Presiune retea apa - Reductor presiune

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • marius_lmd
    a răspuns
    presupun ca vrei sa reduci presiunea statica, nu cea dinamica...

    Lasă un comentariu:


  • ggelu
    a răspuns
    De acord cu tine : " reduci presiunea daca este debit pe conducta respectiva"

    Lasă un comentariu:


  • tanasie
    a răspuns
    Postat în original de ggelu
    Pai robinetul este elementul de executie - cu sau fara obertain. Daca il semiinchizi reduci presiunea daca este debit pe conducta respectiva.
    Eu mai degraba cred ca reduci debitul, ca daca pui degetul in capat vezi ca ai presiune.

    Lasă un comentariu:


  • ggelu
    a răspuns
    Pai robinetul este elementul de executie - cu sau fara obertain. Daca il semiinchizi reduci presiunea daca este debit pe conducta respectiva.

    Lasă un comentariu:


  • fane spaclu
    a răspuns
    Postat în original de ggelu
    Si cel vechi era foarte bun.
    Nu cunosc regulatorul de la Caleffi , dar cele uzuale au ca element de reglare un robinet cu scaun. Acesta are constructiv un coeficient de scapari care poate fi mai mare sau mai mic in functie de pretentiile produsului . Astfel cand nu are debit, desi inchide o cantitate mica de apa trece si efectul s-a vazut. La aparitia unui consumator mai mare decat scaparile constructive ( nu neaparat aritmetic) se reduce presiunea la cea reglata.
    Coeficientul de scapari este de ordinul 0,1% din Kvs - la 3/4 " ar fi 4 litri / h.
    Daca s-ar fi montat pe racordul scarii / blocului ar fi fost un consum permanent ( de ordinul scaparilor) astfel incat nu s-ar fi observat fenomenul respectiv.
    dar in cazul in care ai un robinet de trecere cu obertain si il semiinchizi, reduci presiunea? e acelasi lucru ca la regulatorul de presiune, numai ca fara sa poti alege o valoare conform schemei de reglaj?

    Lasă un comentariu:


  • ggelu
    a răspuns
    Si cel vechi era foarte bun.
    Nu cunosc regulatorul de la Caleffi , dar cele uzuale au ca element de reglare un robinet cu scaun. Acesta are constructiv un coeficient de scapari care poate fi mai mare sau mai mic in functie de pretentiile produsului . Astfel cand nu are debit, desi inchide o cantitate mica de apa trece si efectul s-a vazut. La aparitia unui consumator mai mare decat scaparile constructive ( nu neaparat aritmetic) se reduce presiunea la cea reglata.
    Coeficientul de scapari este de ordinul 0,1% din Kvs - la 3/4 " ar fi 4 litri / h.
    Daca s-ar fi montat pe racordul scarii / blocului ar fi fost un consum permanent ( de ordinul scaparilor) astfel incat nu s-ar fi observat fenomenul respectiv.

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    asta este rolul lor , sa mentina presiunea la cea stabilita de utilizator, asa ca oricare face acelasi lucru...

    Lasă un comentariu:


  • marian_c
    a răspuns
    Reductor presiune apa

    Buna ziua,

    revin cu solutia pe care am gasit-o intr-un final.
    Poate va ajuta pe cineva care se confrunta cu aceiasi problema.
    Solutia a fost Regulatorul Caleffi de la Romstal. Il recomand cu cea mai mare incredere.
    Are un buton de reglaj presiune si ...indiferent de regim static sau dinamic, presiunea ramane cea reglata. Functioneaza fara nicio problema.

    Bafta.

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    raspuns

    atentie la sensul de curgere al apei, are o sageata pe el, iar legat de manometru acesta este situat dupa reductor si arata presiunea la care este reglat, adica presiunea din instalatia interioara...

    Lasă un comentariu:


  • nsj04
    a răspuns
    Trebuie sa montezi un regulator de presiune inainte de intrarea in centrala, reglat pe valoarea corespunzatoare precizata in manualul centralei.

    Regulatorul protejeaza instalatiile de apa impotriva presiunilor ridicate, a fluctuatiilor de presiune si ajuta la reducerea consumului de apa.

    Se poate consulta:

    bartrom.ro/catalog_view.php?prodid=180&catid=20949

    Lasă un comentariu:


  • catalin_cad
    a răspuns
    reductor de presiune

    stau la casa si am aceeasi problema. de curand au dat drumul la apa, de la rajac, m-am racordat. din cauza presiunii prea mari a descarcat o supapa de la centrala termica. cand am intrat in casa, apa in toata casa, apa calda, mi-a distrus tot. am cumparat de la romstal reductor de presiune. acum problema apare cand deschid robinetul. apa nu are o curgere lina, constanta, apar socuri de presiune, goluri de aer, din acest motiv cand comut robinetul pe apa calda centrala inchide flacara si apoi o deschide (centrala citeste aceste goluri ca si cum as inchide robinetul). ce trebuie sa fac sa obtin o curgere constanta, lina?

    Lasă un comentariu:


  • radu_cracu
    a răspuns
    D-le Marian reductorul d-voastra este defect sau a intrat mizerie in el.
    El trebuie sa mentina o presiune reglata din acel surub, constanta indiferent de regim dinamic sau static (cu conditia ca sa nu se depaseasca debitul maxim sau sa fie lipsa presiune inainte de regulator)
    D-le Stefanev presiunea scade o data cu cresterea inaltimii, adica cel de la 10 are o pres mai mica decat cel de la parter
    D-le Ear1976 reductorul este un robinet dar mai special, adica inchide sau deschide mai mult sau mai putin in functie de presiunea reglata din surub.Sub acel surub se afla un arc care este comprimat si care impreuna cu presiunea dorita inchide complet robinetul

    Lasă un comentariu:


  • marian_c
    a răspuns
    Si oare de unde as putea achizitiona un regulator de presiune?

    Stie cineva? Are cineva montat, as vrea sa-mi spuna daca intradevar regleaza si presiunea statica....? Sa nu mai fac o investitie care sa-mi ofere aceleasi beneficii

    Mersi.

    Lasă un comentariu:


  • ear1976
    a răspuns
    Cred ca reductorul ala e de fapt un amarat de robinet si e normal sa funtioneze asa, in regim dinamic reduce presiunea la 2 bari dar cand inchizi consumatorii se echilibreaza presiunea din instalatia ta cu cea de pe coloana, adica urca la 5 bari. Ca sa tina presiunea la 2 bari si cand nu ai consum ar fi trebuit un regulator de presiune.

    Lasă un comentariu:


  • marian_c
    a răspuns
    Sorin, multumesc f mult pt rspuns.

    Este f posibil sa fie varianta pe care ai prezentat-o tu mai sus. Corect mi s-ar parea ca, in momentul lipsei consumului, acest reductor sa reduca presiunea statica din reteaua casei catre zero (nu stiu daca este posibil si normal acest fapt, nu sunt "de meserie"). Practic, sa separe cele doua retele, externa si interna. Iar in momentul aparitiei unui consum, acelasi reductor sa permita circulatia fluidului concomitent cu mentinerea unei presiuni dinamice reglate. (aprox 2 bari).

    Dar, daca acest lucru se intampla, ma intreb de ce manometrul de pe reteaua interna imi indica 5 bari? Posibil sa fie un tip de reductor care regleaza numai presiunea dinamica??
    Acesta este:
    italyline.ro/product.php/Reductor_de_presiune_pentru_apa_PN_15/498/.

    Nu este vorba de un cartier Impact. Ci o retea locala, oraseneasca. Proaspat pusa in functiune...

    Multumesc.

    Lasă un comentariu:

Procesare...