Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • poppsq
    Incepator
    • 10.oct.2011
    • 18

    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Postat în original de Consultant sanitare
    1. Daca introduceti o pompa mai mare decat capacitatea putului poate fi afectat inclusiv acesta, iar pompa poate fi protejata daca se doreste. Nu va ajut deloc utilizarea unei pompe prea mari. Pompa de 100 l/h va functiona la adancime mai mare cat va fi apa, adica o perioada ceva mai mare decat ar fi la 16m, in cazul in care necesarul de apa este atat de mare. Nu utilizati o pompa cu debit mai mare decat al putului.
    Alegeti o pompa cu o capacitate adecvata consumului dvs. si care sa respecte caracteristicile putului.
    Va multumesc pentru raspuns. Imi permit sa va mai intreb.

    Face sens introducerea unui vas tampon (100l sau mai mare)? Inteleg ca introducerea lui ar aduce avantajul ca in situatia in care raman fara current am o rezerva de apa pe care o folosesti prin hidraulicitate. Daca DA presupun ca vasul trebuie sa fie inchis ermetic si sub presiune?

    Instalatorul imi spune ca nu este necesara introducerea acestui tip de vas. Cel care mi-a realizat putul imi recomanda introducerea unui astfel de vas tampon.

    In situatia in care intentionez sa ud si gradina acest vas tampon ar trebui sa stea presupun INAINTE de instalatiile de filtrare/deduirzare. Corect?

    Multumesc anticipat. Daca exista un consultant dispus sa analizeze cererea mea in detaliu contra cost il rog sa ma contacteze.

    Comentariu

    • Maresalu57
      Incepator
      • 03.iul.2012
      • 4

      Pompa sau hidrofor?

      Buna seara,

      Am o casa la tara care nu este racordata la nici o sursa de apa.
      Saptamana care urmeaza sap o fantana. Am gasit sursa de apa la 5,5 m adancime si la o distanta de apx 20m de casa. Evident nu cred ca este potabila (asta este altceva), dar nu imi permit un put american mai adanc.
      Din aceasta fantana doresc sa alimentez o bucatarie si 3 bai aflate la parterul casei, o masina de spalat precum si centrala termica, o chiuveta la o bucatarie de vara in afara casei, si sa ud la nevoie gradina (apx 200mp). Terenul pe care este fantana si casa au acelasi nivel.

      Ce sa aleg pentru alimentarea cu apa din fantana?
      O pompa submersibila?
      Un hidrofor?
      Ambele?

      Cam cum ar trebui schitata instalatia?

      va rog sa ma sprijiniti in aceasta alegere!
      Va multumesc anticipat.
      Octavian

      Comentariu

      • gigifurtun
        Incepator
        • 14.mai.2007
        • 2

        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

        Poate va intereseaza va recomand un blog despre instalatii sa va documentati de acolo despre pompe submersibile :http://instalatoruldeiasi.wordpress.com/

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1551

          Răspuns la: Pompa sau hidrofor?

          Postat în original de Maresalu57
          Saptamana care urmeaza sap o fantana. Am gasit sursa de apa la 5,5 m adancime si la o distanta de apx 20m de casa. Evident nu cred ca este potabila (asta este altceva), dar nu imi permit un put american mai adanc.Din aceasta fantana doresc sa alimentez o bucatarie si 3 bai aflate la parterul casei, o masina de spalat precum si centrala termica, o chiuveta la o bucatarie de vara in afara casei, si sa ud la nevoie gradina (apx 200mp). Terenul pe care este fantana si casa au acelasi nivel.
          O pompa submersibila?
          Un hidrofor?
          Ambele?Cam cum ar trebui schitata instalatia?
          Pentru a afla calitatea apei va recomand sa luati o proba intr-un recipient curat si sa faceti o analiza la un laborator.
          Pentru cazul dvs. este recomandata solutia cu hidrofor cu pompa de suprafata. Amplasarea hidroforului se poate face fie langa fantana (in camin), fie intr-o camera tehnica din casa, daca aveti posibilitatea.
          In afara tevii de polietilena de inalta densitate (PEHD) va trebuiesc:
          -sorb cu supapa
          -fitinguri compresiune pentru teava PEHD s
          -robineti de golire si izolare
          -filtre de sedimente
          -ansamblul hidrofor dotat cu presostat
          -circuitul electric

          Comentariu

          • mcristi
            Incepator
            • 06.mai.2012
            • 47

            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

            Buna ziua,

            Am o nelamurire in ceea ce priveste tipul de pompa ales (anume pompa submersibila vs pompa de suprafata).
            Observ ca toata lumea indica pompa submersibila ca fiind in mod evident alegerea corecta. Din ce motive este de preferat pompa submersibila in locul celei de suprafata?

            Eu am gasit urmatoarele argumente pro/contra (dar eu sunt necunoscator in domeniu deci s-ar putea sa gresesc):
            Submersibila:
            Pro:
            Zgomot redus
            (Pret relativ redus)
            Contra:
            Oxidare (rugina, etc)

            (ar mai fi doua posibile probleme dar acestea apar doar in cazul unei instalari incorecte: pericol de electrocutare, pericol de a scapa pompa in put. Nu voi pune totusi aceste doua probleme la contra deoarece ele apar doar in cazul unei instalari incorecte)

            Suprafata:
            Pro:
            Lipsa oxidare
            Contra:
            Zgomot ridicat
            (Pret relativ ridicat)


            Am pus in paranteze pretul deoarece nu am avut inca timp sa analizez foarte multe preturi si prin urmare nu sunt inca foarte convins ca pompele submersibile sunt mai ieftine decat cele de suprafata.

            In ceea ce priveste zgomotul aceasta este o problema care poate fi rezolvata printr-o izolatie fonica a locului in care se afla pompa.

            In ceea ce priveste oxidarea stiu ca multi afirma ca aceasta nu apare daca pompa e intretinuta corespunzator insa eu am dubii mari in aceasta privinta deoarece exista multe componente care vin in contact cu apa si de asemenea chiar si pompe ale unor firme cu renume ajung sa fie fabricate in zone cu mana de lucru ieftina si asta are un impact destul de mare in ceea ce priveste calitatea.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1551

              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

              Oxidarea nu apare la o pompa submersibila ce sta cufundata in apa, mai ales ca avem pompe din inox.
              Caderea pompei in put ar trebui sa se intampla daca cedeaza troate cele 2 legaturi solide: cablul de sustinere si desprinderea de pe furtunul/teava de apa, lucru greu de crezut.
              Pompa de suprafata poate fi afectata mult mai rapid de umezeala, mai ales daca este instalata intr-un camin unde se poate acumula umezeala. Zgomotul este insesisabil daca acest camin este executat bine.
              De regula, hidroforul cu pompa de suprafata este mai accesibil si mai usor de montat, mai ales ca sunt tot felul de pompe cu pret scazut in ofertele marilor magazine.
              Fiabilitatea mi se pare mai buna la submersibile si sistemul este mai sigur.

              Comentariu

              • Iulian M
                Incepator
                • 30.dec.2012
                • 2

                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                Buna seara,

                In primul rând vreau sa va urez "La multi ani".

                Acum o sa încerc sa va explic care este problema mea:
                Am o fântâna cu adâncimea de 11 m, diametru de 1 m și adâncimea apei de numai aproximativ 40 cm.
                Pentru scoaterea apei folosesc o pompa centrifuga ruseasca veche de aproximativ 25-30 de ani.
                Problema este ca odată la 2 ani trebuie sa scot pompa și sa o curat,cea ce implica scoaterea a 2-3 panouri de tabla de pe acoperișul magaziei în care se afla.
                Doresc sa știu dacă pot folosi o pompa submersibila (modelul care are sorbul în partea superioara și o înălțime de aproximativ 20 cm) pe care sa o fixez la câțiva cm de fundul fântânii, iar instalația sa fie din plastic (pentru a evita scoaterea panourilor din acoperiș).
                Fântâna o folosesc pentru scoaterea a 2-3 găleți de apa pe zi.
                Debitul apei este foarte bun deoarece nu am reușit niciodată sa o golesc (chiar și cu 2 pompe montate pentru a proba acest lucru).
                Aștept răspunsul dumneavoastră.
                Mulțumesc anticipat.

                O seara buna.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                  Postat în original de Iulian M
                  Buna seara,

                  In primul rând vreau sa va urez "La multi ani".

                  Acum o sa încerc sa va explic care este problema mea:
                  Am o fântâna cu adâncimea de 11 m, diametru de 1 m și adâncimea apei de numai aproximativ 40 cm.
                  Pentru scoaterea apei folosesc o pompa centrifuga ruseasca veche de aproximativ 25-30 de ani.
                  Problema este ca odată la 2 ani trebuie sa scot pompa și sa o curat,cea ce implica scoaterea a 2-3 panouri de tabla de pe acoperișul magaziei în care se afla.
                  Doresc sa știu dacă pot folosi o pompa submersibila (modelul care are sorbul în partea superioara și o înălțime de aproximativ 20 cm) pe care sa o fixez la câțiva cm de fundul fântânii, iar instalația sa fie din plastic (pentru a evita scoaterea panourilor din acoperiș).
                  Fântâna o folosesc pentru scoaterea a 2-3 găleți de apa pe zi.
                  Debitul apei este foarte bun deoarece nu am reușit niciodată sa o golesc (chiar și cu 2 pompe montate pentru a proba acest lucru).
                  Aștept răspunsul dumneavoastră.
                  Mulțumesc anticipat.

                  O seara buna.
                  Buna seara ! Daca nu vreti/renteaza sa procedati la marirea nivelului de apa, atunci cea mai buna varianta este pompa cu sorb. Cele submersibile vor tulbura apa, prea putin adanca si la limita inaltimii pompelor submersibile ce au aspiratia la partea superioara. Instalatia cea mai ieftina si fiabila este din polietilena, mufata din 1-3 m sau pur si simplu incolacita (atunci cand o scoateti afara ). Numai de bine !

                  Comentariu

                  • Iulian M
                    Incepator
                    • 30.dec.2012
                    • 2

                    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                    Buna seara,

                    Mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.
                    Mărirea nivelului de apa nu se mai poate face deoarece s-a ajuns la o lespede și înaintarea nu mai este posibila (am adus 2 echipe de muncitori care mi-au conformat acest lucru).
                    Problema cu tulburarea apei .... nu știu ce sa zic..... deoarece instalația existenta (cea cu pompa ruseasca și țeava metalica) vibrează foarte rău iar apa nu a fost niciodată tulbure, dealtfel mi s-a spus ca apa circula destul de repede (ceva de genul unui pârâiaș).
                    Avantajele pompei submersibile, în cazul meu, ar fi ca nu mai este nevoie de amorsare și ca nu mai sunt probleme cu înghețul (deoarece am înțeles ca apa nu rămâne în instalație după oprirea pompei), tocmai de aceia as dori sa trec pe acest tip de pompa.
                    Am văzut în comerț (mai exact la rusi) un model de pompa submersibila destul de accesibil ca preț, undeva la 120-150 RON, as încerca o astfel de pompa măcar pentru probe.
                    Sa auzim de bine!

                    O seara buna.

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2342

                      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                      Aveti grija sa nu luati o pompa pt. ape menajere, nu "ridica" mai mult de 6 m. Sau din aceea cu vibratii ca s-ar putea sa va sparga lespedea. Succes !

                      Comentariu

                      • Yo
                        Membru Marcant
                        Expert mobilier
                        • 20.mar.2008
                        • 493

                        Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                        Buna !
                        Am si eu o intrebare : vreau sa fac un put de vreo 70-80 m, tubat cu un diametru de 50 mm in acest caz cum scot apa din put ? si as dori sa am un debit de peste 1000 de litri pe ora. Poate cineva sa ma ajute cu cateva informatii ?

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                          Sfat: schimbaţi diametrul tubării la măcar 140 mm.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2342

                            Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                            Postat în original de Yo
                            Buna !
                            Am si eu o intrebare : vreau sa fac un put de vreo 70-80 m, tubat cu un diametru de 50 mm in acest caz cum scot apa din put ? si as dori sa am un debit de peste 1000 de litri pe ora. Poate cineva sa ma ajute cu cateva informatii ?
                            Se fac puturi cu tub de 50 mm ?!? Si ce se poate face cu tevusca aia infipta in pamant ?

                            Comentariu

                            • SutoAndras
                              Incepator
                              • 11.apr.2011
                              • 74

                              Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                              Postat în original de Yo
                              Buna !
                              Am si eu o intrebare : vreau sa fac un put de vreo 70-80 m, tubat cu un diametru de 50 mm in acest caz cum scot apa din put ? si as dori sa am un debit de peste 1000 de litri pe ora. Poate cineva sa ma ajute cu cateva informatii ?
                              Fa diametrul sapaturi mai mare.in primul rand nu stiu daca sapa cineva acest diametru.
                              Incearca ceva intre 140 si 200 mm.Pe urma poti cauta pompa submersibila pentru 100 m .Cele de la tricomserv (100 % romanesti) au un debit de 30-50 litri pe minut si sunt foarte bine construite.

                              Ce anume vrei sa faci cu acest put?udat? alimentare casa? bazin?
                              pentru oricare din situatii iti recomand sa pui supapa de sens direct pe pompa si pe urma teava.O alta recomandare este supradimensionarea cablului de alimentare de 1.5 mmp (cu ce vine ea din fabrica) la un minim de 2.5 mmp .Impamandarea oblicatorie ,deci vei avea nevoie de un cablu de 3x2.5 mmp.
                              Daca dai mai multe detalii pote te putem ajuta cu mai multe informatii.

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2342

                                Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                                Postat în original de SutoAndras

                                Ce anume vrei sa faci cu acest put?udat? alimentare casa? bazin?
                                pentru oricare din situatii iti recomand sa pui supapa de sens direct pe pompa si pe urma teava.O alta recomandare este supradimensionarea cablului de alimentare de 1.5 mmp (cu ce vine ea din fabrica) la un minim de 2.5 mmp .Impamandarea oblicatorie ,deci vei avea nevoie de un cablu de 3x2.5 mmp.
                                Daca dai mai multe detalii pote te putem ajuta cu mai multe informatii.
                                Am o pompa submersibila din aceea de 6-700 ron din Brico. Se poate intampla ca pompa sa piarda din uleiul in care este scufundat motorul ? La un moment dat apa mirosea a petrol si chiar se putea observa pete de ulei in apa din galeata ! Unui vecin i s-a intamplat la fel, el avand o pompa turceasca de 120-140 ron. Pompa mea este scufundata la 2,5 m in apa. Puturile snt cam la aceeasi adancime 14-15 m.

                                Comentariu

                                Procesare...