Apa incepe sa miroase , mazga in instalatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • davincu
    Incepator
    • 02.mai.2007
    • 31

    Apa incepe sa miroase , mazga in instalatie

    Am un foraj la 65 m cu teava galvanizata . Cu cativa ani in urma apa mirosea din ce in ce mai tare , mai ales cea calda . Am descoperit ca in balonul de cauciuc al rezervorului hidrofor s-a depus o mazga care putzea ; acelasi miros ca ca al apei , dar foarte puternic . Am schimbat balonul si parea totul OK. Apa devenise buna la gust si fara miros .
    Acum , dupa 10 ani , s-a defectat pompa submersibila aflata la capatul a 12 m de teava galvanizata (zincata) . La scoaterea pompei am constatat ca pe teva e depusa o mazga uleioasa (partea din apa , oglinda apei fiind la -5m ) mazga mirositoare ! Si pe pompa era depus un strat subtire de piatra .
    Am inlocuit pompa si am pus teava polietilena . Numai ca apa are in continuare un usor miros asemenator cu mazga de pe teva zincata si la gust am senzatia ca ar fi "unsa" , lasa o senzatie neplacuta in cerul gurii. Uneori curge usor laptoasa , dar se limpezeste rapid . Par sa fie gaze dizolvate .
    Mazga aceea de la scoaterea tevii avea un aspect unsuros si mirosea scarbos . Sunt sigur ca pe teava de foraj , din acelasi material , este depusa aceeasi materie .
    Cred ca materia aceea are o componenta biologica , adica presupun ca e produsa de niscaiva microorganisme . Sunt tentat sa torn in foraj 2-3 litri de clor pentru rufe (Ace daca nu considerati ca e reclama ) si apoi dupa 1-2 ore sa las apa sa curga pana dispare mirosul de clor .

    Inainte insa de a intreprinde ceva as fi bucuros daca as afla si alte pareri , alti dezinfectanti ( cloramina ?) . Orice sfat sau parere e binevenita !
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #2
    Daca doriti sa va otraviti singur turnati clor...
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Ce idee ! Normal ar fi trebuit facute doua analize ale apei . Una direct din put si una dupa ce a trecut prin instalatie . Dupa aceea vedeti ce aveti de facut !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • davincu
        Incepator
        • 02.mai.2007
        • 31

        #4
        Desigur , nu doresc sa ma otravesc , ideea era ca introducand un flacon de clor sa lichidez un potential focar de microorganisme . In apa din teava din care "trag" eu apa puteau ajunge usor diverse vietati . Forajul e acoperit cu un capac care nu este deloc etans .
        Dupa "sterilizare" planuiam sa las pompa sa scoata apa suficient de multa incat sa nu "beau" clor.
        Asta m-ar scuti si de analiza . Daca dupa analiza apa nu e pura biologic ce trebuie sa fac ?

        Dupa parerea d-voastra faptul ca trag apa de la -12 m , iar nivelul static este la -4m ,( dinamic -6 m) are ca inconvenient faptul ca e mare coloana de apa care sta ? Adica am minim 6 m de apa deasupra pompei si apa aceasta nu circula . Ce vine in pompa vine de jos , iar ce e deasupra poate fi o sursa de apa statuta ?

        Comentariu

        • prismatrade
          Incepator
          • 07.mai.2007
          • 14

          #5
          parerea mea este ca ai emisii de gaz (metan sau natural) in fantana.ar fi indicat ca cei de la E-ON sa masoare aceste emisii de gaze si apoi vezi ce e de facut si de unde provin

          Comentariu

          • marius_aquamag
            Incepator
            • 11.oct.2009
            • 46

            #6
            acea mazga este defapt putina argila depusa pe tuburile putului combinata cu fier, recomand sa faceti o analiza fizico-chimica si microbiologica, aveti o cantitate mare de fier in apa am avut un client cu un caz similar care avea fierul 4086 fata de limita maxima de 200 ! Supradozarea cu fier provoacă tulburări hepatice, ciroză, tahicardie, artrită, sterilitate şi impotenţă.
            Doctorul apei tale !

            Comentariu

            Procesare...