Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SutoAndras
    Incepator
    • 11.apr.2011
    • 75

    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    De ce ati bagat pompa la 30 m?la 5 sau 6 metrii nu tine apa?Va dispare din fantana?Daca nu va dispare apa ,bagati pompa doar la 6 sau 7 metrii.Majoritatea pompelor nu suporta mai mult de 10 metrii submersie (in cazuri fericite) de regula 6 metrii.
    Repet,aspiratia de le 8-10 metrii de la suprafata apei este arhisuficienta.V-as recomanda sa folositi o pompa nu de 800 de ron ci una de 400-500 de ron facuta in romania la triconserv.Spre mirarea intregului popor ,aceste pompa sunt deasupra multor firme din import.

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 620

      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

      Buna ziua.
      Pe perioada sezonului rece, pompa se lasa tot in apa din fantana sau se scoate si se trateaza intr-un anumit fel (ma refer la o pompa care in sezonul rece nu se foloseste)

      Multumesc.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6359

        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

        Postat în original de vdingo11
        [...] Pe perioada sezonului rece, pompa se lasa tot in apa din fantana [...]
        Da, în cazul în care "nu face picioare", este varianta cea mai comodă.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 620

          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

          Postat în original de RaduCA
          Da, în cazul în care "nu face picioare", este varianta cea mai comodă.
          Nu are cum sa "faca picioare" a este in ograda.
          Nu ma intereseaza varianta cea mai comoda ci cea care asigura o durata de viata cat mai lunga a pompei.
          Cineva mi-a spus ca daca nu sta in apa permanent vor rugini suruburile si se pot oxida piesele din interior.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

            Postat în original de vdingo11
            Nu are cum sa "faca picioare" a este in ograda. [...]
            Ehehe!... de-aş avea eu atîţia bani cîte cazuri de "dispariţie" de obiecte din ogradă/curte am păţit/văzut/auzit!


            Postat în original de vdingo11
            [...] Nu ma intereseaza varianta cea mai comoda ci cea care asigura o durata de viata cat mai lunga a pompei. [...]
            Şi varianta "care asigură o durată de viaţă cît mai lungă a pompei" exclude comoditatea?... sau reciproca? Eu zic că nu. Este mai comod să nu fiţi nevoit să interveniţi la pompă, nu-i aşa?


            Postat în original de vdingo11
            [...] Cineva mi-a spus ca daca nu sta in apa permanent vor rugini suruburile si se pot oxida piesele din interior.
            Depinde de materialele folosite de producătorul pompei, dar, în principiu, este corect.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • vdingo11
              Membru Marcant
              • 07.iul.2006
              • 620

              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

              Va multumesc d-le RaduCA pentru raspuns (o voi lasa permanenet in apa).

              Comentariu

              • poppsq
                Incepator
                • 10.oct.2011
                • 18

                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                Buna ziua,

                Va rog support pt urmatoarea problema.

                Am un put forat la 86m si care are caracteristicile de mai jos conform fisei de foraj. Putul este la 4m de casa. Am cosntruit un camin de 3/2/2 betonat si hidroizolat.

                Adancime – foraj 86m
                - tubaj 86m
                - filtre: PVC, d=125mm, f=0,5mm; 77-74m;63-59m
                Nivel – hidrostatic 10 m
                - hidrodinamic (la Q=1,1 l/s) 13-14m
                Sort margaritar: 1-6 mm
                Recomandari (facute de putar): se va folosi o pompa submersibila cu diametrul exterior Dmax= 100 mm, care se va lansa la adancimea de 16-18m si va avea debitul maxim Qmax= 0.3 l/s

                Din el vreau sa alimentez doua case al caror debit este relativ redus. Una are doi pensionari iar a doua 2 adulti deocamdata. In total 5 bai si doua masini de spalat.

                Gradina se alimenteaza/uda din alt put.

                Acum ...

                1. Din fisa de foraj rezulta ca nivelul hidrodinamic a fost calculat la un Q=1.1l/s. Asta inseamna 66l/min = 3960l/h. Daca inteleg bine daca voi introduce o pompa cu debit mai mare (ex: 100l/h) exista riscul sa consum mai mult decat poate oferi nivelul hidrodinamic si atunci pot sa ard pompa.

                Instalatorul imi spune ca nu este nici o problema sa introduc o pompa de 100l/min atata vreme cat o introduc la o adancime mai mare 30m - 40m (de ex)

                Ce tip de pompa sa achizitionez? Cea recomandata de putar Q=0.3l/s si pozitionata la 16-18m sau cea a instalatorului? Va rog sa imi trimiteti si modele de pompe in privat sau la adresa poppsq@yahoo.com

                2. Apa miroase a sulf (oua clocite) si nu am inca o analiza. Putarul a recomandat sa introduc un rezervor in camin pentru aerare si din rezervor sa trag apa cu un alt hidrofor. Instalatorul sustine ca nu este nevoie de rezervor ci doar de un vas de expansiune (tampon) de 60-100l care face fata cu succes. Vasul in acest caz nu va mai fi deschis si nu voi mai putea aera apa dar voi putea introduce alt sistem de eliminare a mirosului. Ce parere aveti

                3. Ma bagte gandul sa introduc si niste panouri solare (pozitionate pe o terasa de deasupra caminului) in viitor caz in care va trebui probabil sa introduc si un boiler in camin. Imi poate face cineva o schema despre cum sa interfatez panourile solare cu Centrala termica (condensatie) si restul instalatiilor?

                Multlumesc anticipat.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                  1. Daca introduceti o pompa mai mare decat capacitatea putului poate fi afectat inclusiv acesta, iar pompa poate fi protejata daca se doreste. Nu va ajut deloc utilizarea unei pompe prea mari. Pompa de 100 l/h va functiona la adancime mai mare cat va fi apa, adica o perioada ceva mai mare decat ar fi la 16m, in cazul in care necesarul de apa este atat de mare. Nu utilizati o pompa cu debit mai mare decat al putului.
                  Alegeti o pompa cu o capacitate adecvata consumului dvs. si care sa respecte caracteristicile putului.

                  2. Faceti analiza si apoi se poate stabili cauza mirosului din apa. Aerarea respectiva nu va schimba gustul si mirosul apei, in compozitia apei exista prea mult fier si mangan cea ce produce mirosul respectiv.

                  3. Vedeti pe aria de incalzire, aveti topice dedicate panourilor solare pentru apa calda si incalzire.

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                    Salut ! Nu inteleg de ce s-a forat 86 de metri si se trage apa de la 16 m !

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                      Postat în original de spik1
                      [...] Nu inteleg de ce s-a forat 86 de metri [...]
                      Pînza freatică 3.


                      Postat în original de spik1
                      [...] se trage apa de la 16 m !
                      Pentru că nivelul hidrodinamic este 13-14 m.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                        Salut! Sa inteleg ca apa urca de la 86 m pana la 13-14m de suprafata ? Numai de bine !

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6359

                          Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                          Dacă este vorba de un foraj corect executat, de ce nu?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2271

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                            Postat în original de RaduCA
                            Dacă este vorba de un foraj corect executat, de ce nu?
                            Pai, nu este un foraj perfect, trebuia sa tasneasca apa la suprafata !

                            Comentariu

                            • poppsq
                              Incepator
                              • 10.oct.2011
                              • 18

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                              Postat în original de spik1
                              Pai, nu este un foraj perfect, trebuia sa tasneasca apa la suprafata !
                              Adica ...?
                              Putul a fost realizat cu o instalatie de foraj rotativ hidraulic cu circulatie directa de fluid de foraj cu bentonita. Primele panze au fost izolate si ma intep in panzele freatice de la 60-80m. De ce ar tasni apa?

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2271

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                                Postat în original de poppsq
                                Adica ...?
                                Putul a fost realizat cu o instalatie de foraj rotativ hidraulic cu circulatie directa de fluid de foraj cu bentonita. Primele panze au fost izolate si ma intep in panzele freatice de la 60-80m. De ce ar tasni apa?
                                Salut ! Nu stiu ! Conform spuselor lui RaduCa "Dacă este vorba de un foraj corect executat, de ce nu?", apa urca de la 80 m la 13-14 m, eu am extrapolat si am spus ca la modul perfect ar trebui sa tasnneasca !. Serios vorbind, eu stiu ca, daca sapi 80 m, bagi pompa submersibila la aceeasi adancime (numai in anumite conditii "urca" apa de la adancime spre suprafata ) ! Numai de bine !
                                Ultima editare de spik1; 08.oct.2012, 10:57.

                                Comentariu

                                Procesare...