Alegere boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • piciu
    Membru
    • 17.sep.2008
    • 140

    #46
    Răspuns la: Alegere boiler

    Pentru un instant electric trebuie puteri instalate mari, dar puteri mari pot fi debitate si de o butelie GPL.
    Sa gandim pozitiv

    Comentariu

    • gi0
      Membru
      • 18.mar.2008
      • 122

      #47
      Răspuns la: Alegere boiler

      Buna ziua.Imi puteti recomanda un boiler bivalent 300l si un puffer 1000l cu un raport calitate/pret bun?Nu ma gandesc la Vitocell care sunt excelente dar si pretul pe masura...

      Comentariu

      • gi0
        Membru
        • 18.mar.2008
        • 122

        #48
        Răspuns la: Alegere boiler

        Buna seara,aveti ceva cunostinte,opinii despre boiler/puffer din gama Westech,fabricate in germania?Multumesc.
        Cu stima.

        Comentariu

        • gi0
          Membru
          • 18.mar.2008
          • 122

          #49
          Răspuns la: Alegere boiler

          Buna ziua.Se pare ca nici un utilizator al forumului nu are in axploatere boiler/puffer din gama Westech.Dar nici alte recomandari nu sunt?
          Cu stima.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3621

            #50
            Răspuns la: Alegere boiler

            Postat în original de gi0
            Buna ziua.Se pare ca nici un utilizator al forumului nu are in axploatere boiler/puffer din gama Westech.Dar nici alte recomandari nu sunt?
            Cu stima.
            V-am raspuns in celalalt topic unde ati itnrebat acelasi lucru.

            Comentariu

            • gi0
              Membru
              • 18.mar.2008
              • 122

              #51
              Răspuns la: Alegere boiler

              Fiti amabil si indrumati-ma catre celelalt topic pe care nu il gasesc.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3621

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler

                Postat în original de gi0
                Fiti amabil si indrumati-ma catre celelalt topic pe care nu il gasesc.
                Cu stima.
                Imi cer scuze am gresit eu, nu stiu sa va spun nimic despre boilerele westech, in schimba ca recomandare de pe piata locala cu exceptia va pot recomanda : Elbi, Tesy Zany sau orice alta marca cunoscuta si consacrata ca producator de materiale si echipamente de instalatii.

                Comentariu

                • Vizitator

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler

                  Buna dimineata. Are cineva experienta cu boilerele de la Cordivari? Puteti sa-mi dati un feedback pentru ele?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3621

                    #54
                    Răspuns la: Alegere boiler

                    Eu unul pana acum nu stiam nimic despre ele am gasit site-ul oficial si par de incredere. Asteptam si parerea cuiva care le-a si folosit.

                    Comentariu

                    • Vizitator

                      #55
                      Răspuns la: Alegere boiler

                      Nici eu nu stiam dar mi-au fost recomandate. Daca tin cont de renumele lor in alte domenii cred ca si aici sunt OK. Oricum mai am o nelamurire. Vreau sa aleg un bolier de 200l cu rezistenta electrica si o serpentina. Intrebarea mea este daca iau un boiler normal sau tank in tank? Nu conteaza aici pretul chiar cel tank in tank e mai ieftin.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3621

                        #56
                        Răspuns la: Alegere boiler

                        Depinde de schema instalatiei dumneavoastra, boilerele tank-in-tank sunt folosite ca si vase de acumulare de caldura, daca-l doriti doar ca boiler atunci nu are sens sa achizitionati boiler tank-in-tank.

                        Comentariu

                        • leonard4446
                          Incepator
                          • 15.sep.2012
                          • 2

                          #57
                          Răspuns la: Alegere boiler

                          Am comandat un tesy de 120l cu serpentina, e bun? ce parere aveti?.
                          Dati-mi un punct de sprijin si rastorn pamantul.

                          Comentariu

                          • drumetzu
                            Incepator
                            • 31.ian.2010
                            • 85

                            #58
                            Răspuns la: Alegere boiler

                            Buna ziua.
                            Am o rugaminte, poate sa imi spuna si mie cineva ce inseamna la un boiler puterea termica?
                            Am luat un boiler adus din Austria de 300 de litri cu serpentina si pe el scrie (dupa traducere) puterea termica 150 kw.
                            Ce inseamna? Cat ar trebui sa-l bag la calcul la kw pentru a lua o centrala pe lemne care sa aiba randament?

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3621

                              #59
                              Răspuns la: Alegere boiler

                              Postat în original de drumetzu
                              Buna ziua.
                              Am o rugaminte, poate sa imi spuna si mie cineva ce inseamna la un boiler puterea termica?
                              Am luat un boiler adus din Austria de 300 de litri cu serpentina si pe el scrie (dupa traducere) puterea termica 150 kw.
                              Ce inseamna? Cat ar trebui sa-l bag la calcul la kw pentru a lua o centrala pe lemne care sa aiba randament?

                              Aceea este puterea maxima a serpentinei din boiler. Daca serpentina boilerului este alimentata cu 150kW / ora atunci boilerul va functiona la capacitatea maxima.

                              Comentariu

                              • drumetzu
                                Incepator
                                • 31.ian.2010
                                • 85

                                #60
                                Răspuns la: Alegere boiler

                                ok, va multumesc pentru informatie , ati putea sa-mi ziceti va rog cam cu cati wati sa pun in calcul la o centrala pe lemne acest boiler .
                                din punct de vedere teoretic la casa pe care o am (in rosu deocamdata) imi trebuie o centrala de 15kw cubajul de aer fiind inmultit cu 60. dar vai merge pe una de 30 kw (m-i s-a explicat de unde ar veni diferenta).Boilerul asta de 300 de litri ar fi un insemnat consumator de caldura?
                                oricum va functiona ca si boiler doar iarna, vara merg pe instant trifazic.

                                Comentariu

                                Procesare...