Alegere boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: Alegere boiler

    Ce tip de boiler electric pot monta pe circuitul de apa calda menajera de la CT , intr o baie " indepartata " , cu termostat care sa decupleze rezistenta electrica in momentul in care apa calda menajera din centrala ajunge sa treaca prin acesta ; este vorba de o distanta de aproximativ 15 m intre CT si baie , iar timpul de ajungere a acm de la CT este destul de mare ( asta as vrea sa pot sa elimin si sa am apa calda imediat la actionarea robinetului ) . Puteti sa ma ajutati cu un exemplu si eventual o schita de montaj ( daca presupune mai multe conexiuni ) ?
    Multumesc
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      Răspuns la: Alegere boiler

      Nimeni , nimic ?
      Toate boilere electrice , stiu ca au termostat , dar decupleaza rezistenta cand ajunge acm ul de la CT direct prin el si mai departe spre robinet ?
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • valym
        Incepator
        • 22.mai.2014
        • 7

        Răspuns la: Alegere boiler

        Daca pe cartea boilerului scrie presiune lucru 3 bari si eu am presiunea apei de 4 bari credeti ca poate fi o problema asta?

        Multumesc

        Comentariu

        • bambucea
          Membru marcant
          • 13.iun.2014
          • 319

          Răspuns la: Alegere boiler

          Daca credeti ca va rezista la presiunea asta mereu, atunci este in regula,daca nu rezista inseamna ca aveti o bomba in casa.

          Comentariu

          • valym
            Incepator
            • 22.mai.2014
            • 7

            Răspuns la: Alegere boiler

            Postat în original de bambucea
            Daca credeti ca va rezista la presiunea asta mereu, atunci este in regula,daca nu rezista inseamna ca aveti o bomba in casa.
            DAA, m-ati lamurit complet !

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1412

              Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler

              Postat în original de valym
              Daca pe cartea boilerului scrie presiune lucru 3 bari si eu am presiunea apei de 4 bari credeti ca poate fi o problema asta?

              Multumesc
              Este bine sa folositi boilerul la presiunea recomandata de producator,in cazul acesta maxim 3 bari.
              O presiune mai mare poate fi periculoasa.
              Poate fi o bomba,au fost cazuri:
              Tot în week-end,a fost nevoie de intervenţia salvatorilor pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat din Crăcăoani, căruia i-a explodat boilerul în faţă. Din cauza unei defecţiuni,boilerul aflat în funcţiune a intrat în suprapresiune şi a explodat

              În această dimineață, un boiler de la sala de sport a şcolii ”Grigore Moisil” Ploiești a explodat.
              Ultima editare de mirceaknap; 17.iun.2014, 10:57.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler

                Postat în original de valym
                Daca pe cartea boilerului scrie presiune lucru 3 bari si eu am presiunea apei de 4 bari credeti ca poate fi o problema asta?
                In cartea tehnica a oricarui boiler o sa gasiti specificata valoarea maxima a presiunii apei de alimentare. Nu depasiti aceasta valoare.

                Comentariu

                • valym
                  Incepator
                  • 22.mai.2014
                  • 7

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler

                  Postat în original de Consultant sanitare
                  In cartea tehnica a oricarui boiler o sa gasiti specificata valoarea maxima a presiunii apei de alimentare. Nu depasiti aceasta valoare.
                  Daca in boiler ramane o presiune de 3 bari si eu fac focul ca sa incalzesc apa, presiune creste undeva pe la 4 4,5 bari . Este in regula ?

                  Comentariu

                  • sisica_si
                    Membru Marcant
                    • 19.dec.2013
                    • 925

                    Răspuns la: Alegere boiler

                    Atata timp cat nu ajunge pe rosu este ok.

                    Comentariu

                    • flaviuso
                      Membru
                      • 10.mar.2012
                      • 170

                      Răspuns la: Alegere boiler

                      De curiozitate, m-am uitat in cartea tehnica a boilerului meu si scrie ca presiunea maxima admisa este de 8 bar.

                      Comentariu

                      • flaviuso
                        Membru
                        • 10.mar.2012
                        • 170

                        Buna ziua!

                        Nu stiu unde sa postez, dar cred ca aici e locul potrivit. Am o problema cu boilerul. In momentul in care se foloseste apa apare urmatoarea problema:



                        Se aude acest zgomot care nu se auzea in trecut. Mentionez ca am sursa de apa proprie, hidrofor.

                        Va rog sa ma ajutati sa remediez aceasta problema, sa nu dea in ceva mai grav.
                        Ultima editare de Consultant sanitare; 17.sep.2014, 11:38.

                        Comentariu

                        • DanIonita
                          Membru
                          • 26.apr.2011
                          • 121

                          Răspuns la: Alegere boiler

                          Posibile depuneri de calcar pe rezistenta. Am patit si eu la fel la un boiler mic de 30litri...dar tiuitul era continuu... A disparut dupa ce am scos rezistenta si am curatat-o. Dupa vreo 2 curatari a trebuit schimbata. Asa se intampla cand calcarul din apa se depune.

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            Răspuns la: Alegere boiler

                            Intervalul de repetare al zgomotului este corelat cu functionarea robinetului sau cu ce anume?

                            Comentariu

                            • flaviuso
                              Membru
                              • 10.mar.2012
                              • 170

                              Răspuns la: Alegere boiler

                              Postat în original de DanIonita
                              Posibile depuneri de calcar pe rezistenta. Am patit si eu la fel la un boiler mic de 30litri...dar tiuitul era continuu... A disparut dupa ce am scos rezistenta si am curatat-o. Dupa vreo 2 curatari a trebuit schimbata. Asa se intampla cand calcarul din apa se depune.
                              De-abia am schimbat rezistenta, de vreo 3-4 luni...

                              Postat în original de Consultant sanitare
                              Intervalul de repetare al zgomotului este corelat cu functionarea robinetului sau cu ce anume?
                              Da, dupa ce se consuma apa...

                              Comentariu

                              Procesare...