Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 982

    #76
    multumesc mult pt explicatii
    va voi tine la curent cu evolutia ''santierului de forare''
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3526

      #77
      Postat în original de lmaqurius
      Stie cineva, cat costa acum in comert o pompa de apa cu maner ?
      cca 200-300 ron in bazar...
      am vazut ceva mai mici la 80 ron....

      Comentariu

      • lmaqurius
        Incepator
        • 28.mai.2009
        • 45

        #78
        Am gasit intr-un depozit din Tg-Mures o pompa din inox, si cer 1400 lei pe ea. 2 bucati de teva din inox sudate intre ele si un maner din fier vopsit total inestetic la pretul unui hidofor cu motor cu tot din inox.
        Daca are cineva de vanzare o pompa in apropiere de mures va rog sa ma anuntati !

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #79
          Pentru cei care au depasit 8 m si nu reusesc sa scoata apa , sa renunte .
          Pentru cei care isi aduc aminte de tubul cu mercur al lu` Torriceli (fizica clasa 10) , apa face vid la coloana de 10.33 m , adica o coloana de apa fara dop jos mai mare de 10m nu se exista !! Nici o pompa din lume nu va suge apa . Datorita pierderilor din pompe mai jos de 7.5m tehnic , nu se merge . Spor la treaba !

          Comentariu

          • 1024
            Membru
            • 20.sep.2008
            • 172

            #80
            Postat în original de mx81
            Pentru cei care au depasit 8 m si nu reusesc sa scoata apa , sa renunte .
            Pentru cei care isi aduc aminte de tubul cu mercur al lu` Torriceli (fizica clasa 10) , apa face vid la coloana de 10.33 m , adica o coloana de apa fara dop jos mai mare de 10m nu se exista !! Nici o pompa din lume nu va suge apa . Datorita pierderilor din pompe mai jos de 7.5m tehnic , nu se merge . Spor la treaba !
            deci : apa de la un nivel mai jos de 8-9 m , se poate scoate , binenteles.....numai ca trebuie un hidrofor sau pompa cu ejector . si , binenteles , se scoate si cu pompa de mana.chiar si de la 35 m . spun 35 m ptr ca am vazut eu, dar , probabil ,teoretic , merge si mai de jos.....
            si pentru informare : avem noi la servici o pompa care scoate titei si apa de la 2000 de metri.

            iar , 10.33 m coloana apa =1 bar

            cat despre Toricelli.....am invatat in cl. X sau a XI si nu are legatura cu subiectul.
            gabi

            Comentariu

            • mx81
              Membru Marcant
              • 21.ian.2006
              • 322

              #81
              Ce vreau sa spun , este ca pompa (cu exceptia celor cu ejector) trebuie sa fie montata la cel mult 8m de luciul apei (submersibila ar fi cel mai bine) . La sistemul descris nu cred totusi ca incape pompa pe teava (nici sistemul cu ejector) .
              Torriceli spune ca daca coloana de apa depaseste 10.33 m deasupra ei se formeaza vid (si pompa va aspira NIMICUL) [la el era un tub cu mercur la 760mm si care face deasupra vid )
              Precizare ; Ma refer la pompa propriu-zisa , nu la prelungitoarele ei . Daca unitatea de pompare este in apa la 2000m si o actionez cu o tija corespunzatoare de la suprafata va pompa , daca monteza pompa peste 10m de la luciu apei sa fi sanatos ca singurul lucru care il vei obtine va fi un aparat de fitnes .

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #82
                O variantă similară celei din titlul topicului: http://www.youtube.com/watch?v=U229v...aynext_from=PL
                Avantajul ei este că ţeava metalică este înlocuită la final cu una dintr-un material care nu rugineşte (pvc, plastic sau mai ştiu eu ce ).
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 635

                  #83
                  dar daca bag o teava suficient de larga la 15-20 m adancime...pana dau de apa suficienta si in ea o pompa de submersie, grundfos sau altceva credeti ca nu scoate apa?
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • 1024
                    Membru
                    • 20.sep.2008
                    • 172

                    #84
                    Postat în original de ics
                    dar daca bag o teava suficient de larga la 15-20 m adancime...pana dau de apa suficienta si in ea o pompa de submersie, grundfos sau altceva credeti ca nu scoate apa?
                    scoate.....dar nu ai inteles despre ce vorbim noi aici !
                    gabi

                    Comentariu

                    • leroiv
                      Incepator
                      • 30.oct.2008
                      • 32

                      #85
                      La mine in zona luciul de apa e la 10,si din cate inteleg trebuie sa folosesc hidrofor cu ejector.Ejectorul trebuie montat su luciul de apa sau se poate monta si pe traseu?Intreb asta pt ca eu am batut o teava cu diametru mai mic si nu incape in ejectorul.

                      Comentariu

                      • dumitrescu
                        Membru marcant
                        • 14.sep.2008
                        • 330

                        #86
                        Postat în original de leroiv
                        La mine in zona luciul de apa e la 10,si din cate inteleg trebuie sa folosesc hidrofor cu ejector.Ejectorul trebuie montat su luciul de apa sau se poate monta si pe traseu?Intreb asta pt ca eu am batut o teava cu diametru mai mic si nu incape in ejectorul.
                        Ejectorul trebuie montat sub luciul apei.

                        Comentariu

                        • marius_aquamag
                          Incepator
                          • 11.oct.2009
                          • 46

                          #87
                          evitati sa va faceti astfel de puturi , fierul din teava de otel in timp se descompune in apa crescand cantitatea de fier din apa cam de 20 de ori peste limita maxima admisa.
                          Stiti ce boli va cauzeala supradozarea cu fier ? Supradozarea cu fier provoacă tulburări hepatice, ciroză, tahicardie, artrită, sterilitate şi impotenţă.
                          Fierul ajuta la formarea celulelor rosii , corpul avand mult fier produce mult mai multe globule decat trebuie, omorandu-le pe cele albe provocand leucemia ! Sanatatea conteaza , recomand sa va faceti puturi din teava de pvc speciala (albastra) astefel eliminati costurile unei statii de deferizare
                          Doctorul apei tale !

                          Comentariu

                          • dumitrescu
                            Membru marcant
                            • 14.sep.2008
                            • 330

                            #88
                            Asta ar insemna ca cei ce stau la bloc unde, instalatiile sunt din tevi din tevi de fier ar trebui sa renunte la consumarea apei din aceste instalatii?

                            Comentariu

                            • marius_aquamag
                              Incepator
                              • 11.oct.2009
                              • 46

                              #89
                              nu deoarece la bloc apa a intrat in contact cu otelul un anumit timp, odata cu depunerea sedimentelor pe teava aceasta a inceput sa se colmateze , apa nemaiavand contact direct cu otelul , nu am facut niciun buletin de analiza de la vreun bloc vechi sa vad cantitatea de fier din apa , vorbesc doar de aceste puturi comuniste facute acum vreo 50-70 de ani folosite pentru irigat, unde din experienta personala am observat aceaste probleme
                              Doctorul apei tale !

                              Comentariu

                              • emanu
                                Membru marcant
                                • 06.oct.2008
                                • 504

                                #90
                                Postat în original de RaduCA
                                O variantă similară celei din titlul topicului: http://www.youtube.com/watch?v=U229v...aynext_from=PL
                                Avantajul ei este că ţeava metalică este înlocuită la final cu una dintr-un material care nu rugineşte (pvc, plastic sau mai ştiu eu ce ).
                                interesant, dar am gasit si capul de forare care nu se prea vede in clipul tau

                                Comentariu

                                Procesare...