Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Salut ! Nu inteleg de ce s-a forat 86 de metri si se trage apa de la 16 m !

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    1. Daca introduceti o pompa mai mare decat capacitatea putului poate fi afectat inclusiv acesta, iar pompa poate fi protejata daca se doreste. Nu va ajut deloc utilizarea unei pompe prea mari. Pompa de 100 l/h va functiona la adancime mai mare cat va fi apa, adica o perioada ceva mai mare decat ar fi la 16m, in cazul in care necesarul de apa este atat de mare. Nu utilizati o pompa cu debit mai mare decat al putului.
    Alegeti o pompa cu o capacitate adecvata consumului dvs. si care sa respecte caracteristicile putului.

    2. Faceti analiza si apoi se poate stabili cauza mirosului din apa. Aerarea respectiva nu va schimba gustul si mirosul apei, in compozitia apei exista prea mult fier si mangan cea ce produce mirosul respectiv.

    3. Vedeti pe aria de incalzire, aveti topice dedicate panourilor solare pentru apa calda si incalzire.

    Lasă un comentariu:


  • poppsq
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Buna ziua,

    Va rog support pt urmatoarea problema.

    Am un put forat la 86m si care are caracteristicile de mai jos conform fisei de foraj. Putul este la 4m de casa. Am cosntruit un camin de 3/2/2 betonat si hidroizolat.

    Adancime – foraj 86m
    - tubaj 86m
    - filtre: PVC, d=125mm, f=0,5mm; 77-74m;63-59m
    Nivel – hidrostatic 10 m
    - hidrodinamic (la Q=1,1 l/s) 13-14m
    Sort margaritar: 1-6 mm
    Recomandari (facute de putar): se va folosi o pompa submersibila cu diametrul exterior Dmax= 100 mm, care se va lansa la adancimea de 16-18m si va avea debitul maxim Qmax= 0.3 l/s

    Din el vreau sa alimentez doua case al caror debit este relativ redus. Una are doi pensionari iar a doua 2 adulti deocamdata. In total 5 bai si doua masini de spalat.

    Gradina se alimenteaza/uda din alt put.

    Acum ...

    1. Din fisa de foraj rezulta ca nivelul hidrodinamic a fost calculat la un Q=1.1l/s. Asta inseamna 66l/min = 3960l/h. Daca inteleg bine daca voi introduce o pompa cu debit mai mare (ex: 100l/h) exista riscul sa consum mai mult decat poate oferi nivelul hidrodinamic si atunci pot sa ard pompa.

    Instalatorul imi spune ca nu este nici o problema sa introduc o pompa de 100l/min atata vreme cat o introduc la o adancime mai mare 30m - 40m (de ex)

    Ce tip de pompa sa achizitionez? Cea recomandata de putar Q=0.3l/s si pozitionata la 16-18m sau cea a instalatorului? Va rog sa imi trimiteti si modele de pompe in privat sau la adresa poppsq@yahoo.com

    2. Apa miroase a sulf (oua clocite) si nu am inca o analiza. Putarul a recomandat sa introduc un rezervor in camin pentru aerare si din rezervor sa trag apa cu un alt hidrofor. Instalatorul sustine ca nu este nevoie de rezervor ci doar de un vas de expansiune (tampon) de 60-100l care face fata cu succes. Vasul in acest caz nu va mai fi deschis si nu voi mai putea aera apa dar voi putea introduce alt sistem de eliminare a mirosului. Ce parere aveti

    3. Ma bagte gandul sa introduc si niste panouri solare (pozitionate pe o terasa de deasupra caminului) in viitor caz in care va trebui probabil sa introduc si un boiler in camin. Imi poate face cineva o schema despre cum sa interfatez panourile solare cu Centrala termica (condensatie) si restul instalatiilor?

    Multlumesc anticipat.

    Lasă un comentariu:


  • vdingo11
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Va multumesc d-le RaduCA pentru raspuns (o voi lasa permanenet in apa).

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Postat în original de vdingo11
    Nu are cum sa "faca picioare" a este in ograda. [...]
    Ehehe!... de-aş avea eu atîţia bani cîte cazuri de "dispariţie" de obiecte din ogradă/curte am păţit/văzut/auzit!


    Postat în original de vdingo11
    [...] Nu ma intereseaza varianta cea mai comoda ci cea care asigura o durata de viata cat mai lunga a pompei. [...]
    Şi varianta "care asigură o durată de viaţă cît mai lungă a pompei" exclude comoditatea?... sau reciproca? Eu zic că nu. Este mai comod să nu fiţi nevoit să interveniţi la pompă, nu-i aşa?


    Postat în original de vdingo11
    [...] Cineva mi-a spus ca daca nu sta in apa permanent vor rugini suruburile si se pot oxida piesele din interior.
    Depinde de materialele folosite de producătorul pompei, dar, în principiu, este corect.

    Lasă un comentariu:


  • vdingo11
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Postat în original de RaduCA
    Da, în cazul în care "nu face picioare", este varianta cea mai comodă.
    Nu are cum sa "faca picioare" a este in ograda.
    Nu ma intereseaza varianta cea mai comoda ci cea care asigura o durata de viata cat mai lunga a pompei.
    Cineva mi-a spus ca daca nu sta in apa permanent vor rugini suruburile si se pot oxida piesele din interior.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Postat în original de vdingo11
    [...] Pe perioada sezonului rece, pompa se lasa tot in apa din fantana [...]
    Da, în cazul în care "nu face picioare", este varianta cea mai comodă.

    Lasă un comentariu:


  • vdingo11
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Buna ziua.
    Pe perioada sezonului rece, pompa se lasa tot in apa din fantana sau se scoate si se trateaza intr-un anumit fel (ma refer la o pompa care in sezonul rece nu se foloseste)

    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • SutoAndras
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    De ce ati bagat pompa la 30 m?la 5 sau 6 metrii nu tine apa?Va dispare din fantana?Daca nu va dispare apa ,bagati pompa doar la 6 sau 7 metrii.Majoritatea pompelor nu suporta mai mult de 10 metrii submersie (in cazuri fericite) de regula 6 metrii.
    Repet,aspiratia de le 8-10 metrii de la suprafata apei este arhisuficienta.V-as recomanda sa folositi o pompa nu de 800 de ron ci una de 400-500 de ron facuta in romania la triconserv.Spre mirarea intregului popor ,aceste pompa sunt deasupra multor firme din import.

    Lasă un comentariu:


  • Lancer
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Buna.

    Cu scuzele de rigoare pt bazaiala, pe o problema deja discutata, imi permit sa supun atentiei in vederea obtinerii unor pareri nu neaparat avizate, dar bazate pe experienta, problema cu care ma confrunt.

    Am nevoie de o pompa cu care sa scot apa dintr-o fantana si sa o transport intr-un rezervor de 1000l, apa urmand a fi folosita pt udat in gradina.
    Fantana are o adancime totala de 5.15m [de la nivelul solului], iar nivelul apei este la 4.25m adancime [apa in fantana avand o adancime efectiva de 90cm]. Diametrul fantanii este de 1m.
    Rezervorul o sa il plasez in podul unei anexe, astfel incat cel mai inalt punct al acestuia, respectiv gura de umplere, va fi situat la o inaltime de 3m.
    In ipoteza in care sorbul pompei ar fi plasat la adancimea de 5m, adica la 15cm fata de fundul fantanii, inaltimea totala la care ar trebui pompata apa ar fi de 8m.
    Traseul orizontal de parcurs de la fantana pana la locul de amplasare al rezervorului este de ~30m.
    Ce solutie tehnica imi recomandati?

    Eu m-am gandit in prima faza la o pompa de gradina [pompa de suprafata]. Am renuntat la aceasta varianta deoarece instalatia nu urmeaza fi folosita decat cateva luni pe an. In plus, ea urmeaza fi exploatata de mama, care e o femeie in varsta; nu se pricepe la eventuale amorsari ale instalatiei, nu o poate demonta la venirea sezonului rece s.a.m.d.
    Am luat asadar in calcul varianta cu pompa imersata. Nestiid ca si lungimea traseului conteaza, a luat in calcul variante de pompe mai accesibile ca pret care sa aiba o inaltime maxima de pompare ceva mai mare decat cei 8m despre care am pomenit. In prima faza am fost tentat sa cumpar Stern WP900D [http://stern-austria.ro/product--pom...w--13055.html], care pare ca are inaltimea maxima de pompare la 9m. Nu am reusit insa sa fac rost de graficul cu variatia debitului cu inaltimea de pompare si m-am reorientat spre T.I.P. Maxima 400 SX [http://www.tip-pumpen.de/detail_maxima400sx.php], care ar asigura 1.8mc/h la inaltimea de 8m.
    Ca si fiu insa mai edificat, am solicitat si un sfat de la un consultant T.I.P, si mi s-a spus ca am "nevoie de o pompa cu o putere de ridicare la min. 16.5 m (11m+50%, unde 11 m reprezinta distanta totala: 8m+3m) si care sa produca min. 1.65 Bar", dupa care mi s-au recomandat solutii cu hidrofor sau pompe de gradina...

    Desigur ca acum sunt in ceata.... idee in care v-as ruga sa ma ajutati, daca se poate, cu cateva sfaturi la obiect. Daca este cineva in situatia mea si poate sa imi sugereze un model anume de pompa cu care si-a rezolvat problema, ar fi nemaipomenit.
    Vu multumiri anticipate pt. rabdare si timpul acordat, numai de bine tuturor!

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Recomandabil ar fi sa folositi acelasi diametru pe care il are pompa la iesire.

    Lasă un comentariu:


  • vdingo11
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Multumesc pentru raspunsuri
    Postat în original de mirceaknap
    1.Punand un furtun mai mic in diametru pompa va trage mai greu pt a face aceasi treaba.
    Deci ar fi indicat sa folosesc furtun de acelasi diametru pe toata lungimea? Aceasta ingustare (repet trecerea de la 3/4 la 1/2 o fac dupa 20 m) afecteaza pompa?

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    1.Punand un furtun mai mic in diametru pompa va trage mai greu pt a face aceasi treaba.
    2.Nu cred.
    3.Nu va recomand, solicitati pompa, poate ceda furtunul, opritio din intrerupator.
    Daca vreti robineti va trebuie sistem hidrofor.

    Lasă un comentariu:


  • vdingo11
    a răspuns
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Buna ziua din nou si multumesc lui spik1 pentru sfaturi
    Am luat o pompa submersibila care merge destul de bine pana acum (nici a mea nu are impamantare dar o voi lasa asa ca nu stiu cum as putea sa ii pun asa ceva)
    Am 3 intrebari la care sper sa gasesc niste raspunsuri puctuale aici:
    1. Am plecat de la ea cu un furtun de 3/4 pana la suprafata solului. De aici as dori sa merg mai departe cu furtun de 1/2 (il am deja si nu as dori sa mi cumpar altul. Aceasta trecere de la 3/4 la 1/2 poate afecta pompa. Mi se pare ca prin aceasta ingustare a furtunului am o presiune foarte mare la capat?
    2.Eu nu am montat supapa la pompa ca sa nu curga inapoi apa (de pe furtun) cand se opreste pompa. Are acest lucru vreun dezantaj in ceea ce priveste duraa de viata a pompei sau tine numai de faptul ca voi astepta putintimp pana curge apa pe furtun?
    3. Exista vreo posibilitate ca fara sa scot pompa din priza sa opresc curgerea apei. Eu ma gandeam sa pun un robinet la apatul furtunului si and doresc sa opresc pentru scurt timp apa sa inchid acest robinet.Totusi ma gadesc ca nu ar fi foarte binedeoarece pompa va impinge si apa nu va fi evacuate. Se va defecta in acest caz?

    Va multumesc anticipat si imi cer scuze petru atatea intrebari, dar nu ma pricep si vreau sa fac lucrurile asa cum trebuie.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Daca nu vreti sa va chinuiti alegeti o pompa cu debit mare si inaltimea de pompare sa fie aproape dubla fata de cea a putului Succes !

    Lasă un comentariu:

Procesare...