Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasile m
    Membru
    • 21.iun.2009
    • 296

    da .. ce ma bucur pentru tine
    nici odata sa nu crezi ca le stii pe toate mereu ai cate ceva de invatzat.
    ca sa potzi avea succesuri.. apropo eu am folosit un hidrofor noname timp de 13 ani la un put din tzeava metalica la adancime de 13 metri.. asa ca potzi sa te tot minunezi!itzi urez succesuri.
    Ultima editare de vasile m; 11.mar.2012, 20:30.

    Comentariu

    • manea1517
      Incepator
      • 06.mai.2012
      • 3

      Răspuns la: Put din teva metalica

      Buna ziua.Incer si eu sa fac un put pentru apa de udat gradina si m-am gandit in felul urmator:
      Pompa manuala de la Dedeman.
      Prima panza freatica la 1,5 m.
      varianta 1. Vreau sa folosesc o teava de polietilena la 1 si 1/4 toli prinsa cu mufa cu filet pe pompa.
      Deasemenea vreau sa folosesc si suportul de pompa care are vre-o 75 de cm.
      Ideea mea este sa fac o gaura cu ceva de aceeasi grosime (1si 1/4 toli) pana la 2m deoarece pamantul e moale si fara pietre.
      Apoi gauresc pe lateral teava de polietilena pe o lungime de 1m (vre-o 30 de gauri de 0,5 cm), introduc teva de polietilena, pun suportul de pompa care se va sprijini pe ceva de lemn, la nivelul zero, apoi mufa, pompa infiletata si apoi Doamne ajuta!
      varianta 2. Sap o groapa de pana la 1m, apoi cu un instrument din ala folosit la stalpii de gard incerc sa ma mai duc 1m, apoi bag teava gaurita, arunc apoi niste pietre care sa o stabilizeze si sa faca un fel de loc in care sa se adune apa mai limpede, fara pamant,apoi acoperit cu pamant astfel incat sa nu ajunga pamantul in gaura, folosind cave, un capac din lemn sau asa ceva, apoi suportul de pompa,mufa cu filet si apoi pompa. Ar mai fi varianta de a monta in capatul de jos al tevii de polietilena un sorb, prins de teva tot asa, cu o mufa iar teava sa ramana undeva un pic suspendata, undeva in apa, acolo jos, fara sa se sprijine de pamant.
      Ce parere aveti, e buna vre-una din variante?
      Aveti ceva sugestii, poate nu e bine cum m-am gandit eu, sau poate am omis ceva.
      Astept pareri de la cunoscatori.
      Precizez ca nu am curent la teren, asa ca incerc sa gasesc solutii din astea, fara teava de metal care trebuie gaurita, taiata cu flexul, samd...

      Comentariu

      • 1024
        Membru
        • 20.sep.2008
        • 172

        Răspuns la: Put din teva metalica

        Cred ca te complici .Inteleg ca nu ai curent dar poti sa-ti pregatesti materialele la un atelier , bati teava si gata.La 1.5 m este floare la ureche.
        Si , ca parere personala , cred ca nu ai inteles principiul de functioanare .

        Postat în original de vasile m
        da .. ce ma bucur pentru tine
        nici odata sa nu crezi ca le stii pe toate mereu ai cate ceva de invatzat.
        ca sa potzi avea succesuri.. apropo eu am folosit un hidrofor noname timp de 13 ani la un put din tzeava metalica la adancime de 13 metri.. asa ca potzi sa te tot minunezi!itzi urez succesuri.
        Si tu poti ( inca!) sa mai inveti limba romana!
        gabi

        Comentariu

        • manea1517
          Incepator
          • 06.mai.2012
          • 3

          Răspuns la: Put din teva metalica

          Postat în original de 1024
          Cred ca te complici .Inteleg ca nu ai curent dar poti sa-ti pregatesti materialele la un atelier , bati teava si gata.La 1.5 m este floare la ureche.
          Si , ca parere personala , cred ca nu ai inteles principiul de functioanare .
          Parearea personala ca nu am inteles principiul de functionare este... adevarata.
          As dori cateva lamuriri poate inteleg dupa aceea si actionez apoi cu costuri minime.
          Deci se poate sau nu folosi teava de polietilena? (care ea este mai ieftina, nu mai trebuie sa-i fac filet, gauri ii pot da cu o masina de gaurit cu acumulatori, mi-e mult mai usor sa o transport, un singur incovenient, trebuie sa o sprijin cumva sa poata sta pompa).Care ar fi dezavantajele?
          Daca vi se pare ca spun prostii va rog sa ma corectati, nu se supara nimeni, asa invatam...

          Comentariu

          • 1024
            Membru
            • 20.sep.2008
            • 172

            Răspuns la: Put din teva metalica

            Cred ca ar merge si teava de polietilena , ideea este sa o bagi in pamant ca si cum ar fi batuta de la suprafata , adica contactul intre teava si sol sa fie cat mai intim, sapi groapa si batatoresti bine pamantul pe langa teava . Nu te mai gandii la introducerea de pietre pentru ca in timp se va face un filtru natural acolo , iar daca nu se va face ....nici nu ai ce-i face .Nisipul ar fi problema , dar la adancimea de 1.5 m poate nu ai. Incearca sa dai gauri chiar mai mici de 5 mm daca poti.
            Pompa o poti sprijini pe o talpa de beton de 40 x 40 cm : o jumatate sac de ciment , cateva scandurele si o canistra cu apa, deci fara curent si ieftin !!! . In talpa pe care o torni bagi 2 - 4 suruburi pentru prinderea pompei.
            Si sa revenim la principiul de functionare , o sa ma exprim cat se poate de plastic : inchipuieste in loc de tubul tau de polietilena un pai pentru bauturi in care ai dat gauri cu acul ( ATENTIE : capatul inferior va fi astupat ).Acum il introduci fortat intr-un burete de baie ud si incepi sa tragi.Buretele fiind solul , aici. Ei bine , vei trage apa. Daca ne imaginam o gaura cu diametrul mai mare decat paiul in acest burete , nu vei mai trage nimic.
            gabi

            Comentariu

            • manea1517
              Incepator
              • 06.mai.2012
              • 3

              Răspuns la: Put din teva metalica

              Multumesc pentru raspuns, chiar am inteles acum, mi-ai fost de folos, o sa revin dupa ce incerc sa vad cum iese, poate ii va fi utila si altcuiva experienta mea. O singura nelamurire am:
              Daca nu se face un filtru natural acolo in pamant, ce e de facut? Nu mai merge sa tragi apa sau o vei scoate mereu murdara?

              Comentariu

              • 1024
                Membru
                • 20.sep.2008
                • 172

                Răspuns la: Put din teva metalica

                Filtrul natural se face in timp si dupa ce extragi debite mari de apa . Depinde si de sol,etc....Dar pentru udat gradina nu-i o problema , oricum nu cred ca te-ai gandit ca poti sa bei apa de la adancimea aceea. Eu extrag apa de la 5 m exclusiv pentru udat gradina si baia amenajata in aceasta gradina ( o ghiuveta,wc si incalzirea solara ).
                gabi

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  Răspuns la: Put din teva metalica

                  Postat în original de 1024
                  [...] nu cred ca te-ai gandit ca poti sa bei apa de la adancimea aceea. Eu extrag apa de la 5 m exclusiv pentru udat gradina [...]
                  Apa nepotabilă este bună pentru udat legumele pe care le vom mînca?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                    Postat în original de RaduCA
                    Apa nepotabilă este bună pentru udat legumele pe care le vom mînca?
                    Apa nepotabila poate insemna apa " aproape " improprie consumului uman dar si apa contaminata " la greu " cu substante toxice .
                    Prima categorie nu prezinta pericol deoarece plantele o prelucreaza . A doua categorie este periculosa deoarece plantele absorb si nu pot prelucra asa ceva .
                    Raspunsul este : ce analiza are apa si cu ce este contaminata , daca este ....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • frunzasorin1
                      Incepator
                      • 06.mai.2012
                      • 11

                      Răspuns la: Put din teva metalica

                      imi poate spune cineva daca pe aceeasi teava pot monta doua hidrofoare?.presupunem ca debitul putului este suficient

                      Comentariu

                      • 1024
                        Membru
                        • 20.sep.2008
                        • 172

                        Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                        Daca este buna de udat ? Este mai buna cea de la robinet cu clor ? Binenteles ca este buna , nu ar fi zis omul ca ar fi poluata sau contaminata.

                        Postat în original de frunzasorin1
                        imi poate spune cineva daca pe aceeasi teava pot monta doua hidrofoare?.presupunem ca debitul putului este suficient
                        Eu am montate pe put un hidrofor si o pompa submersibila , daca ai aflux poti merge cu amandoua odata.
                        Ultima editare de 1024; 12.mai.2012, 23:18.
                        gabi

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 296

                          Răspuns la: Put din teva metalica

                          Postat în original de 1024
                          Si tu poti ( inca!) sa mai inveti limba romana!
                          mai greu cu romanica voastra ca io sunt din ukrayna .. asa ca sa fii iubit.si mai incet cu limba romana.

                          Comentariu

                          • 1024
                            Membru
                            • 20.sep.2008
                            • 172

                            Răspuns la: Put din teva metalica

                            vasile m > din ucraina ? foarte bine , sfatul ramane valabil !
                            gabi

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 296

                              Răspuns la: Put din teva metalica

                              te astept si pe tine . cum se spune la noi;davai!

                              Comentariu

                              • cinevva
                                Incepator
                                • 14.iun.2012
                                • 1

                                Răspuns la: Put din teva metalica

                                Salutare tuturor,

                                Am un teren de gradina, nu am curent electric in zona, as dori sa il irig. Este o panza freatica puternica cam la 6-8 metri, sunt multe fantani normale in zona. As vrea sa bat o teava sa scot apa pentru udat la care sa atasez o motopompa. Credeti ca pot sa trag cu motopompa din teava asta de 1,5 inch?

                                Comentariu

                                Procesare...