Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 1024
    Membru
    • 20.sep.2008
    • 172

    Răspuns la: Put din teva metalica

    Chiar nu am chef sa fac apologia vaselinei si a sarii.....Dar cine bea apa de la 5-8 m ?
    gabi

    Comentariu

    • pis2
      Incepator
      • 01.feb.2013
      • 9

      Răspuns la: Put din teva metalica

      Vreau sa stiu daca a folosit cineva baros sub 10kg? eu am unul de 5kg si nu vroiam sa mai iau altul. oare face fata cel de 5 kg? vreau saptamana asta sa "bat" o teava de 1 1/2 cam la 5-6m adancime. eventual este cineva din bucuresti care sa-mi poata imprumuta unul de 8-10kg?

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 276

        Răspuns la: Put din teva metalica

        Eu am folosit numai barosul de 5kg; sigur depinde foarte mult si de solul în care executaţi lucrarea.
        Contează foarte mult vârful ţevii; cel mai bine ar fi un vârf din otel prelucrat cam de 80mm lungime, care sa sa se centreze in interiorul ţevii, sprijinit pe un "umăr" cam de grosimea ţevii(3mm); de asemeni importantă e si schela, precum si poziţia dvs. în raport cu inalţimea tevii pe care o bateti.

        Comentariu

        • pis2
          Incepator
          • 01.feb.2013
          • 9

          Răspuns la: Put din teva metalica

          Da, a fost ok cu 5kg. Am sapat 2m ( acolo fantanile clasice pe tuburi de beton au luciul apei la 4m) iar de pe la 1,5m pamantul devenise nisipos, se taia ca o felie de tort si am inaintat cu groapa de la aceasta adancime f. repede. Teava zincata am luat-o de la Romstal pentru ca erau singurii care o vindeau cu ambele capete filetate si o mufa. Eu am taiat capetele pentru ca m-am gandit ca poate voi avea nevoie de partea filetata si mi-au ramas 2 bucati de teava de cate 2,6m. Pe una din ele am sudat varful am dat gaurile (4 randuri - 2x5mm si 2x8mm pe o lungime de 1,1m), bagat sare, dat cu vaselina. Am inceput sa bat, totul bine si frumos, intra foarte bine, apoi a inceput DEZASTRUL, ghinion dupa ghinion. Prima data cand sa tai cu flexul capatul de teava deformat, s-a luat curentul de 2 ori. Cand s-a stabilizat curentul, am taiat, ne-am apucat de sudat tronsonul 2, au sarit sigurantele de la priza (AMANDOUA), le-am reparat cu lita mai groasa ne-am apucat de sudat siiiiii venea furtuna. Am zis macar de sudat sa terminam, cand colo s-a luat lumina IAR, de data asta pentru vreo 3 ore iar intre timp evident ca a venit si ploaia, fapt care m-a facut sa strang tot santierul. Voi reveni zilele acestea sa finalizez si atunci va postez si pozele si va anunt daca si la ce adancime am dat de apa, daca are debit, etc. . Sper sa scap de ghinioane, maine ma duc la biserica sa dea tata popa cu apa sfintita pe mine ca nu mai pot.
          Voi cum ati procedat cu sudura tevii, am vazut ca prinde foarte greu sudura de teava?

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            Răspuns la: Put din teva metalica

            Eu n-am sudat nimic; am folosit schela confectionata ad-hoc, pe care o reduceam pe masura ce bateam teava. Cu sudura, daca ai un por, s-a dus dreaq toata munca si apoi in zona aceea se duce si zincul de pe teava.

            Comentariu

            • pis2
              Incepator
              • 01.feb.2013
              • 9

              Răspuns la: Put din teva metalica

              Da probabil ai ales cea mai buna varianta, insa eu nu aveam cum sa transport teava intreaga. Eu ma gandeam sa abordez un pic altfel. Vreau sa incerc sa-i fac filet, sa pun cupla si apoi sa sudez in jurul cuplei. Zic ca trebuie sa mearga, filet+sudura n-are cum sa cedeze.

              Comentariu

              • Mays
                Incepator
                • 20.iul.2012
                • 9

                Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                Postat în original de pis2
                Da probabil ai ales cea mai buna varianta, insa eu nu aveam cum sa transport teava intreaga. Eu ma gandeam sa abordez un pic altfel. Vreau sa incerc sa-i fac filet, sa pun cupla si apoi sa sudez in jurul cuplei. Zic ca trebuie sa mearga, filet+sudura n-are cum sa cedeze.

                Foloseste varianta cu teava de PVC in teava batuta, PVC de 1” cu sorb cu supapa de sens de 3/4 cel de 1” nu va intra, la cel de 3/4 incalzesti pvc-ul si-l bagi fortat pe corpul mic al sorbului, iar inainte il dai cu un lipici puternic metal-plastic se gasesc o gramada cele mai bune sunt Bison (chiar daca ti se pare ciudat am taiat cu flexul o astfel de lipitura, la inceput si eu am fost sceptic), mai pui o supapa de sens la intrarea in pompa si ai rezolvat problema, la mine merge fara probleme. Cu sudura electrica nu vei reusi sa nu lasi pori, iar pompa nu-ti va sta amorsata.

                Comentariu

                • invatsajoc
                  Incepator
                  • 07.iun.2013
                  • 2

                  Răspuns la: Put din teva metalica

                  Buna ziua!
                  Am incercat si eu metoda cu teava batuta,la 3 m si ceva am dat de apa ,adica s-a umezit sarea deja ,am mai batut-o pana la 5,5 m unde aveam vreo cativa cm apa peste nivelul sarii. Dupa care am bagat un furtun cu apa si s a dizolvat toata sarea,apoi pompa de apa si am scos ce era in teava,adica argila galbena. Am dat la pompa de cel putin 20 de ori in mai multe zile,nu reusesc sa scot apa mai nimic,imi goleste teava pana cam la 1 m de suprafata solului dupa care nu mai pot trage nimic.Mentionez ca locuiesc in zona de deal ,mai exact in Baia Mare,nu sstiu daca exista strat de nisip la suprafata,sigur teava e in argila,as vrea sa stiu daca a mai tras cineva apa din strat de argila . Panza freatica exista, insa cred eu ,nu are debit, la vreo 10 m este o fantana cu nivelul apei la 1 m de suprafata. Daca poate cineva sa imi dea un raspuns ce sa fac,as bate teava mai jos ,ma tem insa ca tot degeaba si nu va trage pompa mai mult de 8-9 m(e garantata doar la 7m)

                  Multumesc!
                  Ultima editare de invatsajoc; 07.iun.2013, 12:37.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2391

                    Răspuns la: Put din teva metalica

                    Stratul acela de argila, il numim in partea de sud huma. Si nu, nu se poate scoate apa de acolo. Trebuie sa treceti cu teava de stratul acela pentru a da de panza freatica. Aici toate fantanile sunt sapate sub acel strat impermeabil. Au in medie 6 metri adancime dar si terenul este mai jos decat la dumneavoastra.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • pis2
                      Incepator
                      • 01.feb.2013
                      • 9

                      Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                      Postat în original de invatsajoc
                      Buna ziua!
                      Am incercat si eu metoda cu teava batuta,la 3 m si ceva am dat de apa ,adica s-a umezit sarea deja ,am mai batut-o pana la 5,5 m unde aveam vreo cativa cm apa peste nivelul sarii. Dupa care am bagat un furtun cu apa si s a dizolvat toata sarea,apoi pompa de apa si am scos ce era in teava,adica argila galbena. Am dat la pompa de cel putin 20 de ori in mai multe zile,nu reusesc sa scot apa mai nimic,imi goleste teava pana cam la 1 m de suprafata solului dupa care nu mai pot trage nimic.Mentionez ca locuiesc in zona de deal ,mai exact in Baia Mare,nu sstiu daca exista strat de nisip la suprafata,sigur teava e in argila,as vrea sa stiu daca a mai tras cineva apa din strat de argila . Panza freatica exista, insa cred eu ,nu are debit, la vreo 10 m este o fantana cu nivelul apei la 1 m de suprafata. Daca poate cineva sa imi dea un raspuns ce sa fac,as bate teava mai jos ,ma tem insa ca tot degeaba si nu va trage pompa mai mult de 8-9 m(e garantata doar la 7m)

                      Multumesc!
                      eu nu ma pricep f. tare dar auzisem ca pompele manuale pot sa scoata apa de la dancimi mari. pastrand proportia fata de adancimea si straturile de la mine eu zic ca mai aveti 1-2m pana la apa. acum pe scurt pentru ca sunt in concediu si scriu de pe mobil. am scos teava zincata pentru ca era zincata si nu galvanizata si nu o puteam suda. nu stiam de aceasta diferenta plus ca pentru 1 1/2 gasesti f. greu filiera. am luat alta teava de 1 1/4, m-am dotat cu filiera de impumut si am reluat operatiunea. am reusit cu un mox poternic fixat te teava sa rasucesc si apoi incet incet sa si scot teava veche pentru ca nu aveam alt varf. noua teava, mai subtire am bagat-o in aceeasi gaura. am batut 3 m si am sudat. este adevarat ca sudura nu este perfect etansa dar verificam cu un burete si detergent de vase sufland inteava. astfel am redus porii semnificativ apoi am plicat in strat gros de smoala topita pe care am presat-o cand inca era moale dar nu lipicioasa cu un cui exact cum se face aluatul cu facaletul. am sudat si un al3lea tronson scurt care avea filet la un capat astfel incat sa pot pune pompa manuala. eu am sapat o groapa de 2m adancime si am mai bagat cam 4,5m de teava. am ajuns deci undeva la 6-6,5m adancime si nu mai aveam teava. pe teava nici pic de apa. eram foarte suparat dar am zis sa incerc. prin urmare am pus apa pe teava cu sticla pana sus la filet, am infiletat pompa manuala, am mai turnat pe sus in pompa cam 1l de apa si am inceput sa dau. a iesit apa alba de la sare si credeam ca o sa iasa doar apa pe care o turnasem eu dar cam dupa o jumatate de galeata a inceput sa vine apa galbena, tulbure si apoi incet incet dupa vreo 30 de galeti s-a mai si limpezit si a crescut un pic si debitul. ce sa spun mare bucurie sa vad pompa transpirata de la condens pentru ca apa era ff rece. mai amceva de lucru pentru ca vreau s-o kai ridic 1m desupra solului si nu mai aveam teava si daca am debit sa pun filtru si pompa de gradina. pentru alte detali poze si filmulet cand vin din concediu. ps:imi cer scuze pentru scris dar sunt de pe mobil asa cum am mai spus.

                      Postat în original de Mays
                      Foloseste varianta cu teava de PVC in teava batuta, PVC de 1” cu sorb cu supapa de sens de 3/4 cel de 1” nu va intra, la cel de 3/4 incalzesti pvc-ul si-l bagi fortat pe corpul mic al sorbului, iar inainte il dai cu un lipici puternic metal-plastic se gasesc o gramada cele mai bune sunt Bison (chiar daca ti se pare ciudat am taiat cu flexul o astfel de lipitura, la inceput si eu am fost sceptic), mai pui o supapa de sens la intrarea in pompa si ai rezolvat problema, la mine merge fara probleme. Cu sudura electrica nu vei reusi sa nu lasi pori, iar pompa nu-ti va sta amorsata.
                      eu stiu ca se pune o singura supapa de sens si se pune inainte de pompa/hidrofor nu jos in teava. e normal ca dvs. supapa de sens de jos sa nu va tina amorsata pompa pentru ca pierderile sunt mai sus pe teava. la dvs. lucreaza corect doar cea de sus. eu oricum am sa folosesc o reductie pentru ca am supapa cumparata pe 1 1/2 si nu vreau sa mai iau alta si nici sorb nu punm daca n-am debit si nu sta amorsata raman cu cea manuala. cand vin din concediu pun pozele cu "forajul" si api cand finalizez tot si cu ramificatile tevii pe care intentionez sa le fac.

                      Comentariu

                      • invatsajoc
                        Incepator
                        • 07.iun.2013
                        • 2

                        Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                        Postat în original de cheluakame
                        Stratul acela de argila, il numim in partea de sud huma. Si nu, nu se poate scoate apa de acolo. Trebuie sa treceti cu teava de stratul acela pentru a da de panza freatica. Aici toate fantanile sunt sapate sub acel strat impermeabil. Au in medie 6 metri adancime dar si terenul este mai jos decat la dumneavoastra.
                        Multumesc,am sa incerc sa o mai bat,oricum aveam de gand asta.Fantana de care ziceam nu are mai mult de 5m si are nivelul apei la 1 m,este la maxim 10 m de locul unde am batut teava(la un vecin), la vreo 20 de m alt vecin are o balta cu pesti ,este si un mic paraias,gradina mea este intr-un fel de vale ,apa este sigur ,chestia e sa dau de o panza mai abundenta ca momentan am dat de ceva firisoare .Cum am spus strat de pietris nu cred sa fie ,ramane sa mai cumpar o teava si sa vedem ce se inatampla,teava am batut-o relativ usor.

                        Comentariu

                        • gabyh
                          Incepator
                          • 09.iul.2012
                          • 34

                          Răspuns la: Put din teva metalica

                          O idee cum sa scap de nisip? ca dupa ce am schimbat teava sorbul si adancimea pompei iese mult nisip odata cu apa, la inceput un nispis exact de nuanta humei ceva un gri vinetiu si acum nisip normal cam 3-4 cm la o galeata de apa. Debitul la pompare manuala e mai mare ca inainte dar nisipul asta ma dispera mai ales daca pompez fortat iese o apa tulbure, inclin sa cred ca sunt intr-un strat de nisip pentru ca a intrat foarte usor, e cu 50 cm mai jos sorbul ca cel vechi, fiind si pe lungime de 1m cu gauri de 5mm, iar la pompat nanual am scos peste 2000-300l si tot iese cu nisip respectiv apa vanata.
                          Ma bate gandul sa pun o pompa electrica dar ma tem sa nu imi strice palele chiar daca am altele de schimb atat din material compzit cat si din bronz/alama.
                          exista riscul de surpare daca e in strat de nisip sorbul?
                          Pompa e batuta pana la 10-11m pe teava de 1" a intrat relativ usor inca 50cm fata de vechea adancime, se pompeaza relativ usor pe manual, doar ca ramane mult nisip intre peretii pompei de sus si garnitura pistonului, astfel ca se mai dezamorseaza uneori. (nivelul coloanei de apa e pana la nivelul solului din cate am observat cand am desfacut flansa de la pompa de inox)
                          La un vecin cam la 30-40m distanta, e o fantana la 7m adancime, care dupa o folosire a unei pompe electrice ii trebuie ceva timp pana se reface nivelul de apa
                          Ultima editare de gabyh; 12.iun.2013, 12:13.

                          Comentariu

                          • pis2
                            Incepator
                            • 01.feb.2013
                            • 9

                            Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                            Postat în original de gabyh
                            O idee cum sa scap de nisip? ca dupa ce am schimbat teava sorbul si adancimea pompei iese mult nisip odata cu apa, la inceput un nispis exact de nuanta humei ceva un gri vinetiu si acum nisip normal cam 3-4 cm la o galeata de apa. Debitul la pompare manuala e mai mare ca inainte dar nisipul asta ma dispera mai ales daca pompez fortat iese o apa tulbure, inclin sa cred ca sunt intr-un strat de nisip pentru ca a intrat foarte usor, e cu 50 cm mai jos sorbul ca cel vechi, fiind si pe lungime de 1m cu gauri de 5mm, iar la pompat nanual am scos peste 2000-300l si tot iese cu nisip respectiv apa vanata.
                            Ma bate gandul sa pun o pompa electrica dar ma tem sa nu imi strice palele chiar daca am altele de schimb atat din material compzit cat si din bronz/alama.
                            exista riscul de surpare daca e in strat de nisip sorbul?
                            Pompa e batuta pana la 10-11m pe teava de 1" a intrat relativ usor inca 50cm fata de vechea adancime, se pompeaza relativ usor pe manual, doar ca ramane mult nisip intre peretii pompei de sus si garnitura pistonului, astfel ca se mai dezamorseaza uneori. (nivelul coloanei de apa e pana la nivelul solului din cate am observat cand am desfacut flansa de la pompa de inox)
                            La un vecin cam la 30-40m distanta, e o fantana la 7m adancime, care dupa o folosire a unei pompe electrice ii trebuie ceva timp pana se reface nivelul de apa
                            Salut! Ai in zona, relativ aproape de tine o fantana clasica cu acumulare pe tuburi? Daca da la ce adancime este luciul apei si eventual masoara cu o sfoara si o greutate si adancimea de la luciul apei si pana pe fund. Eu asa am masurat si practic asa am determinat la ce adancime bat teava. Ca exemplu la mineluciul apei intr-o fantana clasica este la 4-4,5m si are cam 1,5m de apa de la luciu panala fund asta pe tub cu un diametru de 1m, practic de aici reiese ca teava trebuia batuta la aprox 6m de la nivelul solului. Eu am batut-o pana la 6,5m, si este adevarat ca presat de timp in ziua aceea nu am stat s-o curat bine dar la mine dupa aprox 30 de galeti de apa crescuse vizibil debitul si isi schimbase si culoarea. Uite ceva poze. Mai am de limpezit, de pus coturile si s-o ridic deasupra solului pentru dca nu am mai aveut teava.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	groapa 4.jpg  Afișări:	4743  Mărime:	175,8 KB  ID:	610603 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	groap 1.jpg  Afișări:	2947  Mărime:	141,2 KB  ID:	610604 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	groapa 3.jpg  Afișări:	3537  Mărime:	178,7 KB  ID:	610605 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	apa.jpg  Afișări:	7213  Mărime:	165,1 KB  ID:	610606 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	apa1.jpg  Afișări:	5708  Mărime:	168,3 KB  ID:	610607

                            In primelepoze am teava initiala pe care am schimbat-o pentru ca nu s-a putut suda perfect si nici filiera nu am gasit pe 1 1/2. Ulterior am pus una de 1 1/4. Fata de pozele acestea cred ca am mai scos vreo 10 galeti si continua se sa lipezeasca.
                            Acum si un filmulet cu prima apa care a iesit dupa apa cu sare. Sper sa merga

                            Comentariu

                            • gabyh
                              Incepator
                              • 09.iul.2012
                              • 34

                              Răspuns la: Put din teva metalica

                              fantana de la vecini are 7m adancime iar pompa mea are 10,5m iar in teava apa este pana la nivelul solului..deci am 10 de coloana de apa....doar ca inca dupa ceva pompari manuale..sa tot fie vre-o 5-6m cubi de apa scosi pana acum mai este nisip.
                              Inca nu am cuplat pompa electrica...am 2 din care una model italian de la un hidrofor din inox in partea din fata are mecanismul interior din plastic iar cealalta din cele de bazar cu turbina din bronz...dar ma tem sa nu le "termine" nisipul acela fin.
                              oare rezista pompa aceea daca nu are in partea din spate unde e acel ventilator de plastic capacul de peste el? nu se supraincalzeste?

                              Comentariu

                              • IancuMIC
                                Membru
                                • 27.ian.2013
                                • 276

                                Răspuns la: Răspuns la: Put din teva metalica

                                Postat în original de pis2
                                In primelepoze am teava initiala pe care am schimbat-o pentru ca nu s-a putut suda perfect si nici filiera nu am gasit pe 1 1/2. Ulterior am pus una de 1 1/4. Fata de pozele acestea cred ca am mai scos vreo 10 galeti si continua se sa lipezeasca.
                                Acum si un filmulet cu prima apa care a iesit dupa apa cu sare. Sper sa merga
                                Ai dat foarte putine gauri si desul de rare.

                                Postat în original de gabyh
                                oare rezista pompa aceea daca nu are in partea din spate unde e acel ventilator de plastic capacul de peste el? nu se supraincalzeste?
                                Fara capacul de la ventilator, motorul e ca si fara racire; fluxul de aer trebuie directionat in lungul canalelor de ventilatie ale electromotorului.
                                Pune mana si ai sa vezi unde se duce fluxul de aer, in lipsa capacului.

                                Comentariu

                                Procesare...