Pompa manuala de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • xrogo
    Incepator
    • 28.mar.2007
    • 56

    #16
    Re: pompa de apa manuala

    Postat în original de paulish
    nene VYS,mai rau ma incui.cine imi da adancimea de pompare?din filmuletele vazute pe net,cu pompe asemanatoare,sa nu zic identice,altii scot apa de la 20 m fara mare efort.a mea nu vad de ce nu ar merge.
    Legile fizicii,bata-le vina spun ca adincimea de la care se poate trage apa este de 1o m teoretic adica 1 bucata atmosfera.
    Zic teoretic,pentru ca intervin pierderile care duc la scaderea adincimiila 7-8 m.

    Comentariu

    • Costelo
      Incepator
      • 24.sep.2007
      • 4

      #17
      Instalatii de alimentare cu apa

      In afara de aceasta pompa de la Dedeman , exista si alta firma care comercializeaza pompe manuale , care sa scoata apa de la 20 - 30 m adincime ? - stiu ca trebuie montat un dispozitiv special .

      Comentariu

      • paulish
        Incepator
        • 25.mai.2011
        • 14

        #18
        pompa de apa manuala

        de legea asta a fizicii nu am auzit.cat despre pierderi nici atat.un piston urca un volum de apa.volumul dislocuit deschide o supapa,sorb,clapeta,care da voie sa urce alta.unde intervine presiunea,pierderea nu vad.ma rog,asta cu fizica a fost demult si pb arhimede nu a fost prietenul meu.

        Comentariu

        • paulish
          Incepator
          • 25.mai.2011
          • 14

          #19
          pompa de apa manuala

          exista pompa manuala facuta din tub pvc de un baiat din bucuresti.este formata din doua parti.teava suport care are montat un dispozitiv,un sorb cu bila de sticla care inchide si deschide,si manerul cu piston tot cu acelasi dispozitiv cu bila.sper sa primesc una zilele astea.daca aveti timp sa vizualizati pe youtube emas water pump.descrie in totalitate producerea ei.si daca doriti mai multe idei,exista una si mai simpla cu piston facut din garnitura din slapi un surub si un fiting din ppr.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #20
            Singurul care te poate lamuri asupra capacitatii unei pompe este producatorul, cel care a proiectat-o.

            Exista acea diferentiere intre caracteristicile pentru un put si pentru o fantana.
            Ultima editare de calin.diaconu; 09.mar.2024, 22:53. Motiv: inlocuire link nefunctional
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • paulish
              Incepator
              • 25.mai.2011
              • 14

              #21
              pompa de apa manuala

              nu producatorul a proiectat-o.este patentata.cu sculele adecvate facem impreuna una din piston si cilindru de ce gasim ,o pompa care sa traga de mai jos.am urmarit linkul dat de dumneata.scrie clar.7 m pentru fantani.eu am put de 110 mm.dupa cum scria cineva mai devreme cu fizica,presiunea imi aduce apa in sus mai repede pentru circumferinte mai mici.am citit ceva legat de anularea fortelor vis avis de legea lui arhimede.eu zic ,ca ma aflu in acea situatie.mai studiez.

              Comentariu

              • Highlander
                Incepator
                • 18.feb.2011
                • 91

                #22
                Da o ciutura nu merge? sau e prea complicat mecanismul!

                Comentariu

                • paulish
                  Incepator
                  • 25.mai.2011
                  • 14

                  #23
                  pompa de apa manuala

                  e plina lumea de bagatori de seama

                  Comentariu

                  • paulish
                    Incepator
                    • 25.mai.2011
                    • 14

                    #24
                    pompa de apa manuala

                    pentru costelo.pe 220.ro gasesti un filmulet despre o pompa manuala.eu garantez pentru 13 m ca merge.daca dumneata doresti pentru 20-30 m trebuie sa intrebi baiatul care le face.

                    Comentariu

                    • mx81
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2006
                      • 322

                      #25
                      Sunt doua tipuri de pompe : cu vid si sistem zis canadian .
                      Primul scoate aerul de pe coloana de apa si apa urca . Adincimea maxima de pompare 10m teoretic, 7-8m practic , pentru ca apare vidul si nu se poate pompa .
                      Sistemul 2 are cilindrul cu supape scufundate in apa si teoretic adincimea de pompare este infinita , practic este limitata de muschi pentru ca ridici coloana de apa .
                      Daca topicul era o solutie de aprovizionare cu apa in lipsa accidentala a curentului electric avem solutia unui generator electric .

                      Comentariu

                      • paulish
                        Incepator
                        • 25.mai.2011
                        • 14

                        #26
                        pompa de apa manuala

                        vb de sistemul canadian.eu stiam ca se spune pompa americana.pe langa generator mai sunt necesare o pompa submersibila sau nu,o motopompa,hidrofor eventual.la primul sistem amimtit de dumneata ,pompez apa de la 11 m,practic.daca ma gandesc bine eu as avea combinatia 1+2.pompa manuala si coloana de apa cu supapa.rezultatele sunt multumitoare si este exact cum spui dumneata cu muschii.acum caut o solutie sa adaptez un piston cu supapa la pompa manuala.din ce am vazut pe net nu inteleg cat de lunga trebuie facuta tija pistonului.unii o fac cat lungimea coloanei de apa,unii de 2-3 m.sunt in studii.daca ai dumneata alte indrumari de dat ascult cu placere.multumesc.

                        Comentariu

                        • paulish
                          Incepator
                          • 25.mai.2011
                          • 14

                          #27
                          pompa de apa manuala

                          asa ceva este necesar oricui.http://www.youtube.com/watch?v=exRAQtl5Nfw

                          Comentariu

                          • autom
                            Incepator
                            • 08.oct.2009
                            • 79

                            #28
                            Pompa cu piston am vazut in Obor in Bucuresti. Pretul era intre 170 si 200 in functie de abilitatile de negociere.

                            Comentariu

                            • paulish
                              Incepator
                              • 25.mai.2011
                              • 14

                              #29
                              pompa de apa manuala

                              e buna si cea din dedeman daca ii modifici pistonul.ii pui garnituri in plus.cauciucul de la talpa de slap face minuni.

                              Comentariu

                              • gcom61
                                Incepator
                                • 04.iun.2010
                                • 75

                                #30
                                Singura conditie ca o pompa cu piston sa functioneze pt orice adancime este ca diferenta dintre piston si suprafata apei sa fie mai mica decat presiunea atmosferica ,teoretic 10mca,practic 6-7 m.Se poate construii ,relativ usor,o pompa cu piston inecat;practic,teava introdusa in apa va avea un clapet(supapa)la partea de jos,iar pistonul inca o supapa pusa in acelasi sens.Tija pistonului poate fi inlocuita chiar si cu o sfoara,cu conditia ca pistonul sa fie suficient de greu sa coboare singur.

                                Comentariu

                                Procesare...