Alegere boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • floice
    Incepator
    • 10.sep.2007
    • 94

    Alegere boiler

    Salutare!

    Urmeaza sa achizitionez un boiler si cum alegerea este destul de dificila, am zis sa ma consult cu cei de aici.
    Asadar, ce parere aveti de boilerele Vitocell de la Viessmann sau ACV care sunt tank in tank, productie Belgia?
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Pare interesant Ariston BACD150, are serpentina de 1 m2.
    Am vazut sectiune printr-un boiler Drazice, pare solid, serpentine de 1m2, unele au chiar 1.5m2
    DIY

    Comentariu

    • floice
      Incepator
      • 10.sep.2007
      • 94

      #3
      Sa inteleg ca cu cat este serpentina mai lunga e mai bun?

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 984

        #4
        personal nu agreez boilerele tank in tank ,prefer pe cele cu serpentina cu suprafata serpentinei mai mare ,pentru un schimb rapid.
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • floice
          Incepator
          • 10.sep.2007
          • 94

          #5
          As alege un Viessmann Vitocell 100, acuma nu stiu ce sa zic, merita investitia sau as putea sa merg si pe ceva nu asa de consacrat. La Vitocell am auzit ca ar fi ceva care este consumabil (anodul ...) nu stiu exact si nici nu am gasit pe net asa ceva.
          Am cumparat un Vitoligno 40 KW si ma gandeam la un Vitocell 100 ca imi place produsul si m-am cam lamurit si cum se spune ca "platesti mai mult firma", dar am ajuns la concluzia ca nu este chiar asa (am mai multe exemple). Revenind nu stiu ce sa fac in achizitionarea boilerului. As mai avea o varianta sa il cumpar second hand din germania. Ce ma sfatuiti?

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #6
            Pe la banii de vitocel, gasesti boiler de inox de la immergas, cu serpentina de 1m2. Vorba aia, inoxul este inox.
            Eu vad boilerul ca fiind un echipament cu viata 5-6 ani, sigur peste acesti ani o sa fie alta oferta, izolatii termice mai bune, etc...
            DIY

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1164

              #7
              alegere boiler

              Postat în original de termoadi
              personal nu agreez boilerele tank in tank ,prefer pe cele cu serpentina cu suprafata serpentinei mai mare ,pentru un schimb rapid.
              ,,,.......--------------------------------------------------------------------- ------------....Explicami si mie te rog, ce inseamna ,....boilere tank in tank

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 984

                #8
                Re: alegere boiler

                Postat în original de nicu78
                Postat în original de termoadi
                personal nu agreez boilerele tank in tank ,prefer pe cele cu serpentina cu suprafata serpentinei mai mare ,pentru un schimb rapid.
                ,,,.......--------------------------------------------------------------------- ------------....Explicami si mie te rog, ce inseamna ,....boilere tank in tank
                un fel de bidon in bidon in bidonul exterior este acm -ul iar in cel mic din interior circula agentul termic primar
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • doinastela
                  Membru
                  • 15.feb.2010
                  • 145

                  #9
                  Vitocell la Vitoligno

                  Postat în original de floice
                  Am cumparat un Vitoligno 40 KW..
                  eu zic sa-l iei (eventual sa obtii un pret cat mai bun..)
                  Cateva argumente personalizate pe situatia ta:
                  -esti din Brasov
                  -ai deja un echipament Viessmann (cazanul), iar senzorul de la boiler se va potrivi cu automatizarea.
                  -boilerul e scump, insa si cazanul e scump, si vad ca ti l-ai permis.

                  Ref. anod: este o consumabila, la fel e si in cazul celorlalte boilere din otel emailat.
                  Nu ultimul rand (pt. o informare completa), Viessmann are si boilere din inox (gama vitocell 300), insa la pret cu adevarat exorbitant.

                  Boilerele italiene (din inox sau din otel emailat) nu sunt in nici-un caza de aceeasi calitate cu cele germane sau austriece.

                  P.S.: cum merge cazanul (Vitoligno 100-S) ?
                  -alternative la Vitocell: Buderus, reflex, Flamco, Acv, Vaillant, Austria Email (si mai sunt..)
                  www.ivp.ro

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    #10
                    Dar Ariston BACD150 cum este ca si calitate?

                    Comparatia produs nemtesc/produs italienesc/chinezesc nu este suficienta. Este de obicei un text care sa ia ochiul romanului.
                    DIY

                    Comentariu

                    • doinastela
                      Membru
                      • 15.feb.2010
                      • 145

                      #11
                      nu e vorba de produse in general, ci de boilere -si ramane valabil.
                      Daca nu-ti plac cele germane, incearca unul austriac (dealtfel parca la Austria Email s-a facut primul boiler din otel emailat).

                      Ariston e probabil cel mai mare producator de boilere din EU, insa nu as compara calitatea produselor lor cu cele mentionate mai sus.

                      Cat despre cele chinezesti ..romanii au vazut deja destule boilere din "inox" gaurite in 6 luni ..(in special boilere solare).

                      Eu nu mi-as lua boiler pt. 6-7 ani, ci pt. cel putin 20 de ani.
                      www.ivp.ro

                      Comentariu

                      • floice
                        Incepator
                        • 10.sep.2007
                        • 94

                        #12
                        Multumesc de raspuns! Cu siguranta voi merge tot pe Viessmann. Centrala am cumparat-o dar nu a fost pusa in functiune, acuma se lucreaza la asta.
                        Insa am niste prieteni care Vitoligno 100S si sunt f multumiti de el.

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 984

                          #13
                          Postat în original de doinastela
                          nu e vorba de produse in general, ci de boilere -si ramane valabil.
                          Daca nu-ti plac cele germane, incearca unul austriac (dealtfel parca la Austria Email s-a facut primul boiler din otel emailat).

                          Ariston e probabil cel mai mare producator de boilere din EU, insa nu as compara calitatea produselor lor cu cele mentionate mai sus.

                          Cat despre cele chinezesti ..romanii au vazut deja destule boilere din "inox" gaurite in 6 luni ..(in special boilere solare).

                          Eu nu mi-as lua boiler pt. 6-7 ani, ci pt. cel putin 20 de ani.
                          un model anume ,din cele care se duc in 6 luni,?? sa stim sa ne ferim de ele!!!!
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • ovidiu1973
                            Membru
                            • 09.apr.2010
                            • 135

                            #14
                            In cazul in care doresc ca la o instalatie de incalzire pe gaz cu bolier separat sa "atasez" un sistem de producere a apei calde cu panouri solare am nevoie de boiler cu 2 serpentine ?
                            Ce boiler cu 2 serpentine imi recomandati ?

                            Comentariu

                            • termoadi
                              Membru Marcant
                              • 21.ian.2007
                              • 984

                              #15
                              Postat în original de ovidiu1973
                              In cazul in care doresc ca la o instalatie de incalzire pe gaz cu bolier separat sa "atasez" un sistem de producere a apei calde cu panouri solare am nevoie de boiler cu 2 serpentine ?
                              Ce boiler cu 2 serpentine imi recomandati ?
                              incearca ceva de la Tonon
                              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                              Comentariu

                              Procesare...