Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 1024
    Membru
    • 20.sep.2008
    • 172

    Răspuns la: Put din teva metalica

    vasile m > felicitari , dar nu ne-ai spus de la ce adancime tragi apa ? exista si teava de 1 3/4 inch dar cu 20m nu m-ai convins.
    gabi

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 296

      Răspuns la: Put din teva metalica

      adica cu ce trebuia sa te conving?

      Comentariu

      • reddog
        Incepator
        • 29.iun.2008
        • 25

        Răspuns la: Put din teva metalica

        ma intereseaza si pe mine acest sistem de put doar pentru udatul gradinii.
        As dori daca se poate, aici il rog in special pe 1024, dar si ceilalti pot sa vina cu explicatii, cum se poate realiza un sistem automat de udat gradina adaptat la acest put.
        M-ar interesa sa realizez udatul gazonului cu aspersoare.

        Comentariu

        • 1024
          Membru
          • 20.sep.2008
          • 172

          Răspuns la: Put din teva metalica

          Postat în original de vasile m
          adica cu ce trebuia sa te conving?
          tu nu vrei sa intelegi ca o pompa de suprafata nu poatesa traga de la o adancime mai mare de 8-9 m. un hidrofor ( care tot o pompa este ) poate trage si de la adancimi mai mari numai daca este prevazut cu ejector.pentru adancimi mari se foloseste pompa submersibila , ceea ce presupune diametru de put mare si care nu este subiectul acestui topic .

          reddog > cred ca un temporizator rezolva problema. un temporizator mecanic sau electronic, destul de ieftin, gasesti in toate magazinele de bricolaj.
          gabi

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 296

            Răspuns la: Put din teva metalica

            Postat în original de 1024
            tu nu vrei sa intelegi ca o pompa de suprafata nu poatesa traga de la o adancime mai mare de 8-9 m. un hidrofor ( care tot o pompa este ) poate trage si de la adancimi mai mari numai daca este prevazut cu ejector.pentru adancimi mari se foloseste pompa submersibila , ceea ce presupune diametru de put mare si care nu este subiectul acestui topic .
            dar tu vrei sa intelegi ca eu trag de la 13 metri?
            cu o pompa pe benzina asa mai explicit ca poate pana la urma intelegi si tu ...

            Comentariu

            • 1024
              Membru
              • 20.sep.2008
              • 172

              Postat în original de vasile m
              dar tu vrei sa intelegi ca eu trag de la 13 metri?
              cu o pompa pe benzina asa mai explicit ca poate pana la urma intelegi si tu ...
              cred ca o sa te propunem la premiul Nobel ,pe tine si pe pompa ta pe benzina ,pe bune !tu iti dai seama ca frizezi absurdul ? de fizica ai auzit ? PS: nu educatie fizica .

              deci vasile m din Ukraina , ba de la 20m , ba de la 13 m, hotaraste-te! eu nu o sa iti mai raspund , poti , ca maine , sa tragi apa si de la 50 m ,ce pompa ta !
              Ultima editare de Consultant sanitare; 13.sep.2012, 10:27.
              gabi

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 296

                Răspuns la: Put din teva metalica

                bai desteptule de destept ce esti uitate mai bine ce am scris dupe aia pune degetele la scris
                de aia nu mai pot eu ca nu ai sa-mi raspunzi uite nu mai pot si punct ... te rog eu frumos hai raspunde-mi.apropo la ce trebuia sa-mi raspunzi?
                Ultima editare de vasile m; 01.sep.2012, 19:38.

                Comentariu

                • alexandrulcn
                  Incepator
                  • 11.sep.2012
                  • 6

                  Răspuns la: Put din teva metalica

                  Am si eu o intrebare ...care este diferenta intre tipul asta de fantana si cele de 40mm ,eu sunt din Craiova si acolo unde am eu terenul la 5km de Craiova vecinii toti au fantanile la maxim 18/19m adancime. Ca pret in Craiova am gasit asa:

                  Foraj fântâni țeavă PVC 40mm ,preț: 1100 Ron incluzând materiale, pompă manuală, pompă electrică.
                  Firmă profesionistă, autorizată S.C. C**** Foraj S.R.L. Timișoara execută fântâni de mică și medie adâncime pe diametrul de 40mm, pompă manuală, pompă electrică, debit non-stop, garanție 5 ani, în toată Oltenia prin reprezentații ei, M*** I*** și T*** C*****
                  Am taiat tot ce se putea considera reclama ...

                  Gresesc eu sau este "identic" acest tip de fantana ...pana la urma la aproximativ 19m cam cat ar ajunge costurile daca incerc sa fac fantana singur (si care sunt sansele de reusita/nereusita).Care sunt avantajele/dezavantajele pentru cele 2 modele de fantana.

                  Sa-mi spuneti daca gresesc ,la un calcul aproximativ rezulta cam asa:
                  1. 20ml teava de 1/2 (daca scriu eu bine) x 22ron metru = 440 ron
                  2. Pompa manuala (cea superioara) nu stiu cat costa sa zicem 150 ron
                  3. Pompa electrica probabil aproximativ 150/200 ron
                  Pret final aproximativ 800 ron ,gresesc ?

                  La fantana de 40mm ma costa cu totul 11 mil ,cu tot cu o pompa electrica, recunosc ca pompa manuala este jalnica (de plastic vai de mama ei).

                  Rog pe cei care stiu ambele modele sa-mi spuna parerea lor ...avantaje si dezavantaje la ambele modele. Sincer la modelul descris aici mi-e frica si de faptul ca poti sa bagi teava 8/10/14m si sa nu reusesti sa o faci functionala ...

                  Comentariu

                  • 1024
                    Membru
                    • 20.sep.2008
                    • 172

                    Răspuns la: Put din teva metalica

                    alexandrulcn > teava despre care noi vorbim aici este de 1 1/2 sau 1,5 inch , nu de 1/2 inch . 1 inch=2,54 cm , 1 1/2 inch inseamna cam pe acolo , 40mm sau 4cm. de pompa electrica de fund la diametrul asta eu nu cunosc , iar un hidrofor sau o pompa de suprafata sa scoata de la 20m .......decat cele cu ejector , ceea ce presupune un diametru mai mare de put. citeste topicul cu atentie si ai sa intelegi. pompa manuala "sanatoasa" gasesti cam la aceeasi bani in targurile saptamanale (talciocuri ). te astept cu alte intrebari.

                    fantastykmen > nu mi-ai spus daca ai reusit sa dai de apa , ai zis ca ma suni . nu de altceva, dar unii parteneri de dialog au reusit si nu au mai postat si ei nimic din experienta lor . si uite asa ne certam cu toti bezmeticii , daca se intelege..........PS: am promis ca fac un rezumat , cu explicatii , poze ,etc ( care de fapt nu aduce nimic nou , totul este in acest topic ) dar nu am timp . poate in aceasta iarna , acum timpul este foarte bun si imi petrec tot timpul afara , la munca.............
                    gabi

                    Comentariu

                    • bn99nas
                      Incepator
                      • 02.oct.2010
                      • 12

                      Răspuns la: Put din teva metalica

                      Buna. Daca am deja o fantana care are 3 oale () aproximativ 2 m jumate)si nu am apa decat pe fundul ei,si aia murdara ,credeti ca ,cu o teava de 6 m sau mai mult as putea da de apa pt irigat gradina?multumesc mult

                      Nu-mi raspunde nimeni?

                      Comentariu

                      • alexbjorg
                        Incepator
                        • 30.sep.2008
                        • 1

                        Răspuns la: Put din teva metalica

                        @bn99nas

                        Din toate informatiile pe care le dispun,personal,iti spun urmatoarele:ai o fantana de 2,5m (aprox),care mai are apa doar pe fund,asta presupaune ca PRIMA panza freatica e cam golita,indiferent de motive.Daca mai sant fantani in zona,ai putea afla cem la ce adancime au apa,banuiesc ca mai jos decit a ta,cel putin cu vreo 3-4 m,poate chiar mai mult,asta insemnand ca au dat de A DOUA panza freatica (ele sint ca straturile dintr-un sandvish,despartite de straturi de pamint de grosime variabila:citeam la un momemnt dat de o grosime de 30m intre straturile de apa,in zona Buc.)
                        Deci,daca celelalte fantani cum mult mai adinci fata de a ta au apa,atunci ai mari sanse sa dai de adoua panza freatica prin metoda tevii batute.Insa la ce adancime este,nu se poata afla decit estimativ aproximand dupa celelalte fantani,ea putind fi la inca 6 m fata de fundul fantanii tale aproape secate (atata teava dispui pe moment),poate fi doar la 3m sub,dar poate fi si la inca 10-15m.

                        Interesant sa dai pret final fara sa stii la ce adancime tre sa forezi.(aia cu tevi de pvc).
                        iferente intre cele 2 fanatani,nu stim pentru ca nus tim metoda de foraj,etc.
                        Cea cu teava batuta se bazeaza pe absorbtie vacuumata (se face vacuum in teava si acest vacuum trage apa din panza freatica)
                        Aia cu foraj,habar n-am.
                        Cit despre sanse,in principiu, 50-50.Depinde de studiul cela geo.... daca esti dispus sa platesti,de nuiaua de alun sau de sarme,astea privitor la locul exact unde se foreaza/bate,depinde de tipul de apa,(sa nu dispara pe timp de seceta,adica izvor de ploi)
                        Iti faci un calcul:20m teava,capul(conul) prelucrat la strung,sudorul sau flansele,lucrul manual personal sau al "bodyguarzilor" tocmiti la baros,pompa cea de mana+cea electrica(sau hidrofor),camin (ala oricum il faci,cu sau fara firma) si tragi linie.AAAA undeva 800 roni ,merita= satisfactia lucrului personal.Cu firma dai banul ca boierul si nu faci nimic,da' pompa-hidrofor tot iti cumperi.La firme se plateste si transportul.
                        Ur choice,ur money...

                        1024 Toata stima pentru "fantana americana (canadiana)".De mult cautam un topic de genul acesta cu amanunte-lux.Nu te aprinde asa usor in polemici,unii nu stiu sa citeasca retroactiv si intreaba aiurea din lene.Confuzii (in rest) apar de multe ori si numai din cauza unei virguli.So,chill down 'n' be happy 'couse 'u're helped lot of peoples ,including myself :beer:
                        Cautati-mi,pls un topic cu fantanari-radiestezisti (din ce cu nuia de alun,salcie,nuca de cocos,sarme,pendul) si imi fac fanatana la 1000m alt..
                        http://www.youtube.com/watch?v=eGC2xmdiXdE http://www.youtube.com/watch?v=iHF9S...eature=related

                        intrebare de 100 pct.,chestie pur teoretica,inca nu este facut practic nimic:daca am PRIMUL strat freatic la,sa zicem 5m,il strapung cu teava si bat mai departe sa il caut pe al doilea,sa zicem ca el exista la 15m,fara sa stiu eu,cum stiu ca am dat de el,cita vreme eu AM deja apa in teava de la primul strat,deci automat firul de canepa se uda din aceasta cauza?
                        Cum scot apa din teava,cum usuc teava pe dinauntru ca sa se umezeasca de la al DOILEA strat de apa?
                        Care este,din auzite sau experienta altora,grosimea minima intre cele 2 panze freatice?
                        Unde gasesc o harta ale apelor romane de adancime pentru o anume zona,fara a se comanda un studiu hidrogeologic?
                        Exemplu concret.Am 2 fantani pe la mijlocul dealului,unde exista o terasa cam de 4 ha,exista 2 gospodarii,in spatele caselor panta lina pe o lungime cam de 500m,zona agricola(cartofi,etc.)dupa care coama abrupta impadurita pana "jos".Eu as face un put "batut"acolo la cartofi (vreau sa schimb cultura si am nevoie de apa);distanta intre put si cele 2 fantani (una de suprafata ~3m si una de adancime ~11m,dinstanta intre ele aprox.30-40m) ar fi cam 200m,diferenta de nivel de sol cam 5m.Oare al doilea strat il gasesc tot la 11m?Sau la 20m?

                        Comentariu

                        • bn99nas
                          Incepator
                          • 02.oct.2010
                          • 12

                          Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                          Ms mult pentru informatii. Sapt viitoare o sa bat 6m de teava in int fantanii vechi. Sper sa am noroc.. Daca nu dau de apa, se merita sa mai incerc sa merg mai jos sau sa ma opresc? In geadina unde am eu fantana nu mai stiu sa aibā si alti vecini fantani ca sa pot aprecia,toate fantanile fiind in curte si in mod normal luciul apei e la 2 m

                          Comentariu

                          • costyn_man
                            Incepator
                            • 09.iul.2009
                            • 84

                            Răspuns la: Put din teva metalica

                            Foarte interesant subiectul. In zona mea apa este la o adincime de 15-20 de metri. Parerea voastra, este posibil sa bati tevile la o asemenea adincime?

                            Comentariu

                            • 1024
                              Membru
                              • 20.sep.2008
                              • 172

                              Răspuns la: Put din teva metalica

                              costyn_man > este posibil dar sa exploatezi nu mai la pompa manuala
                              gabi

                              Comentariu

                              • costyn_man
                                Incepator
                                • 09.iul.2009
                                • 84

                                Răspuns la: Put din teva metalica

                                Offf, cred ca o sa iau pe cineva care foreaza cu diametrul de 40mm!

                                Comentariu

                                Procesare...