Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasile m
    Membru
    • 21.iun.2009
    • 296

    Răspuns la: Put din teva metalica

    se poate colegule bati o teav a de 1,5 toli faci racordurile necesare si ii dai bataie

    Comentariu

    • nostradamus36
      Incepator
      • 03.iul.2012
      • 2

      Răspuns la: Put din teva metalica

      care stiti cum sta treaba aia cu 2 sarme sa detectezi apa (radiostezie ) parca ii zice si eu as vrea sa bat o teava dar ii apa destul de jos cam 10 m

      Comentariu

      • vasile m
        Membru
        • 21.iun.2009
        • 296

        Răspuns la: Put din teva metalica

        la mine e la 13.

        Comentariu

        • alexandrudumitru
          Incepator
          • 16.iul.2010
          • 47

          Răspuns la: Put din teva metalica

          As vrea sa fac un astfel de put pentru udat gradina. Curtea are 80 m lungime, e in panta, cu o inclinatie de vreo 20 grade (sau mai mult). Putul m-am gandit sa-l fac undeva in varful dealului (casa e la baza dealului), insa am 2 nelamuriri:

          1. sunt sanse sa gasesc acolo apa si cam la ce adancime? vecinii au fantani doar la poalele dealului, panza freatica fiind la aprox 6 m din spusele lor. unul din vecini a gasit in varful dealului un izvor (o groapa de vreun m adancime unde se strange apa), insa uneori seaca.

          2. avand in vedere ca se poate tasa pamantul din zona putului, exista riscul ca in timp sa provoc vreo alunecare de teren? poate parea stupida intrebarea, dar vreau sa fiu sigur ca nu fac vreuna nesarata.

          Va multumesc!

          Comentariu

          • macfero
            Incepator
            • 13.sep.2011
            • 27

            Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

            Buna ziua.

            Am batut o pompa manuala in gradina, aprox. 6-7 m, folosind teava de 1 si 1/4 si am conectat si un hidrofor. De fiecare data cand folosesc hidroforul trebuie sa amorsez si apoi isi face si el treaba. Ce as putea face sa nu mai fac amorsare ?

            Va multumesc

            Comentariu

            • gabyh
              Incepator
              • 09.iul.2012
              • 34

              Răspuns la: Put din teva metalica

              am la tara o pompa manuala "facuta" pe o teava de 1", bagata in pamant nu prin batere ci prin gaurire cu un fel de burghiu/sfredel, si functioneaza de aproape 20 de ani. Acum 3-4 ani a fost scoasa teava si schimbat sorbul ca ruginise, si de atunci functioneaza in continuare, dar parca totusi nu are destul debit asta vorbind la folosirea manuala. Partea de sus "pompa manuala" e confectionata din inox, partea in contact cu teava din pamant are diametru de 70-75mm parca iar cea de dupa ea de cam de 4", iar la partea de contact cu teava din pamant are o supapa din cauciuc cu insertie metalica, in zona de prindere (e identica cu cea pe care o au tevile magistrale de apa cand au vane prinse cu suruburi). asemanator ca in schita d de mai jos.
              Problema ar fi daca vreau sa folosesc o pompa centrifuga :
              1. sub sistemul de prinderii a pompei manuale de teava, folosesc un teu din care plec spre pompa electrica, dar, unde trebuie sa folosesc o supapa de sens, pe teava inainte de teu sau inainte de pompa/la intrarea in pompa?
              2. nu este nici o problema ca exista astfel 2 supape?
              3. vreau sa folosesc un filtru in "Y" cu sita in sensul celor folosite si la instalatiile sanitare fiindca mai exista si ceva nisip uneori...cum ar trebui sa-l sa-l conectez inainte sau dupa supapa de sens>?
              4. oare are destul debit pe teava de 1"?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P150712_17.00[01] pompa.jpg 
Afișări:	865 
Mărime:	164,1 KB 
ID:	603763

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 296

                Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                Postat în original de macfero
                Buna ziua.

                Am batut o pompa manuala in gradina, aprox. 6-7 m, folosind teava de 1 si 1/4 si am conectat si un hidrofor. De fiecare data cand folosesc hidroforul trebuie sa amorsez si apoi isi face si el treaba. Ce as putea face sa nu mai fac amorsare ?

                Va multumesc
                o supapa de sens .

                Comentariu

                • trestia
                  Incepator
                  • 19.ian.2012
                  • 5

                  Răspuns la: Put din teva metalica

                  Cu acesi problema ma confrunt si eu,de fiecare data,la folosire,vreau sa zic nu in aceiasi zi,a doua zi e necesar sa amorsez altfel nu merge.Chestia cu supapa de sens nu e valabila

                  Comentariu

                  • 1024
                    Membru
                    • 20.sep.2008
                    • 172

                    Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                    Solutia pe care am gasit-o eu presupune supapa de fund , dar asta inseamna sa faceti putul din teava 1 1/2 - 2 inch .Pe teava putului se introduce alta teava cu diametrul mai mic , eu am bagat teava din aceea neagra , PE , sau nu stiu cum ii zice. La capatul acestei tevi se pune un sorb , care se gaseste la orice magazin de materiale de constructii , format dintr-o supapa si o sita (http://www.shopmania.ro/bricolaj/p-s...x-1-2-15546911). Astfel o sa aveti putul mereu plin .
                    gabi

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                      Postat în original de 1024
                      [...] teava din aceea neagra, PE, sau nu stiu cum ii zice. [...]
                      PEHD (acronim de la PolyEthylene High-Density) sau PEID (acronim de la PoliEtilena de Înaltă Densitate).

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pehd.jpg 
Afișări:	438 
Mărime:	8,2 KB 
ID:	603837

                      Postat în original de 1024
                      [...] Astfel o sa aveti putul mereu plin.
                      Ţeava, nu puţul.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • 1024
                        Membru
                        • 20.sep.2008
                        • 172

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                        Ţeava, nu puţul.[/QUOTE]

                        Deci ai inteles..........Si , ca fapt divers , eu sunt petrolist si este corect cum am spus : putul. Citez : "Termenul puț se referă de obicei la o săpătură verticală realizată prin foraj artificial în scoarța pământului,care se consolideaza ( tubeaza ), prin care se poate extrage apă, petrol sau alt zăcământ, sau realizată pentru explorare ori în alte scopuri tehnice".
                        gabi

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                          Postat în original de 1024
                          [...] este corect cum am spus: putul. [...]
                          În acest caz, ce anume aţi dorit să spuneţi prin expresia "o să aveţi puţul mereu plin"?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • 1024
                            Membru
                            • 20.sep.2008
                            • 172

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                            Postat în original de RaduCA
                            În acest caz, ce anume aţi dorit să spuneţi prin expresia "o să aveţi puţul mereu plin"?
                            Avand acea supapa de fund ,teava de PEHD va ramane plina mereu.
                            gabi

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                              Postat în original de 1024
                              [...] o sa aveti putul mereu plin.
                              Postat în original de 1024
                              [...] teava de PEHD va ramane plina mereu.
                              Păi? Cînd eu am spus
                              Postat în original de RaduCA
                              [...] Ţeava, nu puţul.
                              Dvs. m-aţi corectat
                              Postat în original de 1024
                              [...] este corect cum am spus: putul. [...]

                              În fine... bine că, pînă la urmă, s-a înţeles ideea.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • 1024
                                Membru
                                • 20.sep.2008
                                • 172

                                Răspuns la: Put din teva metalica

                                RaduCa > Esti plictisitor ! Si carcotas ! Ce vrei sa demonstrezi? Ca le stii pe toate ? Aici gresesti , daca ma uit pe postarile tale as gasii multe de care sa ma leg. Put , teava.....bine , ai dreptate , zici ca ai facut numai puturi la viata ta ! Daca nu ai inteles cu putul ti-am povestit de teava , ti-am dat definitii , am incercat sa fiu explicit , sa intelega tot.....omu' . Dar tu ............
                                Citez : " Păi? Cînd eu am spus " . Ce bucurie pe tine , ce satisfactie , ce mandrie ! Parca esti un copil , pe bune ! Sa arati topicul asta si la nepoti , iar ai avut dreptate !
                                PS: Ma bucur ca pana la urma ai inteles pana si tu ideea .
                                gabi

                                Comentariu

                                Procesare...