Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FilipT
    Membru marcant
    • 15.feb.2009
    • 673

    Răspuns la: Put din teva metalica

    Buna seara! Vad ca unii au aplicat metoda cu teava batuta in zona de campie, in Ardeal oare am vre-o sansa de reusita?

    Si ca o chestie informativa, in unele tari din Europa, te taxeaza si pentru apa ce o iei din fantana sau rau.

    Comentariu

    • IancuMIC
      Membru
      • 27.ian.2013
      • 276

      Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

      Postat în original de dya
      Salutare,
      Am si eu o problema cu teava batuta, este de 1 1/2 am pus con gauri de 6mm sare tot cum scrie pe forum am batut un tronson de 6 metri plus o groapa de 1m unde e batuta deci in total are 7metri, pe tot parcursul inaintari nu a venit gram de apa la final am tras tot ce era in ea sare si putin noroi am dat la pompa manuala degeaba nu iese nu intra apa in teava. Mentionez ca am doua fantani in apropiere pline cu apa au max 2 metri pana la apa de la sol si 10metri toata adancimea si in teava mea nimic......acum intrebarea este sa incerc sa mai trag teava inapoi poate am trecut de strat sau sa mai bat inca 3 metri poate nu am ajuns ???
      Multumesc
      In zona Tecuci, unde am avem vre-o 5 asemenea tevi batute. apa este cam la ~3m; am folosit doar o cate o teava de 6m, pentru fiecare "put". N-am avut la nici unul probleme, cand le-am "dat pe apa".
      E posibil sa fi trecut de zona cu apa.

      Comentariu

      • 1024
        Membru
        • 20.sep.2008
        • 172

        Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

        dya> parerea mea este ca ai trecut de stratul acvifer .teoretic poti sa ai o fantana nu la 10m , la 100 de metri , dar apa sa fie acumulata gravitational de la acviferul care este la 2m.principiul acestui put american este sa fi cu perforaturile chiar in acvifer,in cazul tau la 2m.
        gabi

        Comentariu

        • dya
          Incepator
          • 31.ian.2012
          • 3

          Răspuns la: Put din teva metalica

          Daca am trecut de stratul acvifer cum se explica ca nu a intrat apa in teava sarea era uscata si nu a fost batuta odata toata, ci pe tronson de cate 3metri in cca 4zile, daca era apa la 2metri cand am batut prima teava deja trebuia sa vina apa am sondat mereu sa vad daca se umezeste sarea si nimic. Nu stiu cum sa procedez sa mai bat un tronson de 3metri .....sa incerc sa mai scot din teava batuta??? A si mai putea sa trag toata apa din fantana sa vad pe la ce nivel vine apa .....cred ca m ar ajuta sa mi dau seama pe la ce adancime se afla.
          Multumesc

          Comentariu

          • Mays
            Incepator
            • 20.iul.2012
            • 9

            Răspuns la: Put din teva metalica

            Am si eu o astfel de teava batuta acum 11 ani, care pana in 2012 n-o mai folosisem de 8 ani, vara trecuta odata cu scaderea presiunii in reteaua de apa, am zis sa vad daca mai are apa, am cumparat un grundfos cu 4 turbine la un pret bun si am trecut la treaba, am taiat capul tevii cu totul (acum 8 ani aveam un hidrofor care s-a dezamorsat si s-a ars din cauza ca aveam supapa de sens sudata direct pe teava) acum am introdus o teava de pvc de 1” cu supapa in cap, cam la 8 m desi mai intra cam 1m, si am pus pompa la treaba si surpriza dupa cativa litri de apa scoasa s-a si limpezit, am cumparat un presostat electronic care se comporta ca un hidrofor dar fara vas, are si protectie lipsa apa si merge engross apa o folosesc pentru gazon, piscina si spalat masini, debit 4mc/h si nu am ramas fara apa desi a mers peste 24h intai la canalizare, dupa am umplut piscina. In concluzie se merita o astfel de teava daca ai noroc de zona buna este mult mai fiabila ca o fantana. Sfat. bagati teava de PVC 1” in teava batuta, nu va intra sorb de 1” puneti de 3/4 pe care il puteti baga la cald pe teva dupa care il lipiti, iar la intrarea in pompa mai puneti o supapa de sens pentru a nu forta lipitura in supapa sorbului. Numai bine

            Comentariu

            • sprite75
              Incepator
              • 12.iun.2007
              • 90

              Răspuns la: Put din teva metalica

              cum fac sa se limpezeasca apa din put ?
              scot de cateva zile si numai cu nisip vine. putul e facut anul trecut cu teava pvc 100 la 12 m adancime.
              m-am saturat de cand scot apa si nu se mai limpezeste.
              Salut sunt un tip curios din fire.

              Comentariu

              • IancuMIC
                Membru
                • 27.ian.2013
                • 276

                Răspuns la: Put din teva metalica

                Lasa o perioada sa se configureze mai bine bazinul, daca spui ca ai scos destula apa, apoi reia actiunea cam peste o saptamana.

                Comentariu

                • sprite75
                  Incepator
                  • 12.iun.2007
                  • 90

                  Răspuns la: Put din teva metalica

                  multumesc
                  am sa incerc
                  Salut sunt un tip curios din fire.

                  Comentariu

                  • c_cata2000
                    Incepator
                    • 01.ian.2010
                    • 1

                    Răspuns la: Put din teva metalica

                    Si de ce nu ar fi, doctore, la fel la putul din teava de Fe zincat: "apa a intrat in contact cu otelul un anumit timp, odata cu depunerea sedimentelor pe teava aceasta a inceput sa se colmateze , apa nemaiavand contact direct cu otelul"? Mai mult, apa din fantani e mult mai calcaroasa decat cea tratata in statiile de epurare.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      Răspuns la: Put din teva metalica

                      Postat în original de sprite75
                      cum fac sa se limpezeasca apa din put ?
                      scot de cateva zile si numai cu nisip vine. putul e facut anul trecut cu teava pvc 100 la 12 m adancime.
                      m-am saturat de cand scot apa si nu se mai limpezeste.
                      Cu ce o scoateti?

                      Comentariu

                      • bn99nas
                        Incepator
                        • 02.oct.2010
                        • 12

                        Răspuns la: Put din teva metalica

                        buna.vreau sa ma apuc sapt asta sa bat teava in pamant vreo 8 m.intrebarea este daca trebuie sa bag obligatoriu sare in teava si sa astup gaurile cu vaselina?ms mult

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Put din teva metalica

                          Da, pentru ca odata intrata in pamant exista posibilitatea sa curga pamant prin gauri si sa se infunde.
                          Adancimea difera de la loc la loc. Spre exemplu eu am fantana cu adancimea de 3 metri. la 50 de metri de fantana mea, vecinul o are la 6 metri adancime.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • IancuMIC
                            Membru
                            • 27.ian.2013
                            • 276

                            Răspuns la: Put din teva metalica

                            Postat în original de bn99nas
                            buna.vreau sa ma apuc sapt asta sa bat teava in pamant vreo 8 m.intrebarea este daca trebuie sa bag obligatoriu sare in teava si sa astup gaurile cu vaselina?ms mult
                            E suficienta sarea de granulatie mare sa nu curga prin gauri.
                            Dumnezeule, ce vreti sa faceti cu vaselina aia?
                            Am "batute" cateva astfel de "puturi", da' n-am pomenit de solutia asta inedita cu vaselina.
                            Chiar ieri am irigat cu o Honda o parcela cu rosii, dintr-un asfel de "put", nefolosit de vreo 2 ani; merge super.

                            Comentariu

                            • 1024
                              Membru
                              • 20.sep.2008
                              • 172

                              Răspuns la: Put din teva metalica

                              Se astupa gaurile cu vaselina si se baga sare in teava,care este problema? In momentul in care dai cu barosul in teava o sa vezi ca iti curge toata sarea prin gaurile alea.Nu am vazut sare cu granulatie atat de mare incat sa nu iti iasa prin gaurile de 6-8 mm.Deci cu vaselina se da pe exteriorul tevii,cat iei pe deget in fiecare gaura. La contactul cu pamantul aceasta se "sterge" , ca sa zic asa.
                              gabi

                              Comentariu

                              • IancuMIC
                                Membru
                                • 27.ian.2013
                                • 276

                                Răspuns la: Put din teva metalica

                                Dvs, a-ti consuma apa din acel put? Gauri de 8, mi se par enorme; eu am dat doar cu spiral de 5mm; foarte dese.
                                Teava e in contact pemanent cu solul, nu iese sarea, stati fara grija ca stiu ce vorbesc; am destule puturi "batute".
                                Ultima editare de IancuMIC; 22.mai.2013, 12:19.

                                Comentariu

                                Procesare...