Colectare ape pluviale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Focus
    Incepator
    • 11.sep.2006
    • 40

    Colectare ape pluviale

    Buna,

    M-ar interesa o metoda de calcul a volumului unui bazin de captare pentru apa pluviala provenita de pe acoperis. Intentionez sa zidesc din boltari de beton un astfel de bazin si sa las partea inferioara nebetonata.

    Mersi,
  • zxm_patrick
    Membru Marcant
    • 27.iul.2006
    • 658

    #2
    Ce suprafata are acoperisul pe o apa si cite ape ai?
    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Bazinul fara fund nu va putea in magazina apa.
      Ce ai de gand sa faci cu apa colectata?
      Detaliaza solutia la care te-ai gandit.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • zxm_patrick
        Membru Marcant
        • 27.iul.2006
        • 658

        #4
        Nu cred ca vrea sa o capteze
        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

        Comentariu

        • Focus
          Incepator
          • 11.sep.2006
          • 40

          #5
          Acoperisul are multe ape. Ideea este ca vor fi 4 scurgeri. Una dintre ele aduna de pe cca. 40 mp. Ce ma astept de la acest bazin este sa faca fata apei de ploaie in masura in care pamantul este argilos si infiltrarea apei in pamant este lenta. Ca sa o scot de pe parcela (cu rigole) este greu de asigurat cei 2 cm/m, distanata pana la trotuaruk din fata casei fiind de cca. 20 m. Va mai exista un al doilea bazin care va aduna de pe alti cca 60 mp in fata casei - pana ajunge canalizarea).

          Bazinul va avea partea inferioara nebetonata - pentru a asigura o scurgere continua a apei - chit ca o folosesc chit ca nu (pe timp de iarna de ex. nu vreau sa ud gazonul. ). Daca l-as betona - intreg bazinul va trebui sa aiba un volum considerabil mai mare.

          Personal am facut un calcul ce include un caz relativ extrem - o ploaie torentiala de cca 40l/mp - ceea ce ma duce cu gandul la asigurarea unui volum catre 2 mc.

          Comentariu

          • disperat
            Membru
            • 21.mai.2007
            • 133

            #6
            Si cand se umple bazinul ce faci cu apa din el? Presupunand ca ploua in continuare?

            Comentariu

            • Focus
              Incepator
              • 11.sep.2006
              • 40

              #7
              Pai chiar asta este intrebarea - cat sa fie de mare. Totusi media lunara a precipitatiilor in zona se incadreaza intre 40 - 80 l/mp/luna. In cazul in care se inregistreaza 80 de l/mp/luna pe o suprafata de 40 mp - asta inseamna 3,2 mc de apa care tind sa cred ca se pot absorbi de catre sol in atatea zile. (observatia e emiprica si se bazeaza pe experienta altora)

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Este contraindicat sa colectezi apa de pe un acoperis cu o astfel de suprafata si apoi sa vrei sa fie absorbita de un sol pe o suprafata de 10 ori mai mica. "Bazinul" tau nu are cum sa fie realizat foarte aproape de constructie si ar mai fi in discutie si diferenta de nivel intre cota superioara abazinului si sistemul de burlane.
                Apele se evacueaza cat mai departe de constructie.
                Cred ca este o varianta inutila solutia ta iar daca nu vrei rigole poti utiliza o teava ingropata si cateva camine pentru cuplarea cu sistemul de burlane.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Focus
                  Incepator
                  • 11.sep.2006
                  • 40

                  #9
                  Bineinteles - exista limita de amplasare a bazinului la 5 m fata de fundatie. Referitor la conducta ingropata - pot sa o fac - dar unde o duc? Nu am canalizare - iar drumul e la acelasi nivel cu curtea - ori asta inseamna ca conducta va veni la cel putin 40 cm sub drum (distanta intre burlan si drum e de cca 20 m).

                  Comentariu

                  • zxm_patrick
                    Membru Marcant
                    • 27.iul.2006
                    • 658

                    #10
                    Ideea ta cu precipitatiile e buna, dar nu merge pe empiric, intra pe inmh.ro!
                    daca zici ca ai 4 puncte de scurgere, atunci vor fi patru astfel de camine?

                    Si eu m-am gindit la aceasta idee, deocamdata am pus niste burlane mai lungi si se duce apa direct in gradina; se face cam balta, dar fiind in gradina nu imi fac griji ca apa se asoarbe imediat; ba chiar am observat ca plantelor care sunt pe straturile respective le e mult mai bine decat celorlalte
                    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #11
                      O idee destul de nastrusnica si greu de aplicat.
                      Pentru stocarea apei se poate folosi un rezervor subteran, spre exemplu unul de 3000 litri din gama de rezervoare StockKit de la Valrom.
                      Se poate atasa o poma pentru udarea spatiului iar apa colectata de la jgheaburi poate fi condusa catre rezervor cu ajutorul caminelor colectoare si conductelor de transport.
                      Rezervorul subteran este de preferat unui bazin betonat.

                      Partea pe care nu o puteti controla este nivelul precipitatiilor si ce se intampla daca se umple rezervorul la un moment dat iar dvs. nu aveti unde sa deversati cantitatea suplimentara de apa.

                      Pentru calculul pluviometric puteti utiliza formula:
                      V = (S x H)/3600 [litri/secunda]
                      unde S = suprafata acoperisului
                      H = intensitatea ploii
                      V = volumul de apa colectat

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Postat în original de Consultant
                        O idee destul de nastrusnica si greu de aplicat.
                        Ba este o solutie cit se poate de normala si folosita in tarile unde apa chiar costa bani grei . De pus in practica nu este greu .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1553

                          #13
                          Nu am zis ca nu este aplicabila.
                          Rentabilitatea solutiei se pliaza intodeauna pe alternativele locale de asigurare a apei, daca eram in Sahara discutam altfel.

                          Totusi, exista statii de pompare specializate, inclusiv pentru ape pluviale.
                          Exemplul de la Valrom este in foto.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • franciscf1
                            Membru
                            • 21.oct.2008
                            • 114

                            #14
                            pe mine ma intereseaza sa colectez apa asta. e prea pretioasa. se poate hidroizola groapa cu ceva?

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1553

                              #15
                              Se poate utilizia un rezervor de beton, hidroizolat sau alte bazine cumparate (fibra, polietilena etc.) Cel mai comod este sa cumparati un astfel de bazin, se poate monta usor si fata atatea complicatii ca la varianta cu beton si hidroizolatie.

                              Comentariu

                              Procesare...