Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    Forajul se opreste in zona de pietris. Odata intrerupt procesul de introducere a tevii este mai greu sa fie reluat, se blocheaza in sol teava respectiva. Totul se face sub debit puternic de apa introdus in interiorul tevii, altfel este un chin (mai ales daca nu avem debit suficient pe pompa).

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 292

      domnule consultant aici este vorba despre altfel de foraje si nu acelea mecanice...se foreaza o anumita adincime dupa care teava este batuta in continuare.

      Comentariu

      • trestia
        Incepator
        • 19.ian.2012
        • 5

        In urma cu o saptamana un privat mi-a facut un foraj la mica adancime adica 6 m,pe tubulatura PVC,la aproximativ 30 cm de la nivelul solului in jos a instalat doua supape de senst,spun doua pentru ca pot scoate manual si pot face racordarea unei pompe electrice.Ce pompa electrica imi recomandati,avand in vedere ca am o gradina de aproximativ 1200 m2,multumesc.

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 292

          pai cu cat are debitul mai mare pompa cu atat uzi mai repede gradina si in acelasi timp consumi si apa din put... sa ai o vara cat mai buna.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1553

            O pompa care sa aiba un debit sub cel al putului executat. In caz contrar va ramane fara apa si se poate deteriora pompa, cel putin.
            Debitul pompei trebuie deasemena corelat cu necesarul de apa si presiunea necesara (distanta unde este cel mai departat consuamtor, punct de refulare al pompei in cazul udarii gradinii.

            Comentariu

            • trestia
              Incepator
              • 19.ian.2012
              • 5

              Pompa de gradina Einhell BG-GP 1140 N, 1100W , Aceasta pompa oare corespunde pentru a trage apa din acel put forat pe tubulatura de 2 toli.

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 292

                neconcludent.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  Postat în original de trestia
                  Pompa de gradina Einhell BG-GP 1140 N, 1100W , Aceasta pompa oare corespunde pentru a trage apa din acel put forat pe tubulatura de 2 toli.
                  Este foarte posibil ca pompa sa fie prea puternica pentru putul dvs. si acesta dinurma sa ramana fara apa. Fara a sti debitul putului este greu de ales o anume pompa, incercati sa faceti cateva masuratori pentru determinarea acestui debit.

                  Comentariu

                  • trestia
                    Incepator
                    • 19.ian.2012
                    • 5

                    Nu am cunostinte in acest domeniu,de aceea intreb.Pompa de gradina Einhell BG-GP 636, 600W posibil sa corespunda avand o putere mai mica ? Multumesc .

                    Comentariu

                    • 1024
                      Membru
                      • 20.sep.2008
                      • 172

                      geanta > deja de la 10 m nu stiu cu ce pompa mai scoti apa , doar manual. Cred ca trebuie sa te opresti daca sperai sa scoti apa cu pompa electrica. Cu pompa manuala poti ,practic, de la orice adancime.
                      trestia >ste buna pompa Einhell BG-GP 636, 600W , stai linistit. Ai 6m putul , ea trage pana la 8 m.
                      Si pentru ca sunt multi "consultanti" pe aici : asa zisul " put din Teava " sau " putul american " este total diferit de un put obisnuit. Un put obisnuit inseamna un put in care apa se acumuleaza gravitational pana la un nivel de echilibru hidrostatic. Trag cu o pompa puternica si s-ar putea ( daca nu sigur ! ) sa raman fara apa. La asta cu teava , diametrul foarte mic in comparatie cu celalalt , pompa este la suprafata si izoleaza spatiul inelar.In timpul functionarii se produce o aspiratie a apei din panza de apa freatica care , o data antrenata , va curge mult si bine. Ca sa ma exprim mai plastic este ca si cum ai trage apa cu un pai dintr-un rau , adica se alimenteaza mereu putul fortat , nu ce vine datorita gravitatiei.
                      Concluzie : daca esti panza freatica NU AI CUM sa ai "debit sub cel al putului".
                      Consultant sanitare > ce inseamna pentru dv. debitul putului ? Este grea intrebarea , va spun ca nu o sa stiti a-mi raspunde.
                      Ultima editare de 1024; 08.mar.2012, 05:54.
                      gabi

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1553

                        Oricum ar fi situatia, sursa de apa este cea de care depinde cantitatea de apa pe care o putem scoate din orice tip de put. Panza freatica este cea mai sensibila si in unele zone depinde foarte mult de seceta sau ploi. Una este sa va aflati pe malul unui rau unde va fi apa aproape nelimitat in aceasta panza freatica iar alta este sa va aflati intr-o zona de deal unde puteti avea surpriza ca la un moment dat sa ramaneti fara apa. Nu am de unde sa stiu in ce punct se afla executat "forajul", chiar daca este o teava si nu stiu cum puteti aprecia "ochiometric" cat poate sa scoata domnul din acel put. In jurul acelei tevi se va forma o cavitate ce poate atinge cateva sute de litri, aceasta se poate alimenta in permanenta din panza freatica si nu exista pericolul de a ramane fara apa, la fel de bine este posibil ca odata cu scaderea nivelului panzei freatic sa ramaneti fara apa.

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 292

                          Postat în original de 1024
                          geanta > deja de la 10 m nu stiu cu ce pompa mai scoti apa , doar manual. Cred ca trebuie sa te opresti daca sperai sa scoti apa cu pompa electrica. Cu pompa manuala poti ,practic, de la orice adancime.
                          iti garantez eu ca de la 13 metri poate trage foarte bine .. si ani buni

                          Comentariu

                          • 1024
                            Membru
                            • 20.sep.2008
                            • 172

                            Postat în original de vasile m
                            iti garantez eu ca de la 13 metri poate trage foarte bine .. si ani buni
                            Din cate stiu eu , un hidrofor clasic scoate apa de la 8-9 m , de la 13 m ma indoiesc. Un hidrofor cu ejector scoate apa si de la 30 m , cu conditia sa ai unde sa introduci ejectorul , adica un diametrul de put mai mare decat aceasta teava despre care vorbim noi.
                            gabi

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 292

                              se pare ca inca nu le/ai vazut pe toate.

                              Comentariu

                              • 1024
                                Membru
                                • 20.sep.2008
                                • 172

                                vasile m > Nu le-am vazut pe toate dar am vazut ce scrii tu pe aici si ma minunez !
                                gabi

                                Comentariu

                                Procesare...