Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • stefanev
    a răspuns
    foarte importante raspunsurile la aceste intrebari. Daca nivelul apei coboara destul de repede in momentul in care scoti apa, nu vei avea destula apa sa folosesti si la udat si uz casnic.

    Lasă un comentariu:


  • SorinocoMan
    a răspuns
    Postat în original de Adamescu Ion
    Cum este consolidat peretele putului? Stratul freatic, in ce este cantonat? Ce inaltime are apa? Se modifica nivelul apei in functie de anotimp? S-a determinat debitul de apa care se poate scoate, in asa fel incit nivelul apei sa ramina stabil?
    Intrebari la care nu m-am gandit.
    Urmeaza sa merg sa vedem ce si cum dar sa se mai incalzeasca vremea.

    Mersi

    Lasă un comentariu:


  • SorinocoMan
    a răspuns
    Postat în original de Adamescu Ion
    Cum este consolidat peretele putului? Stratul freatic, in ce este cantonat? Ce inaltime are apa? Se modifica nivelul apei in functie de anotimp? S-a determinat debitul de apa care se poate scoate, in asa fel incit nivelul apei sa ramina stabil?
    Intrebari la care nu m-am gandit.
    Urmeaza sa merg sa vedem ce si cum dar sa se mai incalzeasca vremea.

    Mersi

    Lasă un comentariu:


  • Adamescu Ion
    a răspuns
    Cum este consolidat peretele putului? Stratul freatic, in ce este cantonat? Ce inaltime are apa? Se modifica nivelul apei in functie de anotimp? S-a determinat debitul de apa care se poate scoate, in asa fel incit nivelul apei sa ramina stabil?

    Lasă un comentariu:


  • SorinocoMan
    a răspuns
    Pompa submersibila sau hidrofor

    Salut

    Am tot citit pe forum dar nu m-am putut hotara.
    Am o casa la tara (urmeaza sa costruiesc alta) dar primul lucru cred ca trebuie sa rezolv problema alimentarii cu apa.
    Am o fantana cu diametrul de max.1m la o distanta de 5 m fata de casa (pe acelasi loc o sa construiesc) si o adancime de 25 m. In casa traseul cel mai lung e de 10m pana la ultimul puct de alimentare.
    Este vorba despre o casa locuita mai mult vara (casa vacanta) si de max 4 persoane.
    Casa v-a fi dotata cu bucatarie, 2 bai, masina de spalat haine. Vreau sa am si posibilitatea de a uda gazonul din fata si spatele casei, eventual un mic iaz in spatele casei.

    Ce sa aleg ?
    Cum trebuie construit? De ce sa tin cont ? E important sa fie si un pret decent.

    Mltumesc

    Lasă un comentariu:


  • DYC
    a răspuns
    Clar pompa submersibila, cu un meserias bun care sa o puna in functiune. Multe avantaje, puteti si uda cu ea, este mai fiabila etc...

    Lasă un comentariu:


  • krist
    a răspuns
    Hidrofor sau pompa

    Care varianta este mai eficienta pentru alimentare cu apa de la o fantana ?
    Alimentarea cu hidrofor sau cu pompa submersibila si vas hidrofor la suprafata.
    date: fantana de 15 m( 11m la luciul apei)
    consumator: bucatarie + baie
    Multumesc anticipat pentru sugestii.

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    Re: Hidrofor sau pompa submersibila?

    Postat în original de Tanasescu Adrian
    ...........
    Sigur, mai simplu ar fi folosirea hidroforului dar imi este teama ca il voi uza rapid cu metrii cubi pe care ii va pompa spre gradina .
    Multumesc Adrian
    Foloseste un recipient tampon , intre hidrofor si gradina. Adica umpli recipientul ( 500- 1000 litrii ) controlat fara a dezamorsa hidroforul si apoi uzi prin curgere data de nivelul recipientului fata de gradina. Oricum daca uzi direct cu hidroforul sau cu pompa exista riscul sa le dezamorsezi , nu conteaza pe care le folosesti.

    Lasă un comentariu:


  • Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Va salut cu respect. Doresc sa primesc si eu un sfat avizat privind alimentarea cu apa din put a unei case in paralel cu udarea zilnica a gradinii de 700 mp. M-am gandit sa folosesc hidroforul numai pentru alimentarea cu apa a casei pentru a nu-l solicita excesiv iar pentru gradina sa folosesc o pompa submersibila independenta. Este o idee proasta?
    Sigur, mai simplu ar fi folosirea hidroforului dar imi este teama ca il voi uza rapid cu metrii cubi pe care ii va pompa spre gradina .
    Multumesc Adrian
Procesare...