Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Camin hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Mama mama ,daca fac hidroizolarea treb sa fac gaura mult mai mare .E posibil sa ma trezesc cu apa daca nu e hidrizolarea facuta?

Poate spun o prostie mai mare ca mine dar o hidroizolare nu se poate face si cu folie ?Adica sa pun folia pe pereti apoi sa vin cu cofragul si sa torn ciment
    Ultima editare de Consultant sanitare; 04.iun.2015, 18:59.

Comentariu

• Răspuns la: Camin hidrofor

Se poate utiliza membrana bituminoasa, carton bituminos, membrana cu crampoane etc., amplasata pe peretii gropii sapate, etans. Ulterior se toarna sau zideste caminul.

Comentariu

intrebare de 10 puncte
        se dau datele problemei: camin hidrofor cu dimensiunile de 2x1,5x2 (Lxlxh) construit din beton armat aditivat (impermeabilizat in masa) peste put forat de 60 metri echipat cu pompa submersibila. In camin sunt cele necesare functionarii sistemului hidrofor si anume: vas hidrofor de 100 litri, presostat, manometru, tablou comanda pompa, racorduri, etc.
        Prima problema: Condensul....
        Initial la partea inferioara a placii (placa la nivelul terenului).... Problema rezolvata prin termoizolarea placii cu polistiren extrudat de 3 cm plus sapa - urmeaza o membrana bituminoasa si apoi pamant (gura de vizitare e cu 20 cm mai sus). Acum condensul s-a mutat de pe placa pe tevile de PEHD.... transpira tevile ceva de speriat..Mentionez ca nu am facut aerisirile (greseala mea) dar caminul nu are inca capac montat ci este doar acoperit cu ceva folie si scandura. Ce e de facut in acest caz?
        "Sunt trei modalităţi majore de a pierde bani: vinul, femeile şi inginerii. În timp ce primele două sunt mai plăcute, a treia e de departe cea mai sigură."

Comentariu

Aproape nimic .
          Nu puteti face nimic .
          Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Camin hidrofor

Postat în original de brawnie Vezi post
            intrebare de 10 puncte
            se dau datele problemei: camin hidrofor cu dimensiunile de 2x1,5x2 (Lxlxh) construit din beton armat aditivat (impermeabilizat in masa) peste put forat de 60 metri echipat cu pompa submersibila. In camin sunt cele necesare functionarii sistemului hidrofor si anume: vas hidrofor de 100 litri, presostat, manometru, tablou comanda pompa, racorduri, etc.
            Prima problema: Condensul....
            Initial la partea inferioara a placii (placa la nivelul terenului).... Problema rezolvata prin termoizolarea placii cu polistiren extrudat de 3 cm plus sapa - urmeaza o membrana bituminoasa si apoi pamant (gura de vizitare e cu 20 cm mai sus). Acum condensul s-a mutat de pe placa pe tevile de PEHD.... transpira tevile ceva de speriat..Mentionez ca nu am facut aerisirile (greseala mea) dar caminul nu are inca capac montat ci este doar acoperit cu ceva folie si scandura. Ce e de facut in acest caz?
            Izolati toate conductele,izolati si peretii interiori al caminului, in acest fel ve-ti diminua semnificativ condensul creat de diferentele de temperatura.
            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Camin hidrofor

Postat în original de intransingentul Vezi post
              Izolati toate conductele
              Ce recomandati?
              Postat în original de intransingentul Vezi post
              izolati si peretii interiori al caminului
              Ce recomandati?
              Am si eu aceeasi problema si vreau un sfat.
              Multumiri pentru ajutor.

Comentariu

Procesare...
              X
              sigla BRAT