Alegere boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #91
    Răspuns la: Alegere boiler

    un minim 200 L cu dubla serpentina 2,5 kw sa fie si rezonabil la energie consumata
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2389

      #92
      Răspuns la: Boiler electric

      Postat în original de andrei10
      Construiesc o casa... în ea vor locui 4 persoane, 2 adulți și doi minori, plus ocazional 2-3 musafiri... doresc să instalez un boiler electric economic pentru 4+2 persoane... boilerul trebuie să fie economic (dpdv al consumului electric), să facă față cerinței de max 3 persoane care fac baie simultan (casa va avea 3 băi + bucătărie)... ce boilere îmi puteți recomanda, care să facă față acestor necesități?... eu mă gândesc la un boiler de 100 litri... o fi bine?
      Orice model ati alege, costul pentru o persoana va fi in jur de ~1 ron/zi adica in cazul dvs undeva la 150-200 ron/luna doar pentru apa calda.
      Pentru a face fata la 3 bai simultan, trebuie sa aiba o capacitate de minim 200-250 litri. Unul de 300 litri ar fi acceptabil.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #93
        Răspuns la: Alegere boiler

        Chiar este nevoie de 3 utilizatori in acelasi timp?
        Mi se pare un caz fortat, la un panou solar v-ati gandit?

        Comentariu

        • Accidutzul
          Incepator
          • 06.aug.2011
          • 9

          #94
          Alegere boiler:cu serpentina sau tank in tank?

          Buna ziua,

          Doresc sa va supun atentiei o chestiune cu care ma confrunt in achizitia unui boiler. Casa are 3 bai (2 la etaj si 1 la parter) si pentru cel putin 2 ani vor fi 2 persoane care vor locui in ea permanent. Incalzirea se va face printr-o centrala electrica Protherm de 24 kw.

          Inainte de achizitie, inclin pentru un boiler cu o capacitate de 200 l, tank in tank. Rugamintea mea este sa-mi impartasiti din experienta dumneavoastra si sa-mi formulati o recomandare, tinand cont de faptul ca doresc sa fie apa calda suficienta pentru ipoteza utilizarii tuturor consumatorilor simultan, fara 'dusuri scotiene' sau timpi morti in care se asteapta incalzirea apei din boiler.

          As aprecia daca mi-ati indica inclusiv marci si tipuri de boilere.

          Va multumesc.
          I am willing to learn!

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            #95
            Răspuns la: Alegere boiler:cu serpentina sau tank in tank?

            Daca nu ai pe viitor in plan sa anexezi o instalatie solara mergi pe varianta cu instant electric.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #96
              Răspuns la: Alegere boiler

              Pentru doua persoane, este arhisuficient 200L daca nu doriti sa va balaciti exagerat sau sa lasati robinetul sa curga degeaba.
              Ca firma, faceti o vizita la un magazin de profil si comparati oferta, nu ar trebui sa fie diferente semnificative intre cele cateva firme ce probabil o sa le gasiti pe raft.

              Comentariu

              • rippo
                Incepator
                • 08.apr.2014
                • 3

                #97
                Răspuns la: Alegere boiler

                Buna ziua,

                As dori sa achizitionez un sistem de incalzire apa pentru 2 adulti + 1 copil (~2-3 dusuri / zi).

                Sunt la inceput de drum si pentru moment ma documentez despre solutiile actuale de pe piata.
                Am un minim (spre zero) experienta in domeniu.

                Va rog sa ma ajutati cu sfarturi in achizitia unui boiler instant, electric sau unui sistem panou solar + boiler.
                Sunt dispus sa investesc o suma mai mare de bani daca in decursul urmatorilor ani imi recuperez investitia.

                Ps:
                1. daca imi puteti va rog sa-mi indica producatori de renume si alte aspecte critice de urmarit in procesul de selectie

                2. locuiesc la casa iar urmatorul nivel este podul casei
                3. detin o centrala termica de 24kw cu care am probleme datorita depunerilor de calcar
                3.1. flacara de la centrala se opreste deoarece se supraincalzeste (a fost spalata chimic), probabil schimbatorul in placi
                3.2. nu doresc sa folosesc un filtru pe baza de fosfati

                Multumesc.
                Ultima editare de rippo; 14.apr.2014, 13:38.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #98
                  Răspuns la: Alegere boiler

                  O apa dura va face probleme oricarui tip de sistem de alimentare cu apa rece si calda. Exista si alte metode de dedurizare a apei, fara polifosfati.
                  Ce duritate are apa?

                  Comentariu

                  • rippo
                    Incepator
                    • 08.apr.2014
                    • 3

                    #99
                    Răspuns la: Alegere boiler

                    Va rog sa-mi spuneti cum pot sa masor duritatea si o voi face.
                    Sa va faceti o idee in 2-4 saptamani se infunda o sita noua de la bateria de baie/bucatarie/etc.

                    Multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
                    Ultima editare de rippo; 14.apr.2014, 19:14.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      Răspuns la: Alegere boiler

                      Fie duceti apa la analize de laborator pentru un examen complet, fie cumparati un test de duritate din comert. Gasiti teste la circa 10-15 lei.

                      Comentariu

                      • valym
                        Incepator
                        • 22.mai.2014
                        • 7

                        Răspuns la: Alegere boiler

                        Salut,

                        Am cumparat zilele trecute un boiler de inox pe lemne cu capacitate 90L, putere termica utila 5.50 kw, presiune maxima de lucru 3 bar, temperatura de lucru 65 grade C. Ca sursa de apa am o pompa submersibila bagata in fantana la care am legat un presostat electronic(care arata ca BRIO2000)decat ca nu scrie pe el firma. Boilerul l-am montat in baie cu supapa de siguranta(cea care a fost montata pe intrare in boiler pe apa rece), iar in partea de sus am iesit cu teava pentru apa calda. Problema este dupa ce am facut focul in el de 2 ori, apa incalzindu-se la 46 de grade maximum, am observat ca sa umflat capacul superior al boilerului. Mentionez ca pe ceasul presostatului arata o presiune de 4,2 bar.

                        Credeti ca ma puteti ajuta ?

                        Multumesc !

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          Răspuns la: Alegere boiler

                          Eu aș instala, cît mai grabnic posibil, un vas de expansiune de (măcar) 8 litri. Se pare că grupul de siguranţă al boilerului nu este complet, deci nu este instalat corect. La ce presiune ar trebui să declanșeze acesta?
                          Ultima editare de RaduCA; 23.mai.2014, 18:52.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • valym
                            Incepator
                            • 22.mai.2014
                            • 7

                            Răspuns la: Alegere boiler

                            Postat în original de RaduCA
                            Eu aș instala, cît mai grabnic posibil, un vas de expansiune de (măcar) 8 litri. Se pare că grupul de siguranţă al boilerului nu este complet, deci nu este instalat corect. La ce presiune ar trebui să declanșeze acesta?
                            Unde sa instalez vasul de expansiune ? la iesire pe apa calda sau la intrare pe apa rece ?
                            Am scris mai sus ca presiunea de lucru este de 3 bari dar la iesire pe apa calda am un stiker pe care scrie sa montez supapa de siguranta de maxim 6 bari...nu inteleg nimic

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6451

                              Răspuns la: Alegere boiler

                              Vasul de expansiune se montează, de regulă, la intrarea în boiler (doar că nu oriunde, ci în cadrul grupului de siguranță). În caz de necesitate (deși nu văd care ar putea fi acela) se poate monta și pe ieșirea din boiler.
                              Presiunea de lucru este ceva, cea de descărcare de siguranță este altceva...
                              Ultima editare de RaduCA; 25.mai.2014, 09:01.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • valym
                                Incepator
                                • 22.mai.2014
                                • 7

                                Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler

                                Postat în original de RaduCA
                                Vasul de expansiune se montează, de regulă, la intrarea în boiler (doar că nu oriunde, ci în cadrul grupului de siguranță). În caz de necesitate (deși nu văd care ar putea fi acela) se poate monta și pe ieșirea din boiler.
                                Presiunea de lucru este ceva, cea de descărcare de siguranță este altceva...
                                Daca montez vasul de expansiune pe apa rece + supapa de sens + supapa de siguranta de 3 bari + supapa de siguranta de 6 bari la iesire pe apa calda; fac bine ?
                                Multumesc !

                                Comentariu

                                Procesare...