
                              Este recomandata amplasarea unitatii de pompare in centrul de greutate al instalatiei pe care o deserveste.

                              Centrul de greutate al instalatiei poate fi undeva pe coloana de refulare a pompei. Daca montati pompa in centrul de greutate exista posibilitatea ca sarcina de aspiratie a circuitului sa fie mai mare decat sarcina de aspiratie a pompei si pompa sa nu se amorseze. Sunt cazuri cand corcuitul de refulare are o sarcina hidraulica f mare si este necesar amplasarea unei pompe cu mai multe etaje pentru marirea presiunii de refulare pana la presiunea necesara, insa si in acest caz se tine cont de sarcina de aspiratie a pompei. La amplasarea pompei se tine cont de parametrii tehnici ai pompei.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                Da, nu este obligatoriu din ce am citit, doar o recomandare.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...