Necesitatea economiei de apa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    #91
    Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

    Postat în original de Serban Valentin
    Am montat si eu perlatoare si sunt multumit de acestea .Le-am achizitionat de aici ( sper sa nu fie considerata reclama )
    http://www.economisireaapei.ro/ro/ma...entru-dus.html
    Cum anume se realizeaza efectul anticalcar ?! Sau este doar reclama ?!
    In alta ordine de idei, l-as confectiona daca as putea studia unul. Stie cineva prin care magazin l-as putea vedea in zona Pantelimon, Bucuresti ?

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #92
      Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

      Se poate schimba titlul topicului , sau macar adauga ceva ????
      Dupa trei ani , am renuntat la orice economie de apa . Se pare ca si eu m-am pierdut in campanii timpe , dar mi-am revenit .
      Economie nu insemna a reduce ceva si a transfera costurile in alta parte ....
      M-am saturat sa fac dus ca puiul la rotisor cu 5 picaturi de apa si o jumatate de zi pina ma umezesc
      M-am saturat sa stau sa fumez o tigara pina se umple o galeata de apa cind " umblu " la acvariu
      In general m-am saturat ....
      ..............
      Daca tot a trebui sa schimb bateriile de la baie , am ales un model cu debit mare , fara nimic economic , sa ma rog , poate chestia ca sint in doua trepte , am reusit sa gasesc un dus echivalent la cel cautat de mine de ceva ani , dus neeconomic , cu debit mare ....
      Am redescoperit apa ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #93
        Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

        Postat în original de Mircea G
        Se poate schimba titlul topicului , sau macar adauga ceva ????
        Dupa trei ani , am renuntat la orice economie de apa . Se pare ca si eu m-am pierdut in campanii timpe , dar mi-am revenit .
        Economie nu insemna a reduce ceva si a transfera costurile in alta parte ....
        M-am saturat sa fac dus ca puiul la rotisor cu 5 picaturi de apa si o jumatate de zi pina ma umezesc
        M-am saturat sa stau sa fumez o tigara pina se umple o galeata de apa cind " umblu " la acvariu
        In general m-am saturat ....
        ..............
        Daca tot a trebui sa schimb bateriile de la baie , am ales un model cu debit mare , fara nimic economic , sa ma rog , poate chestia ca sint in doua trepte , am reusit sa gasesc un dus echivalent la cel cautat de mine de ceva ani , dus neeconomic , cu debit mare ....
        Am redescoperit apa ...
        Nota 10 +
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #94
          Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

          Postat în original de spik1
          Cum anume se realizeaza efectul anticalcar ?! Sau este doar reclama ?!
          In alta ordine de idei, l-as confectiona daca as putea studia unul. Stie cineva prin care magazin l-as putea vedea in zona Pantelimon, Bucuresti ?
          Imi e greu sa cred ca un tip de perlator ca celspecificat va avea vreun efect anticalcar.

          Postat în original de Mircea G
          Economie nu insemna a reduce ceva si a transfera costurile in alta parte ....
          M-am saturat sa fac dus ca puiul la rotisor cu 5 picaturi de apa si o jumatate de zi pina ma umezesc
          M-am saturat sa stau sa fumez o tigara pina se umple o galeata de apa cind " umblu " la acvariu
          In general m-am saturat ....
          Daca tot a trebui sa schimb bateriile de la baie , am ales un model cu debit mare , fara nimic economic , sa ma rog , poate chestia ca sint in doua trepte , am reusit sa gasesc un dus echivalent la cel cautat de mine de ceva ani , dus neeconomic , cu debit mare ....
          Am redescoperit apa ...
          Eeee.. lasa ca o cunoasteti destul de bine, nu e o noutate. Probabil s-au schimbat referintele si placerile. Speculez ca va placea sa fumati si sa analizati situatia cat se umplea acvariul, acum va grabiti probabil. Economia nu are legatura cu timpul de umplere algaletii dvs., ideea era sa nu aruncati prea multe galeti cu apa nejustificat. Daca va trebuie surse de apa cu debit mare, le amenajati si utilizati corespunzator, la fel si pe cele cu debit redus. Eu, la bloc, nu ma spal cu galeata de apa pe dinti, deci nu am nevoie de un debit marit.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #95
            Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

            Da , sa nu se inteleaga ca-mi doream sa arunc apa ...
            Problema este folosirea de debit limitat , imbogatit cu aer , de la perlatoare cu limitare de debit , lungea timpul la orice ai fi facut . Devenise stresant .
            Acum , cu debit mare , alta viata si timp mai scurt de utilizare .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #96
              Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

              Postat în original de Mircea G
              Acum , cu debit mare , alta viata si timp mai scurt de utilizare .
              Si precis consumul de apa este acelasi ?!
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #97
                Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                Postat în original de coby
                Si precis consumul de apa este acelasi ?!
                Cine stie si ce mai conteaza !? Cert este ca ma " misc " mai repede ... si cu satisfactie maxima .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #98
                  Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                  Perlatorul ( care face multe bule de aer ) il folosesc doar la chiuveta de bucatarie din motivul ca nu stropesc in toate directiile cand spal vasele . In rest si eu prefer apa nu aer
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    #99
                    Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                    Perlatorul (aeratorul) a fost inventat de unul care si-a dat seama ca apa e prea uda pt multe utilizari, de ex pt spalat pe maini! Si a amestecat-o cu aer! Asa parea mai multa si spalatul pe maini e satisfacator si cu un debit de apa la jumatate botezat cu aer!
                    Dar daca vrei sa umpli o cada (sau un acvariu) si ai perlator e o tampenie! Lungesti timpul aiurea pt ca o cada, o galeata, o oala se umple cu apa nu cu spritz apa-aer

                    Deci aeratorul e bun daca il folosesti pt spalari usoare, directe, maini, fata, dinti, speli o leguma, un vas, dar atat

                    Iar perlatorul care cica e pt dus si se intercaleaza intre baterie si furtunul dusului e o aberatie, ala nu e perlator, nu amesteca apa cu aerul ci este o simpla diafragma care reduce debitul apei trecute prin ea, atat!
                    La dus poate fi chiar suparator si deranjant sa iti vina putin apa! Pana la urma sapunul se spala cu o anumita cantitate de apa! Ai apa putina stai mai mult, consumi la fel dar cu timp si nervi mai multi
                    Ultima editare de emanu; 12.mar.2017, 01:11.

                    Comentariu

                    • emanu
                      Membru marcant
                      • 06.oct.2008
                      • 504

                      Răspuns la: Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                      Si inca ceva, aeratorul care cica e anticalcar nu reduce calcarul din apa cum iti vine sa crezi ci ca el e fabricat din materiale pe care precipita calcarul mai greu, in general materialul anticalcar este cauciucul sau un plastic cauciucat, cum vedeti pe la para de dus la duze, la unele si nu inseamna ca nu se depune calcar pe el ci ca fiind flexibil cand treci mana peste el calcarul depus se desprinde fiind o depunere rigida

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                        Totusi, cand apa curge degeaba intre doua frecari pe maini, suna bine o mica economie data de perlator sau cum doriti sa ii spuneti. Nu cred ca debitul apei pentru spalat este o problema, mai ales daca obisnuit sa deschidem robinetul catre pozitia de maxim, atunci cand risipa creste foarte mult.
                        Umplutul sticlelor sau altor vase, intradevar, nu mai este relevant pentrueconomia de apa si nu face obiectul discutiei despre economie. Greu de impacat toate optiunile necesare, dar putem alege una predominanta pentru cazurile mai des intalnite.

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                          Uite asta e faimosul economizator pt dus! Unii il numesc eronat perlator! De fapt este o simpla diafragma (saiba reductoare) cu gaura interiora de 4mm si este si "anticalcar" adica este dintr-un plastic flexibil si calcarul nu adera la ea (e o gluma de marcheting asta)!
                          Personal dupa ce le-am folosit vreun an le-am scos pt ca stateam mai mult sub dus si consumul cred ca era cam tot pe-acolo! Curgea mai putina apa dar stateam mai mult sub dus!


                          Oricum pt cine vrea sa incerce economizatorul de dus poate sa si le faca si ei din diferite foi de plastic sau cauciuc, sa faca o gaura de 4mm in mijlocul lor (sau sa testeze alte diametre) si sa le intercaleze intre baterie si furtunul de dus (ca sa nu stea furtunul in presiune)
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • yo8sbg
                            Membru
                            • 18.feb.2009
                            • 139

                            Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                            O idee destul de interesanta am vazut in revista Tehnium. Este vorba de un electroventil (acolo se descria si constructia lui, astazi nu mai este o problema) la care se monta un intrerupator fara retinere, tip sonerie, la nivelul genunchiului cu care se activa bobina. Deci "merge" la chiuveta de la baie si de la bucatarie. Recomand pentru cei interesati sa foloseasca tensiune joasa de max. 24Vc.c. sau c.a.; astazi se gasesc electroventile de toate "neamurile"!
                            Mii de multumiri OAMENILOR...

                            Comentariu

                            • emanu
                              Membru marcant
                              • 06.oct.2008
                              • 504

                              Răspuns la: Răspuns la: Necesitatea economiei de apa

                              exista baterii la care actionarea se face cu picioru;. In zona medicala si a alimentatiei publice nu ai voie sa pui mainile pe obiectele sanitare

                              Baterie pentru actionare cu piciorul, cu mixarea apei la pedala. Bateria este fabricata din alama cromata si este conforma cu UNI EN 248. Mixarea apei se face prin apasarea pedalei de sus in jos, iar temperatura apei este data in functie de cat de mult a fost apasata cursa pedalei


                              sunt si cu temporizare

                              Robinet temporizat cu montaj ingropat, pentru actionare cu piciorul. Robinetul este fabricat din alama cromata si este conform cu UNI EN 248. Timpul de scurgere este de 15 secunde. Pentru presiune mai mare de 5 bar trebuie instalat un reductor de presiune



                              pana la urma pot fi montate si pt dus

                              Sunt si comandate cu celula fotovoltaica si electrovalva!

                              Comentariu

                              Procesare...