Camin hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cristi38
    Incepator
    • 30.mar.2011
    • 3

    Răspuns la: Camin hidrofor

    Am construit un camin pentru hidrofor iar meseriasii au facut o aerisire cu diametru de 5 cm ca in figura, au zis ca e suficient.
    Am instalat o pompa submersibila cu un rezervor de 20l.
    In camin se formeaza condens de care nu reusesc sa scap. Am izolat in interior cu polistiren extrudat de 5 cm dar cu venirea toamnei condesul s-a accentuat.
    Solutia este sa fac 2 aerisitoare ca in figura; este corect? Ce diametru trebuie sa aiba aerisitoarele? Vreau ca gaurile de aerisire sa fie prin pereti laterali cam la 20 cm sub nivelul solului in diagonala, pentru ca deasupra vreau sa fac un foisior.
    Si inca o intrebare: iarna aerisitoarele trebuiesc infundate sa nu intre frigul? Va multumesc.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • costi_jek
      Incepator
      • 14.ian.2013
      • 3

      Răspuns la: Camin hidrofor

      Buna seara am si eu o problema am facut fundatia si tre sa trag apa in casa ca apoi sa torn placa peste fundatie am o nelamurire de ce diametru sa fie teava de pehd de 20 sau de 25 avand in vedere ca bransarea la retea a fost facut cu apometru de jumatate 1/2?? va rog sa ma ajutati

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        Răspuns la: Camin hidrofor

        @cristi38
        Incercati ca aerisirile sa fie diametral opuse, una sa coboare pana la circa 5-10 cm de podea, iar cea de a doua 10cm sub placa.
        Eu am folosit teava de 110, iar aerisirea de sus am facut-o in capacul usii de acces.
        Nu o sa scapi total de condens, dar o sa se reduca.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • adriancean
          Membru Marcant
          • 31.oct.2010
          • 481

          Răspuns la: Camin hidrofor

          Am nevoie de o parere,o sa pun o pompa submersibila in fantana iar caminul pentru vasul hidrofor si celelalte componente as vrea sa-l fac langa fundatia casei ,chiar unde intra conducta de apa in baie... E bine sau nu amplasarea caminului langa fundatie? Cam ce dimensiuni imi recomandati sa am la camin? O sa-l fac din beton cu armatura iar fundul caminului o sa fie betonat si probabil cu cateva gauri in el pentru scurgerea condensului. Iar in final o sa-l izolez pe interior cu polistiren extrudat.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2491

            Răspuns la: Camin hidrofor

            Eu am facut caminul pentru hidrofor de dimensiunile 2x2x2 m, betonat pe fund cu exceptia unei portiuni de diametrul 80cm, pentru eventuale scurgeri din infiltratii, umpluta cu piatra sparta.
            Nu cred ca o sa scapati de condens izoland interiorul cu polistiren extrudat.
            Realizati o aerisire si un tiraj bun al aerului si o sa evitati cat de cat condensul.
            Faceti caminul cat mai departe de casa. Nu cred ca slabirea fundatiei prin amplasarea caminului langa fundatie este benefica.

            Comentariu

            • vasile m
              Membru
              • 21.iun.2009
              • 292

              Răspuns la: Camin hidrofor

              eu am caminul pentru pompe facut chiar langa temelie adancimea este cat sa pot sta lejer in picioare . daca e doar pentru hidrofor nu aveti nevoie de mari dimensiuni la mine sunt 3 pompe cu motoare aferente si hidroforul o pompa are motor de 13 kw. acu imi pare rau ca nu l/am facut mai mare

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                Răspuns la: Camin hidrofor

                Sunt doua masuri pentru eliminarea condensului in caminul pentru hidrofor:
                -izolarea partilor expuse din partea superioara a caminului
                -ventilarea suficienta a spatiului
                Condensul se formeaza de regula in partea superioara, acolo unde placa de beton nu este izolata fata de mediul exterior (aer), mai ales pe zona de gura de acces.
                Este de preferat sa izolam si apoi sa acoperim placa caminului cu un strat de pamant iar tevile de aerisire trebuie sa fie minim 2, diametru de regula de 110 - 125mm.

                Comentariu

                • adriancean
                  Membru Marcant
                  • 31.oct.2010
                  • 481

                  Răspuns la: Camin hidrofor

                  Cam ce dimensiune ar trebui sa aiba stratul de pamant? In cazul in care se izoleaza placa cu polistiren,de exemplu de 15 cm,mai este necesara acoperirea placii cu pamant?

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    Răspuns la: Camin hidrofor

                    Depinde ce preferati in curte, sa vedeti o bucata de beton sau o zona verde (macar gazon) ce se poate amenaja peste?
                    In conditiile in care se va adaiga un strat de pamant, trebuie o minima protectie aplicata peste capac, o membrana bituminoasa sau o folie de polietilena/EPDM.

                    Comentariu

                    • xstranger
                      Incepator
                      • 01.mai.2013
                      • 10

                      Răspuns la: Camin hidrofor

                      buna seara

                      Am si eu o problema,mi se infiltreaza apa in caminul hidrofor si mi-a crescut si pana la 50cm. Am fundul caminului betonat,credeti ca daca o sa fac o gaura cu diametru de 200 mm in care o sa pun pietris margaritar imi va rezolva problema? O alta problema o am cu corpul pompei de la hidrofor care asta iarna mi-a inghetat si a crapat,se poate gasi doar capacul pompei separat,sau tre sa iau pompa cu motor cu tot?

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1551

                        Răspuns la: Camin hidrofor

                        Se inflitreaza prin corpul caminului, beton, sau prin alta parte?
                        Daca este o pompa altfel decat "no name" ar trebui sa se gaseasca piese de schimb. Ramane de vazut pretul.

                        Comentariu

                        • xstranger
                          Incepator
                          • 01.mai.2013
                          • 10

                          Răspuns la: Camin hidrofor

                          Prin beton-ul din corpul caminului

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1551

                            Răspuns la: Camin hidrofor

                            In acest caz puteti apela la o solutie de hidroizolare interioara insa numai dupa ce se terminca perioada cu ploi, fiind necesara uscarea caminului.
                            Puteti posta poze din interiorul caminului?

                            Comentariu

                            • st3fan19
                              Incepator
                              • 24.aug.2011
                              • 3

                              Răspuns la: Camin hidrofor

                              Buna ziua.
                              Am inceput sa imi construiesc caminul pt hidrofor. Am sapat vreo 1.5m.
                              Dar ploaia din zilele trecute ma pus in asteptare.
                              Pe linga teava de la put pamantul sa surpat.
                              Am la o distanta de circa 50 cm de suprafata pamantului pe linga teava pusa folie plastic pentru a opri suparea pamantului.
                              Este vreo problema daca pamantul se surpa pe linga parte exterioara a putului?
                              Este vreo problema daca cade pamant la nivelul unde teava este "gaurita"sa treaca apa din panza freatica? Se pot astupa aceste "gaurii"? Si sa raman fara apa.
                              Ce as pute face?
                              Pot continua lucrarea dar o sa mai ploua si nu prea am cum din motivul acesta.

                              Comentariu

                              • fanero
                                Living Legend
                                • 02.aug.2008
                                • 2491

                                Răspuns la: Răspuns la: Camin hidrofor

                                Postat în original de st3fan19
                                Este vreo problema daca pamantul se surpa pe linga parte exterioara a putului?
                                Nu ar trebui.
                                Probabil nu a fost tasat suficient pamantul la exteriorul putului dupa finalizarea forajului.
                                Postat în original de st3fan19
                                Este vreo problema daca cade pamant la nivelul unde teava este "gaurita"sa treaca apa din panza freatica? Se pot astupa aceste "gaurii"? Si sa raman fara apa.
                                In acea zona ar trebui sa existe un start de margaritar, turnat la finalizarea forarii putului.
                                Pamantul care se taseaza nu are cum sa ajunga in stratul de margaritar.

                                Comentariu

                                Procesare...