Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #61
    Postat în original de gagoi
    sunt curios cum au rezistat conectorii din fonta la batut cu barosul.
    mufe din otel, imposibil sa nu gasesti pe cineva sa te ajute sa procuri...
    eu am folosit teava de 1 1/4"

    Comentariu

    • gagoi
      Incepator
      • 11.mar.2009
      • 49

      #62
      m-am mai gandit la o variant:
      sa sap cu un "burghiu" de pus stalpi din beton (spalieri) si sa introduc apoi teava pehd de 110. apoi sa introduc in ea pehd de 1 - 2 toli. problema e ca trebuie sa gasesc o metoda de forare cu scula de care ziceam. incerc sa pun o fotografie a "burghiului". ce parere aveti?
      am atasat foto teava.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #63
        nu vei reusi asa...

        Comentariu

        • 1024
          Membru
          • 20.sep.2008
          • 172

          #64
          gagoi > de ce nu citesti tu , tot topicul asta de la inceput ?
          gabi

          Comentariu

          • chirac
            Incepator
            • 25.iun.2009
            • 23

            #65
            Cu un stingator cu diametru de 160mm se pote sapa un put !Asa am facut.Un stigator ,6 tevi de un tol la 3m inbinate cu mufa si splint se foreaza pina dai de apa 1!Se introduce in gaura un tub pvc cu diametru de 180mm la care s-au practica gauri de10mm din 50 im 50 mm pe o inltime deun metru la partea de jos *din apa*Am obtinut un put ce-mi da apa non- stop cu o pompa de cc 3600/ora fara sa se termine apa.Pentru a face,mai usor, un put cu o teava este necesar ca virful sa fie mai gros cu 2-5 mm pe diametru .pentru efectuarea operatiei de forare se practica o gaura de circa un metru adincime cu o ranga dupa care se introduce teava cu vrful sudat si gaurita pe o portiune de 1.5 m cu gauri de 5-6 mmla distanta de un cm maxim de recomandat teava sa fie zincata.Se poate fora prn bataie cu ciocanul de 5kg ori prin cadere libera a tevii ///cu cit adincimea este mai mare este bine ca virfui sa fi mai mare in diametru .Acest tip de put nu da rezultate in zone nisipoase!Inainte de a introduce teava gaurita aceasta se umple cu sare grunjoasa cc 2m.Am vazut puturi farate de genul acesta tragea apa cu pompa de 2 toli.Atentie POATEapare fenomenul de tasare a pamintului in zona respectiva asa caNu FaceTi Nici O data fintina linga CASA
            Cea mai mare caldura o ai la tine acasa!

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              #66
              eu tot nu am inteles ce faci cu stingatorul?
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • 1024
                Membru
                • 20.sep.2008
                • 172

                #67
                Postat în original de termoadi
                eu tot nu am inteles ce faci cu stingatorul?
                probabil il bati si il scoti mereu cu pamant....si asta nu este foraj!)
                gabi

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 984

                  #68
                  tot nedumerit sunt,.....
                  am batut teava cam 4 m in pamant,am dat de apa dar putina ,am mai sudat un rest de 1,5 m am batut iar si ..........nu mai este apa!!!!!!!!! ,am verificat si am teava infundata pe lungimea perforatiilor(1m) ,probabil cu nisip ,am sa mai iau un tronson de 6 m de teava de 5/4 si am sa continui ca si asa nu am ce face sambata
                  Postat în original de 1024
                  Postat în original de termoadi
                  eu tot nu am inteles ce faci cu stingatorul?
                  probabil il bati si il scoti mereu cu pamant....si asta nu este foraj!)
                  spre ex eu am sapat cca 2m cu un sfredel la care tot i am sudat prelungiri....
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • 1024
                    Membru
                    • 20.sep.2008
                    • 172

                    #69
                    Postat în original de termoadi
                    tot nedumerit sunt,.....
                    am batut teava cam 4 m in pamant,am dat de apa dar putina ,am mai sudat un rest de 1,5 m am batut iar si ..........nu mai este apa!!!!!!!!! ,am verificat si am teava infundata pe lungimea perforatiilor(1m) ,probabil cu nisip ,am sa mai iau un tronson de 6 m de teava de 5/4 si am sa continui ca si asa nu am ce face sambata
                    cum ti-ai dat seama ca ai apa " putina " ?. ce inseamna putina ? ai facut probe acolo , la 4 m ?

                    ai implut teava cu sare? cand intrii in acvifer se cunoaste , merge mai greu . controleaza nivelul apei cu firul cu plumb , nu trebuie sa ai apa decat 1.2- 1.5 m , restul face treaba pompa de mana sau hidroforul.
                    bafta!
                    Postat în original de termoadi
                    Postat în original de 1024
                    Postat în original de termoadi
                    eu tot nu am inteles ce faci cu stingatorul?
                    probabil il bati si il scoti mereu cu pamant....si asta nu este foraj!)
                    spre ex eu am sapat cca 2m cu un sfredel la care tot i am sudat prelungiri....
                    si inca ceva : sapi cu sfredelul , dar nu pana la apa !!!!!!!!!! teava trebuie sa fie in contact intim cu solul , altfel tu faci o fantana obisnuita.de aceea trebuie batuta!

                    apa se extrage prin aspiratie ,nu prin acumulare , pompa sau hidroforul " suge " apa din panza freatica.
                    gabi

                    Comentariu

                    • vasile m
                      Membru
                      • 21.iun.2009
                      • 296

                      #70
                      Postat în original de chirac
                      .Atentie POATEapare fenomenul de tasare a pamintului in zona respectiva asa caNu FaceTi Nici O data fintina linga CASA
                      pot sa va spun ca eu o am in casa si nu sa darimat inca cam de15 ani cit ar putea sa dureze?????

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 984

                        #71
                        Postat în original de 1024
                        Postat în original de termoadi
                        tot nedumerit sunt,.....
                        am batut teava cam 4 m in pamant,am dat de apa dar putina ,am mai sudat un rest de 1,5 m am batut iar si ..........nu mai este apa!!!!!!!!! ,am verificat si am teava infundata pe lungimea perforatiilor(1m) ,probabil cu nisip ,am sa mai iau un tronson de 6 m de teava de 5/4 si am sa continui ca si asa nu am ce face sambata
                        cum ti-ai dat seama ca ai apa " putina " ?. ce inseamna putina ? ai facut probe acolo , la 4 m ?

                        ai implut teava cu sare? cand intrii in acvifer se cunoaste , merge mai greu . controleaza nivelul apei cu firul cu plumb , nu trebuie sa ai apa decat 1.2- 1.5 m , restul face treaba pompa de mana sau hidroforul.
                        bafta!
                        deci, am sapat cu sfredel cca 2m ,pana am dat de nisip ud ,la care sfredelul nu mai scotea nimic ,apoi am introdus un tronson de cca 4,5 m pe care l am batut apoi am montat pompa de mana si ,am scos apa cu nisip mult si fin ,apoi am montat un hidrofor si acesta scotea cca 20l dupaq care presiunea scadea cca un minut la care nu mai scotea apa deloc ,apoi revenea cu cca 10 l sau mai putin si tot asa
                        am sudat si restul de teava (cca 1,5 m) si am batut iarasi ,apoi am montat pompa de mana si .....NIMIC ,absolut nimic .
                        dupa cate am observat ,pe distanta de 1m (partea cu gaurile)este teava infundata .
                        eu am presupus ca este infundata cu nisipul fin anterior ,dar trebuia sa iasa la pompa de mana .
                        ma gandesc ca am dat la 4m de un strat de nisip ,umed ingust (de unde am tras acea apa ,putina) si batand mai departe am trecut de zona lui
                        astept sugestii ,oricum am de gand sa mai iau un tronson de 6 m si sa continui
                        mentionez ca terenul are intr-o parte un deal cu inaltimea de cca 5m ,in varful lui este o fantana la care apa este la 6m ,cei drept putina
                        si in partea cealalta la cca 150m si cativa m mai jos este raul
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • chirac
                          Incepator
                          • 25.iun.2009
                          • 23

                          #72
                          Postat în original de 1024
                          cum ti-ai dat seama ca ai apa " putina " ?. ce inseamna putina ? ai facut probe acolo , la 4 m ?
                          Postat în original de termoadi
                          eu tot nu am inteles ce faci cu stingatorul?
                          probabil il bati si il scoti mereu cu pamant....si asta nu este foraj!)[/quote]
                          Din stingator am facut o sapa ''\ la capatul cu filet i-am sudat o teava de un tol si la capatul celalalt i-am taiat fundul in doua l-am modelat in forma de burghiu partea ascutita .prin rotire aceasta sapa si rezervorul se incarca dupa cc.15-20 de rotatii.Lateral i-am praticat doua ferestre pe longime de 200/50 latime,necesare la golirea cilindrului folosinduse un levier ori o plat banda de 50/5 .Si dupa cum ai spus il bagi ,rotesti il scoti golesti si operatia se repeta pina dai de apa.Cind ajungi la pinza de apa mai sapi cc 1m dua care introduci tubul pregatit cu gauri la baza.Cu o galeata cu supapa facuta tot dintr-un stingator scoti apa cit de multa pentru a curata izvorul aoi cu o pompa sumersibila,pemtru ape reziduale asta finca o sa avem nisip argila scoatem pina ce apa iese limpede. La inceput este mai putina apa,scotind des in repriza din ce in ce mai lungi izvorul se curata ,mai pe romaneste isi da drumu. Convins ca ai apa suficienta in put sapi o groapa patrata incadrind si putul pentru a face un camin de prtectie pe timp de iarna pentru hidrofor.Acesta poate fi facut din caramida ,boltari ,beton turnat cu capac izolat termic,adincimea cel putin un metru.Daca foloseti apa multa pentru fintina de suprafata nu ti-as recomanda sa o faci in casa Daca este la un 40 de metri adincime nu-i bai! DUPA zece ore bei apa din fintina!Dupa ce apa iese curata arunca doua galeti de piatra sa infunde teava sa nu ptrunda nisip .Poti arunca si un drob de sare cc1,5 kg

                          am fost destul de clar ,,am sapat o fintina de 7m adincime de unde scot apa cu pompa cc3600 litri pe ora non stop si nu se mai termina pentru adincimi mai mari se foloseste un trpied cu scripete eventualun troliu.Tevile se cupleaza cu stift cu siguranta.Trepieddul trebuie sa aiba la partea superioara un inel pentru ghidarea tevii.Petru golirea cilindrului-stingatorului se decupleaza tevile
                          Cea mai mare caldura o ai la tine acasa!

                          Comentariu

                          • 1024
                            Membru
                            • 20.sep.2008
                            • 172

                            #73
                            termoadi >du-te mai jos , apa se afla in stratul de pietris ,nu o sa poti sa o exploatezi din stratul de nisip.
                            gabi

                            Comentariu

                            • lmaqurius
                              Incepator
                              • 28.mai.2009
                              • 45

                              #74
                              Stie cineva, cat costa acum in comert o pompa de apa cu maner ?

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                #75
                                Postat în original de lmaqurius
                                Stie cineva, cat costa acum in comert o pompa de apa cu maner ?
                                5 mil si ceva maxim 6 in Bucuresti .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...