Teava polietilena PEHD

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • GabItz
    Incepator
    • 04.oct.2007
    • 43

    Teava polietilena PEHD

    A folosit cineva pentru o instalatie de apa rece la bloc teava de PEHD?

    Nu imi este foarte clar ce inseamna toate acele denumiri/indicative:-
    1. PE80, PE100 - este oare densitatea polietilenei?
    2. PN4, PN6, PN10 - este oare presiunea maxima la care rezista teava? 4, 6 respectiv 10atmosfere?

    A plesnit teava de PVC pentru alimentare cu apa rece la vecina mea si ar vrea sa inlocuim coloana actuala din PCV cu PEHD.

    Cele mai importante intrebari sunt:-
    - va fi nevoie sa construim/facem acea lira/compensator de dilatare pe care il are teava actuala de PVC?
    - putem face legatura cu teava veche de PCV numai cu ajutorul conectorilor de presiune sau va trebui folosita o trusa de sudura (ca la PPR??

    Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    Se poate utiliza si teava de PEHD mentionata de dvs. insa impreuna cu fitingurile o sa obtineti o solutie grosolana, mai putin aplicata la apartamente. PN este presiunea nominala iar PE 100 este Rezistenta minima admisibila (10Mpa)

    O alta idee poate fi utilizarea unor racorduri de compresiune din alama, montat pe conducta de PVC si apoi intregiti sistemul cu o conducta de pexal.

    Daca teava de PVC s-a spart este posibil sa mai apara astfel de probleme. Ar trebui sa va ganditi la schimbarea intregii coloane de apa rece pentru ca vechimea tevii de PVC a dus la imbatranirea materialului.
    O alternativa pentru inlocuirea coloanei de apa rece poate fi teava de Cupru sau PPR.

    Comentariu

    • GabItz
      Incepator
      • 04.oct.2007
      • 43

      #3
      Multumesc mult pentru raspuns.
      Am inlocuit toata coloana.
      Am folosit pana la urma PEHD (sau HDPE) cu racorduri de compresiune din alama toate cumparate de la Valrom (sistem WaterKit).
      Teava sta intradevar curba dar nu ma deranjeaza pentru ca este acoperita in intregime de masca.

      Din ciclul "NU FACETI CA MINE".

      Teava de PEHD a iesit pur si simplu din racordul de compresiune superior. Avea variatii mari a curburii in timpul zilei probabil datorita variatilor de presiune si a celor de temperatura (chiar daca era montata pe apa rece) si asta a solicitat extrem prinderea cu racordul din alama.

      Noroc ca eram de fata si pagubele au fost minime (atat pentru mine cat si pentru vecini ). Am inlocuit totul cu PPR verde Aquaterm.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        Postat în original de GabItz
        Din ciclul "NU FACETI CA MINE".
        Teava de PEHD a iesit pur si simplu din racordul de compresiune superior. Avea variatii mari a curburii in timpul zilei probabil datorita variatilor de presiune si a celor de temperatura (chiar daca era montata pe apa rece) si asta a solicitat extrem prinderea cu racordul din alama.
        Noroc ca eram de fata si pagubele au fost minime (atat pentru mine cat si pentru vecini ). Am inlocuit totul cu PPR verde Aquaterm.
        Variatia de temperatura la apa rece ...exclus ! Poate pe scara respectiva cineva are o masina de spalat montata aiurea si " baga " apa calda pe rece !
        Stie cineva sau a mai vazut prin Bucuresti robineti ca cel din poza ? Au fost comercializati de Valrom dar se pare ca au renuntat .

        Click image for larger version  Name:	robinet_astore_104.jpg Views:	7592 Size:	71.8 KO ID:	565203

        Rectificare . Azi am fost la sediul VALROM si am gasit robinetii ....Se pare ca am fost informat gresit ca nu se mai gasesc .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1551

          #5
          Un vanzator neinformat va dus in eroare?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Postat în original de Consultant
            Un vanzator neinformat va dus in eroare?
            A , nu ! Baietii de la Valrom au fost ok , un prieten ...a fost vinovat de dezinformare .

            Revin ! Daca ati urmarit ce am mai scris ati vazut , cred , ca am mai recomandat si altora aceasta firma . Eu unul am gasit tot ce-am cautat dar mai important, vinzatorii sint foarte amabili si isteti . Eu chiar am avut nevoie de ceva anume si pt a nu se cred ca fac reclama sau bat cimpii , va arat lucrarea .

            Click image for larger version  Name:	instalatie_hidrofor_198.jpg Views:	8317 Size:	47.1 KO ID:	565379 Click image for larger version  Name:	instalatie_apa_hidrofor_retea_447.jpg Views:	10238 Size:	54.4 KO ID:	565380
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Mirceone
              Incepator
              • 11.iun.2009
              • 2

              #7
              Tevi PEHD

              Tevile de PEHD(polietilena de inalta densitate) folosite la exteriorul cladirii au nevoie de protectie in pamant?

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Doua poze cu doua tipuri de mufe . Se vede pozitia si ordinea de montaj a pieselor .

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mufa_pehd_1_demontata_102.jpg 
Afișări:	5156 
Mărime:	156,5 KB 
ID:	597727 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mufa_pehd_2_demontata_194.jpg 
Afișări:	5225 
Mărime:	153,6 KB 
ID:	597728
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1104

                  #9
                  Am folosit si eu asa ceva si nu am avut probleme.
                  M-am intepat intr-o conducta, dind gaura printr-un robinet cu bila, fara sa opresc apa. Aceasta operatie am repetat-o de doua ori si nu am facut dus.

                  Comentariu

                  • vali_dragomir66
                    Membru
                    • 03.feb.2008
                    • 168

                    #10
                    Din pacate (pt mine) eu am probleme . Astazi pt a 3-a oara am chemat instalatorul pt ca aproape toate picau . Am fitinguri la fel cu cele din prima poza postata de d-l Mircea . Acum iarasi pica . Nu stiu ce sa ma mai fac , sunt disperat . Ce se poate gresi continuu , unde , la ce ? sau mai bine : cum se face corect acea mufare ?
                    Va rog mult !
                    omul cat traieste invata.
                    nimeni nu s-a nascut expert,

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1551

                      #11
                      Nu stiu cum s-a lucrat sau ce calitate au fitingurile folosite de dvs. insa operatiile sunt urmatoarele:
                      1. Se executa taierea tubului PEHD cu dispozitivul de taiere sau cu un fierastrau, se urmareste obtinerea unei taieturi drepte;
                      2. Se debavureaza si tesesc capetele tevilor, mai ales pentru a nu deteriora garniturile, se va verifica cuatentie suprafata exterioara a tubului pentru a nu avea zgarieturi sau ciupituri;
                      3. Se introduce mufa albastra pe tub urmata de piesa de prindere pozitionata cu partea ascutita catre mufa;
                      4. Se introduce tubul in racord pe directie axiala;
                      5. Se stange manual mufa (cu mana) apoi cu cheia.

                      Cam aceastea sunt operatiile necesare a fi realizate pentru asamblarea racordului de compresiune.
                      Verificati surpafata exterioara tubului, garnitura de etansare si strangerea racordului.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #12
                        Postat în original de vali_dragomir66
                        [...] Ce se poate gresi continuu, unde, la ce? [...]
                        La ce temperatură a mediului ambiant s-a realizat lucrarea?


                        P.S. Bănuiala mea... sub 5-10o C.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • vali_dragomir66
                          Membru
                          • 03.feb.2008
                          • 168

                          #13
                          In bucatarie e un camin de vizitare , unde sunt toate acele racorduri , + unul intr-o camara (langa baie). Temperatura e aproape continu peste 20 gr.C. Cred totusi ca problema e modul sau felul asamblarii acelor mufe .
                          S-au respectat acele reguli (dupa cate am vazut ) si totusi ...
                          cu respect!
                          omul cat traieste invata.
                          nimeni nu s-a nascut expert,

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12227

                            #14
                            Daca fitingurile sint bune si garnitura ok , posibil sa fi folosit o teava facuta pe vapor , si decalibrata .
                            In alta ordine de idei , fitingurile acestea se string cu mina .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • strunf
                              Incepator
                              • 12.aug.2012
                              • 1

                              #15
                              teava pehd

                              buna as dori sa aflu cum se poate indrepta teava de pehd , sa o pot introduce in fintina .

                              Comentariu

                              Procesare...