Alegere boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doinastela
    Membru
    • 15.feb.2010
    • 142

    #16
    Postat în original de ovidiu1973
    In cazul in care doresc ca la o instalatie de incalzire pe gaz cu bolier separat sa "atasez" un sistem de producere a apei calde cu panouri solare am nevoie de boiler cu 2 serpentine ?..Ce boiler cu 2 serpentine imi recomandati ?
    daca vrei ca instal. solara sa functioneze impreuna cu un cazan, da, iti trebuie un boiler cu 2 serpentine.
    -inteleg insa ca tu ai deja un boiler (cu 1 serpentina); ai putea cumpara inca un boile simplu (deci cu 1 serpentina), rezultand in final tot 2 serpentine
    -cu o schema adecvata de instalatii 9si de automatizare), ar functiona si o astfel de varianta

    Recomandare boiler... pai ce centrala ai la ora actuala ?
    www.ivp.ro

    Comentariu

    • doinastela
      Membru
      • 15.feb.2010
      • 142

      #17
      solare...

      Postat în original de termoadi
      un model anume ,din cele care se duc in 6 luni,?? sa stim sa ne ferim de ele!!!!
      eu nu le stiu p-astea dupa nume (poate pt. ca sunt ..no-name :P ).
      -uite insa cine ar putea sa-ti zica mai multe: (e un articol din Ev.Z.)
      Fișiere Atașate
      www.ivp.ro

      Comentariu

      • ovidiu1973
        Membru
        • 09.apr.2010
        • 135

        #18
        Nu am achizitionat nimic.

        Ma gandeam la o centrala in condensatie ecoTec plus VU OE 376/3-5 @ 37 kW + boiler de 200 L. Pret: 2085 EURO.

        Pretul boilerul este de aprox 450 EURO, as fi dorit ca in loc sa cumpar un boler de la vaillant sa cumpar boiler cu 2 serpentine care sa-l leg la o instalatie de incalzire solara (doar pt producere apa cald si nu mai mult de 1000 EURO)

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          #19
          Gata, mie mi-au sosit piesele (Ariston Genus Premium System 30 + Boiler BACD150). Am primit la ele o gramada de accesorii, moca! Am fost super norocos. Sper sa fiu foarte multumit de ea.
          DIY

          Comentariu

          • usigermania
            Incepator
            • 01.iun.2010
            • 4

            #20
            Postat în original de ovidiu1973
            Nu am achizitionat nimic.

            Ma gandeam la o centrala in condensatie ecoTec plus VU OE 376/3-5 @ 37 kW + boiler de 200 L. Pret: 2085 EURO.
            Si eu sunt in cautarea unui sistem centrala+boiler si am o nedumerire: apa din boiler sta tot timpul calda sau se incalzeste doar la cerere? Din motive pur subiective m-am orientat si eu spre un sistem Vaillant ecoTec si boiler de 200 l. Care ar fi dimensiunile decente ale unui bolier pentru o casa cu 2 bai+bucatarie? Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

            Comentariu

            • ovidiu1973
              Membru
              • 09.apr.2010
              • 135

              #21
              Din cate stiu eu apa "sta" tot timpul calda.

              Comentariu

              • usigermania
                Incepator
                • 01.iun.2010
                • 4

                #22
                ok, atunci in ce conditii e mai rentabila o centrala cu boiler fata de una fara? Se pot face calcule de rentabilitate in functie de volumul de ACM consumata sau din start centralele cu boiler sunt mai mari consumatoare de gaz?

                Comentariu

                • Neluc
                  Membru
                  • 14.sep.2009
                  • 215

                  #23
                  Avantaje centrala termica cu boiler:
                  -apa calda suficienta in cazul folosirii a doua bai simultan
                  -protejarea centralei termice contra depunerilor de calcar
                  -reglajul optim al temperaturii apei calde indiferent de debitul la consumator.
                  -acumularea unei cantitati de apa calda
                  -posibilitatea furnizarii de apa calda chiar si in mod instant continu
                  -la boilerul centralei se poate racorda si panou solar
                  -folosirea curentului electric la fierberea apei in caz de oprire a gazului(cum este cazul la boilerul CONCEPTA 200l folosit la Vitrix 50)
                  -usurinta intretinerii
                  -utilizarea apei calde simultan cu incalzirea
                  citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    #24
                    Salut, aceeasi optiune am avut-o si eu. Boilerul de la Vaillant are serpentina mai mica, implicit si puterea mai mica. Eu am avut de ales intre Ariston, Immergas si Drazice. Din motive subiective am ales Ariston.
                    Am preferat boiler de 150l si centrala in condensatie de 30kw, decat boiler mai mare si centrala mai mica.
                    Conform calculelor mele consumul cel mai mare va fi dat de recircularea apei decat de pierderile boilerului. O centrala instant nu iti poate oferi recirculare apa calda. Daca tot dai bani sa faci instalatia, de ce sa nu ai lux?

                    Remember sa izolezi tevile de apa calda. Si boilerul merge izolat suplimentar, dar nu mai castigi mai nimic, tevile sunt cele care pierd caldura daca ai recirculare.
                    DIY

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #25
                      Conductele de apa calda intotdeauna ar trebui izolate.

                      Comentariu

                      • floice
                        Incepator
                        • 10.sep.2007
                        • 94

                        #26
                        Imi poate oferii cineva un boiler Vitocell bivalent de 300 litri (e si pt instalatie solara) la 1500 lei. Boilerul e in stare f buna de functionare. Ce parere aveti? Sa il iau?

                        Comentariu

                        • doinastela
                          Membru
                          • 15.feb.2010
                          • 142

                          #27
                          vitocell 300-B second hand

                          Postat în original de floice
                          Imi poate oferii cineva un boiler Vitocell bivalent de 300 litri (e si pt instalatie solara) la 1500 lei. Boilerul e in stare f buna de functionare. Ce parere aveti? Sa il iau?
                          iti scriu cea ce probabil stii..: pretul de lista al unuia nou este vreo 9.000 Lei !
                          -sa zic ca-l iei redus, si tot costa 7-8.000 Lei.

                          Deci asta sh la 1500 e pomana curata.. Bine, e folosit, o avea poate anodul consumat (s epoate schimba), insa daca nu e gaurit (ceea ce se verifica f. usor), e o adevarata afacere.
                          Eu zic sa-l iei.
                          P.S. sa-ti dea si senzorul boilerului.
                          www.ivp.ro

                          Comentariu

                          • apanoiu
                            Membru Marcant
                            • 10.mai.2010
                            • 643

                            #28
                            La banii aia sigur la golire o sa ai apa maro
                            DIY

                            Comentariu

                            • floice
                              Incepator
                              • 10.sep.2007
                              • 94

                              #29
                              adica nu se va putea curata boilerul? Aveti idee cat ar costa cu aprox. un anod de magneziu pt vitocell?

                              Comentariu

                              • doinastela
                                Membru
                                • 15.feb.2010
                                • 142

                                #30
                                vitocell 100-B

                                Postat în original de floice
                                adica nu se va putea curata boilerul? Aveti idee cat ar costa cu aprox. un anod de magneziu pt vitocell?
                                nu te lua si tu dupa orice mesaj rautacios..
                                Vitocell-ul are si gura de vizitare/curatare, deci il poti curata. Deasemeni, interiorul serpentinei il poti curata cu o pompa de curatat.
                                -dar n-ar fi mai bine sa vezi intai daca boilerul are cu adevarat depuneri ..?

                                Ref. anod: n-am acum pretul, insa costa precis ceva milioane bune.. Insa de unde stii ca e consumat ?

                                @apanoiu: boilerul Ariston are gura de vizitare ..?
                                www.ivp.ro

                                Comentariu

                                Procesare...