Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ervin8571
    Incepator
    • 19.dec.2008
    • 45

    #16
    Postat în original de mx81
    Avem dialogul :
    - Vreau si eu niste .
    -Cit ?
    -Nu stiu .
    - Atunci nu avem .

    Afara de adincime nu aveti alte detalii . Va recomand o pompa cu ejector de 100000000000000 microlitri/secol .

    Cu stima

    .

    Avem dialogul
    -Vreau sa spun si eu ceva
    -Spune
    -Pai...vreau sa fac misto
    -Bravoooooo
    Va recomand sa va abtineti

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #17
      Raspunsul colegului contine elemente mai putin explicite (dar logice) si de accea posibil sa va fi deranjat.

      Problema sta astfel:
      1. Pompa necesara trebuie sa faca fata nevoilor de consum ale instalatiilor alimentate (cerintele punctelor de consum
      2. Sa nu aiba o capacitate mai mare decat debitul putului

      Prima conditie poate fi ceva mai flexibila, adica putem merge si cu o pompa cu o capacitate mai scazuta decat debitul maxim necesar, o parte din varful de consum.
      A doua conditie este OBLIGATORIU de respectat. Pompa selectata nu trebuie sa aiba debitul mai mare decat cel al putului, acesta a fost determinat de o firma care a realizat putul. Daca nu se respecta aceasta conditie se poate ajunge la situatii de genul:
      - scaderea excesiva a nivelului hidrodinamic;
      -antrenarea unei cantitati mari de nisip, ceea ce duce la deteriorarea pompei si la colmatarea sitelor putului;
      - scaderea stratului acvifer, avand ca efect modificari chimice ale substantelor din apa prin precipitarea si antrenarea unor substante ce afecteaza calitate aapei (metale grele, nitrati si pesticide).

      Corect este sa se ia in consideratie la alegerea pompei un debit cel mult egal cu cel al putului.
      Inaltimea de pompare se stabileste astfel:
      Hp = Hg + ∆pc + Ps in m CA
      unde
      Hp - inaltimea de pompare mCA
      Hg – inaltimea geodezica intre oglinda apei din put (nivel hidrodinamic) si punctul de consum in m
      ∆pc – pierderile de presiune pe conducta in mCA - se pot aprecia la 0.05 mCA pe metru daca nu sunt calculate
      Ps - presiunea de serviciu la punctul de consum in mCA (de regula intre 2-3 mCA)

      Pompa se alege functie de perechea de valori H - D (inaltime pompare-debit), gasiti datele pentru fiecare pompa trasate o grafice sau expuse valoric.
      Totul este sa aveti dvs. datele de calcul, inaltime pompare, debit necesar instalatie casa, debit put.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #18
        Postat în original de Consultant
        Raspunsul colegului contine elemente mai putin explicite (dar logice) si de accea posibil sa va fi deranjat.

        Problema sta astfel:
        1. Pompa necesara trebuie sa faca fata nevoilor de consum ale instalatiilor alimentate (cerintele punctelor de consum
        2. Sa nu aiba o capacitate mai mare decat debitul putului
        Prima conditie .........................
        Adevarul este ca NIMENi nu face pentru casa proprie asemenea calcule . Poate in situatia de puturi si statii de pompare industriale sau de mare capacitate .
        Casnic situatia se prezinta mai simplu .
        1. Pompa sa faca fata consumului .
        2. La acest punct rezolvarea este simpla . Lipsa generala a calculelor a " nascut " generatia de pompe cu protectia la mers in gol sau solutia numita " antiprost " ! Avind in vedere ca sorbul se pozitioneaza la o anumita inaltime fata de fundul putului , nu sint probleme de tulburare sau poluare . Asa cum trage apa , bine-merci , asa se opreste daca nu exista apa .
        Daca sintem mai catolici decit Papa ,si pompa nu are protectie de mers in gol , se poate monta cu o investie minima ( pina in 100 ) lei un plutitor care sa taie curentul cind apa scade sub un anumit nivel .
        Concluzia mea : precautii inutile si lucrurile pot fi rezolvate mai simplu , fara medicamente pentru dureri de cap .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #19
          Calcule nu pot fi inlocuite de dispozitive antiprost.
          Nu cred ca are cineva chef sa ramana fara apa cand este in culmea fericirii.
          O alegere corecta ne scapa de griji multiple si cheltuieli inutile.
          Nu e inginerie cosmica si ne mai antrenam cerebelul.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • dolo
            Incepator
            • 10.feb.2010
            • 17

            #20
            Postat în original de Mircea G
            Adevarul este ca NIMENi nu face pentru casa proprie asemenea calcule . Poate in situatia de puturi si statii de pompare industriale sau de mare capacitate .
            Eu le-am facut.
            Atasez fisierul xls folosit. Nu e prea detaliat in explicatii, nu m-am gandit ca o sa-l postez.
            O zi buna,
            Fișiere Atașate
            cristi

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1191

              #21
              alegere pompa

              Nu stiu carei problema , dar nu vad imaginea dolo.......

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3526

                #22
                Re: alegere pompa

                Postat în original de nicu78
                Nu stiu carei problema , dar nu vad imaginea dolo.......
                nu ai instalat office

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2237

                  #23
                  Re: alegere pompa

                  Postat în original de nicu78
                  Nu stiu carei problema , dar nu vad imaginea dolo.......

                  Este un fisier Microsoft EXCEL, trebuie descarcat, extras din arhiva si apoi vizualizat.

                  Dolo, ar fi utile ceva precizari privind calculele efectuate de dvs. pentru a putea fi intelese mai usor datele din fisierul xls.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • papi
                    Membru
                    • 30.mar.2008
                    • 289

                    #24
                    nici mie nu imi deschide si am instalat ofice , in schimb imi deschide o pagina noua si imi zice UNTITLED ,asta in motzilla ca in explorer deschide ,oare care o fi problema ?
                    salutare la toti

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #25
                      Postat în original de dolo
                      ....Eu le-am facut.
                      Dvs se pare ca sinteti sa zicem ," in bransa " . Astept sa vad daca cineva intelege ceva si i se pare folositor un asa calcul .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #26
                        Re: alegere pompa

                        Postat în original de nicu78
                        Nu stiu carei problema , dar nu vad imaginea dolo.......
                        nicusor, stai linistit ca nu-i cu poze, e cu numere, s-asa nu-ntelegi nimic de-acolo, vorba lu nea´Mircea
                        Postat în original de papi
                        nici mie nu imi deschide si am instalat ofice , in schimb imi deschide o pagina noua si imi zice UNTITLED ,asta in motzilla ca in explorer deschide ,oare care o fi problema ?
                        ai nevoie de Microsoft Excel
                        fisierul este zip, dupa descarcare trebuie dezarhivat dupa cum s-a spus mai sus

                        Comentariu

                        • papi
                          Membru
                          • 30.mar.2008
                          • 289

                          #27
                          ok,mersi
                          sa rezolvat
                          salutare la toti

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1191

                            #28
                            alegere pompa

                            DA,buna tareeee ....
                            Eiii acum mam linistit , eu credeam ca sint poze ,
                            Dar totusi eu astept poze de la alti forumisti ,care au terminat casa si au tras apa in casa de la fintina--put--pompa--etc...
                            Am vazut ceva de la Maestrul Max ,si parca de la altcineva, dar as vrea sa mai vad ....nu ca nu ar fi bune ,chiar mi-a dat idei , dar as vrea sa mai vad si alte solutii...
                            Cum se incalzeste vremea ,vreau sa ma apuc de instalatiile electrice si sanitare...
                            Si mai sint intr-o dilema , sa fac putul linga fintina sau sa pun pompa in casa , as avea loc sub scara ,...dar nu stiu daca este bine ??

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              #29
                              Re: alegere pompa

                              Postat în original de nicu78
                              Dar totusi eu astept poze de la alti forumisti ,care au terminat casa si au tras apa in casa de la fintina--put--pompa--etc...
                              Cum se incalzeste vremea ,vreau sa ma apuc de instalatiile electrice si sanitare...
                              Si mai sint intr-o dilema , sa fac putul linga fintina sau sa pun pompa in casa , as avea loc sub scara ,...dar nu stiu daca este bine ??
                              buna idee sa faci instalatia dupa poze!
                              mai greu o sa le fie colegilor forumisti sa fotografieze sorbul in apa
                              dilema o rezolvi usor: faci fantana-n casa, daca ai bucataria mare, faci fantana-n mijloc si pui pompa sub masa

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1191

                                #30
                                alegere pompa

                                Si tu crezi ca este ceva iesit din comun sa faci fintina in bucatarie, mai rau este cu pompa ca face zgomot,...
                                Eu nu am bucataria asa mare, ca as face , dar totusi miai dat o idee, in living as putea sa fac linga bar...

                                Comentariu

                                Procesare...