Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #76
    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Hidroforul nutrebuie montat la cota terenului decat daca este intr-o incinta izolata termic altfel vor fi probleme iarna. Daca alegeti sa faceti un camin, acesta trebuie sa fie ceva mai adanc iar in interior se poate amplasa hodroforul de tip compact (pompa+vas hidrofor, alimentare cuenergie, presostat, filtre etc.) Mi se pare varianta cea mai nereceomandata pentru ca nu este deloc comod sa faci acel camin doar pentru hidrofor, recomand solutia cu pompa submersibila in put iar vasul hidrofor si celelalte accesorii se pot monta in casa, intr-o zona tehnica. Presostatul vine reglat din fabrica la presiunile 1.4 / 2.8 bar si ar trebui sa fie in regula functionarea la aceste valori. Ar trebui sa optati pentru vasul hidrofor cu volum mai mare. In aceste conditii o pompa de genul JAR 4S b12 ar trebui sa fie ine regula, alegand astfel ca debitul de circa 2mc sa fie corespunzator la inaltimea de pompare de ~ 40m, urmariti carcteristicile mentionate de producator in tabelele respective. orice alt apompa alegeti, aceasta trebuie sa indeplineasca acesta conditie.puteti utiliza unrpesostat MP 5 iar despre pompe este mai greu de spus, sunt destule produse bune, de la cele de la marcile celebre pana la cele mai putin cunoscute. Aruncati o privire pe acest site: http://www.tricomserv.ro/content.asp?id=18

    Comentariu

    • avali
      Membru
      • 05.apr.2012
      • 151

      #77
      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

      Am si eu nevoie de un sfat in alegerea unei pompe submersibile pentru udat in gradina, fantana are un diametru de un metru cu o adancime de aprox 5-6 metri, pompa submersibila ar fi pozitionata la o adancime de aprox 2.5-3 metri, lungimea furtunului ar fi de 15-20 metri, mentionez ca pompa va functiona pentru perioade scurte odata la 2-3 zile, am vazut o pompa submersibila care are parametrii de mai jos, intrebarea mea ar fi daca aceasta pompa ar fi buna pentru mine si daca nu eventual ce parametrii ar trebui sa aiba pompa?

      POMPA SUBM DRENAJ QP750C(TP01025)/2003522 /buc Revizuire rapidaPOMPA SUBM DRENAJ QP750C(TP01025)
      Detalii
      •echipare cu plutitor cu intrerupator
      •utilizare: irigatii casnice si evacuare apa conventional curata
      •poate fi echipata cu presostat
      .Informatii suplimentare
      Specificatii tehnice:
      •P: 750W
      •Qmax: 13mc/h
      •Hmax: 10m
      .

      Comentariu

      • avali
        Membru
        • 05.apr.2012
        • 151

        #78
        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

        o intrebare pompa asta vad ca are Hmax - 10 metri, asta ar fi adancimea maxima de la care trage apa? sau ce anume reprezinta acest Hmax?

        Comentariu

        • arcasu
          Incepator
          • 04.nov.2009
          • 10

          #79
          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

          Postat în original de avali
          o intrebare pompa asta vad ca are Hmax - 10 metri, asta ar fi adancimea maxima de la care trage apa? sau ce anume reprezinta acest Hmax?
          Buna seara! Raspunsul la aceasta intrebare este acela ca pompa poate impinge o coloana de apa de 10 metri, adica 10 metri de la luciul apei in sus, cu alte cuvinte aceasta pompa poate crea o presiune de doar 1 bar.

          Comentariu

          • avali
            Membru
            • 05.apr.2012
            • 151

            #80
            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

            Multumesc pentru raspuns, atunci in concluzie pentru mine ar fi necesara o pompa care sa aiba minim Hmax-30 ?

            Comentariu

            • avali
              Membru
              • 05.apr.2012
              • 151

              #81
              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

              Postat în original de arcasu
              Buna seara! Raspunsul la aceasta intrebare este acela ca pompa poate impinge o coloana de apa de 10 metri, adica 10 metri de la luciul apei in sus, cu alte cuvinte aceasta pompa poate crea o presiune de doar 1 bar.
              Deci sa inteleg ca e prea slaba? Cu toate ca de la luciul apei pana la nivelul pamantului is vreo 3 metri, is nedumerit in legatura cu acest parametru Hmax, este distanta de pompate de la luciul apei pana la capatul traseului(in cazul meu acesta ar fi 3m de la luciul apei pana la nivelul solului+20 m traseul de udare) sau doar adancimea de la luciul de apa pana la nivelul solului?( 3 metri cat ar fi la mine)

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                #82
                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                Este inaltimea de pompare totala, de la nivelul apei la ultimul punct de consum.
                Daca la ultimul punct de consum trebuie sa aveti o anume persiune, aceasta trebuie sa fie realizata de pompa la inaltimea de pompare specifica, altfel poate ajunge in ultimul punct un debit insuficient.

                Comentariu

                • avali
                  Membru
                  • 05.apr.2012
                  • 151

                  #83
                  Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                  Multumesc pentru informatie

                  Comentariu

                  • avali
                    Membru
                    • 05.apr.2012
                    • 151

                    #84
                    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                    Mergand azi la un magazin de profil am vazut o pompa submersibila care avea Hmax 5 metri, l-am intrebat pe vanzator ce reprezinta acest parametru si daca imi poate impinge pana la 25-30 metri cu toate ca va trebui sa traga apa de la 3 metri, mi-a spus ca Hmax e inaltimea de pompare iar pe orizontala ea poate impinge pana la 50 metri adica ptr orizontala se calculeaza asa Hmax x 10 = distanta maxima de pompare pe orizontala ceea ce in cazul acestei pompe ar fi 50 metri. Intrebarea mea este oare cat de adevarat este ceea ce afirma vanzatorul?

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1551

                      #85
                      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                      Poate fi adevarat si distanta orizontala de pompare poate si chiar mai mare de 50m, poate chiar 100m.
                      Ce relevanta are acest lucru pentru un alegerea pompei pentru ca sarcinile importante sunt pe verticala iar la 5m inaltime maxima de pompare este cam putin pentru o pompa de apa. Sigur lipesc anumite date sau de fapt este o altfel de pompa,poate pentru ape murdare.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #86
                        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                        Postat în original de avali
                        [...] mi-a spus ca Hmax e inaltimea de pompare iar pe orizontala ea poate impinge pana la 50 metri adica ptr orizontala se calculeaza asa Hmax x 10 = distanta maxima de pompare pe orizontala ceea ce in cazul acestei pompe ar fi 50 metri. Intrebarea mea este oare cat de adevarat este ceea ce afirma vanzatorul?
                        Cam simplist tratată problema, zic eu... În cazul unei conducte liniare, pierderea de presiune este direct proporţională cu lungimea ei şi cu debitul şi invers proporţională cu secţiunea/diametrul interior al ei. În plus, mai există şi pierderile de presiune locale date de armături (coturi, teuri, robinete, supape etc.).
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2342

                          #87
                          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                          Postat în original de ervin8571
                          Am o casa la tara si vreau sa fac o alimentare cu apa. Putul de unde aduc apa se afla la 30 m de casa si are o adancime de 15 m. Am rugamintea de a primi informatii legate de caracteristicile necesare unui hidrofor pentru a functiona fara probleme, eventual chiar nume de marca si model. Multumesc
                          Salut! Nu am cunostinte in domeniu, dar eu am rezolvat cu o submersibila de 1000 ron, hidroforul langa put, reglat la o presiune de 3,5 bari si am apa in casa (5 persoane) fara probleme. Casa este la 25 m de put si mai ud si gradina pana la o distanta de 50 de m. Numai de bine !

                          Comentariu

                          • iulian72
                            Incepator
                            • 05.mar.2011
                            • 76

                            #88
                            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                            Salut.

                            Ce schita imi recomandati pentru a aduce apa dintr-o fantana in casa?
                            Fantana are adancimea de ~15m din care 2-3 m este inaltimea apei.
                            De la baza colacului (de la fantana) pana la rezervor de stocare am 4-5m pe verticala si 30m pe orizontala. Vreau sa am instalatia presurizata cu apa din fantana.
                            Am vazut diverse scheme si m-a oprisem la o pompa submersibila montata in fantana si instalatia de presiune (hidrofor fara pompa) montata in casa. Care este volumul minim recomandat pentru un vas de expansiune?
                            Suplimentar, in caz de lipsa curent, vreau sa am un rezervor tampon cu presiune atmosferica care sa asigure apa pentru wc si chiuveta.
                            Ce materiale trebuie sa folosesc?
                            Pe coloana verticala din fantana ma gandeam la un furtum 1" din cauciuc de inalta presiune, iar coloana orizontala montata prin pamant (la 0,9-1m adancime) sa fie din PEHD-1". La interiorul casei sa folosesc traseu din Cupru (sau PVC/PEHD).
                            Cum fac electricul si automatizarea in cazul de mai sus?

                            Merci!
                            Ultima editare de iulian72; 01.iun.2012, 16:32.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1551

                              #89
                              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                              Am vazut diverse scheme si m-a oprisem la o pompa submersibila montata in fantana si instalatia de presiune (hidrofor fara pompa) montata in casa.
                              Este o alegere foarte buna.

                              Care este volumul minim recomandat pentru un vas de expansiune?
                              Vasul hidrofor de 24 L poate fi prea putin avand in vedere ca se stocheaza o cantitate destul de mica de apa si va fi golita rapid doar la utilizarea unui vas de toaleta. Puteti utiliza sa utilizati un vas de 50L. Ce debit mediu de apa va fi necesar la consumatori?

                              Suplimentar, in caz de lipsa curent, vreau sa am un rezervor tampon cu presiune atmosferica care sa asigure apa pentru wc si chiuveta.
                              La o sursa alternativa de energie electrica nu v-ati gandit?

                              Cum fac electricul si automatizarea in cazul de mai sus?
                              La ce va referiti exact? Presostatul si alimentarea se va asigura in zona de montaj a vasului de expansiune si de aici catre pompa submersibila din put, pe cablul dedicat.

                              Suplimentar, puteti lua in calcul adaugarea unor filtre de sedimente pe partea de intrare in vasul hidrofor.

                              Comentariu

                              • mishu
                                Incepator
                                • 29.iun.2004
                                • 13

                                #90
                                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                                Va salut,
                                Am o intrebare legata de instalatia de apa care alimenteaza casa pe care o am in Chiajna: in prezent am o pompa submersibila in putul sapat la 40m, care scoate apa intr-un vas de expansiune de 50l. Presiunea este pe la 2,5 bari dar din cauza ca ceasul pare blocat (nu reactioneaza atunci cand pompa scoate apa din put) nu stiu daca ce arata acum este presiunea reala. Problema este ca atunci cind ud gradina printr-un aspersor am fluctuatii de presiune cind se goleste rezervorul respectiv (acelasi lucru si cind folosesc dusul la baie). Intrebarea mea este daca schimbarea vasului de expansiune cu unul dublu ca marime (100l) ar schimba in bine situatia din prezent sau ar avea doar un efect de protectie al pompei care nu ar mai lucra atat de des (lucru care am inteles nu ii face bine ). Cat ar trebui sa fie presiunea ca sa nu am astfel de probleme (o voi regla eu sau un instalator dupa ce voi remedia ceasul respectiv)?
                                Cu stima,
                                Mihai Margineanu

                                Comentariu

                                Procesare...