Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Zsolty007
    a răspuns
    Ah ok .....nu am vazut mersy.....si se poate si asa ca bat un tronson de 2m si cand aproape este batut acolo la fata locului sudez cealalta bucata si tot asa pana dau de startul freatic......???

    Lasă un comentariu:


  • alexis
    a răspuns
    Postat în original de Zsolty007
    si capatul tevi trebe infundat sau numai ajunge sarea....nu este impins in sus de pamant?
    Citeste prima postare: Capatul tevii trebuie infundat si ascutit

    Lasă un comentariu:


  • Zsolty007
    a răspuns
    si capatul tevi trebe infundat sau numai ajunge sarea....nu este impins in sus de pamant?

    Lasă un comentariu:


  • 1024
    a răspuns
    Postat în original de RaduCA
    Postat în original de 1024
    [...] raduCA> ai zis bine [...]
    Ce anume?
    asta:"In jurul tevii gaurite se formeaza un strat de pietris cu apa, nisipul fiind aspirat la primii zeci de mc de apa."

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de 1024
    [...] raduCA> ai zis bine [...]
    Ce anume?

    Lasă un comentariu:


  • 1024
    a răspuns
    1.Este ieftin :teava 1.5 mil+pompa 1.5 mil (dar nu sunt sigur,revin cu pretul )+2 sateni solizi sa bata tevile 1.0 mil
    2.In 2 locatii-Dambovita si Buzau (chiar zilele trecute imi povestea un coleg din Buzau despre asta ) dau rezultate foarte bune.In Dambovita -la Cornesti,Ungureni,pentru cine stie zona-am vazut cu ochii mei,cred ca am sa fac un drum sa-l caut pe omul acela.In Buzau,imi spunea colegul meu,care are 2 in aceeasi curte,pompeaza si 10 ore.Am uitat sa-l intreb cu ce debit,dar am sa o fac si vin cu precizari.
    3.Pompele centrifuge sunt de la 216 l/h in sus,din ce am gasit eu pe net.Colegul meu a luat una din supermarket(am sa revin cu debit si pret).
    4.Nu conteaza in cat timp umplu helesteul.O sa fie izolat cu folie si trebuie doar sa improspatez apa.
    raduCA> ai zis bine,asa mi-a povestit si mie cei cu care am vorbit.unde ai vazut,in ce zona?

    Lasă un comentariu:


  • alexis
    a răspuns
    Re: Put din teva metalica

    Postat în original de RaduCA
    Postat în original de 1024
    [...] Se poate ramane cu aceasta pompa sau monta direct pompa centrifuga sau hidrofor. In aceste cazuri, aspiratia este foarte buna, la nivelul panzei freatice se formeaza vacuum, astfel putandu-se pompa mari cantitati de apa. [...]
    Am mari rezerve referitor la aspiraţia cu pompe cu debit mare. Nu cred că pînza freatică de adîncime mică poate asigura debitul necesar unei astfel de pompe.
    Ca să nu mai vorbim de speranţa de viaţă a acestui sistem.
    De ce nu încercaţi să folosiţi metodele clasice de forare?

    P.S. În aceste condiţii, cît timp vă va trebui să umpleţi iazul?!?
    Eu am vazut un astfel de sistem si poti ramane uimit ce debite au unele din sistemele astea. Sunt multi care uda gradini mari de legume cu asa un sistem. In jurul tevii gaurite se formeaza un strat de pietris cu apa, nisipul fiind aspirat la primii zeci de mc de apa.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Re: Put din teva metalica

    Postat în original de 1024
    [...] Se poate ramane cu aceasta pompa sau monta direct pompa centrifuga sau hidrofor. In aceste cazuri, aspiratia este foarte buna, la nivelul panzei freatice se formeaza vacuum, astfel putandu-se pompa mari cantitati de apa. [...]
    Am mari rezerve referitor la aspiraţia cu pompe cu debit mare. Nu cred că pînza freatică de adîncime mică poate asigura debitul necesar unei astfel de pompe.
    Ca să nu mai vorbim de speranţa de viaţă a acestui sistem.
    De ce nu încercaţi să folosiţi metodele clasice de forare?

    P.S. În aceste condiţii, cît timp vă va trebui să umpleţi iazul?!?

    Lasă un comentariu:


  • 1024
    a răspuns
    Panza freatica este cam la 7-10 m,deci aproape.Pe mine ma intereseaza cum stiu cand dau de apa?Adica cum depistez apa in intervalul acesta de 3 m?Sa bat si sa scot tevile,prin tatonare,sa vad cand sunt ude?In zona in care am vazut astfel de put se stia.Unde vreau sa fac eu nu exista nici un put in apropiere.

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    se practica in multe zone acest procedeu, este relativ simplu...
    o conditie importanta este ca panza freatica se fie aproape de suprafata.

    Lasă un comentariu:


  • 1024
    a creat un topic Put din teva metalica

    Put din teva metalica

    Am vazuit undeva in Dambovita urmatorul mod de a face puturi:tronsoane de 2 m de teva de fier,diametrul de la 1/15 pana la 2 inchi,care se bat in pamant.Primul tronson este obturat si ascutit la capat si gaurit pe o lungime de 1.5 m.Acest prim tronson se umple cu sare (pentru evitarea intrarii pamantului,nisipului,etc in teava) si odata ajuns in stratul de apa ,aceasta dizolva sarea.
    Deci se bat tevile una dupa alta (se asambleaza fie prin mufe strunjite filetate,fie prin sudura) pana la stratul de apa.Omul care imi explica procedeul zicea ca se simte atunci cand de de apa.Dupa aceea se monteaza la suprafata o pompa de mana,dupa ce in prealabil se mai introduce niste apa ptr. a grabi dizolvarea sarii,si se pompeaza cu aceasta pompa pana apa devine curata.
    Se poate ramane cu aceasta pompa sau monta direct pompa centrifuga sau hidrofor.In aceste cazuri,aspiratia este foarte buna,la nivelul panzei freatice se formeaza vacuum ,astfel putandu-se pompa mari cantitati de apa.
    As vrea sa fac si eu un astfel de put dar nu mai stiu de unde sa-l iau pe omul care mi-a explicat acest procedeu.De aceea astept pareri si sfaturi.
Procesare...