Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adriancean
    Membru Marcant
    • 31.oct.2010
    • 482

    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Acesta este traseul.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

      Ca sa vedeti inaltimea minima pentru pompa incercati sa apreciati urmatoarele elemente:
      -diferenta (in m) dintre punctul de aspiratie pompa si cota consumatorului cel mai dezavantajos (cel mai inalt punct) - Hg
      -stabiliti presiunea de utilizare la punctul de consum cel mai dezavantajos - Hu
      -pierderile de sarcina (locale si liniare) pe traseul de 80m - aici este o neclaritate nestiind datele efective - Hp

      In linii mari, Hpompa trebui sa fie mai mare decat Hg+Hu+Hp

      In plus, la aceasta inaltime de pompare trebuie sa vedeti ce debit va asigura pompa aleasa. Atentie, nu este debitul maxim mentionat pe eticheta pompei ci cel care este dat de curba pompei.

      Comentariu

      • adriancean
        Membru Marcant
        • 31.oct.2010
        • 482

        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

        Deja m-ati bagat si mai mult in ceata...

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

          Postat în original de Consultant sanitare
          [...] - diferenta (in m) dintre punctul de aspiratie pompa si cota consumatorului cel mai dezavantajos (cel mai inalt punct) - Hg [...]
          Cu tot respectul, cred că aici... greşiţi. Diferenţa de care spuneţi trebuie calculată între "oglinda" apei din puţ/fîntînă şi cota consumatorului cel mai dezavantajos (cel mai înalt punct).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

            Pai nu se discuta de la citi metri trage pompa , adica clasicul " trage de la 7 m , sau 9 sau ...." ?
            Nu se discuta despre : " trage de la x m si impinge la y m ???
            ...............
            Atunci avem " distanta " : punct de aspiratie pina la punctul cel mai de sus unde trebuie sa ajunga apa !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6359

              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

              Postat în original de Mircea G
              Pai nu se discuta de la citi metri trage pompa , adica clasicul " trage de la 7 m , sau 9 sau ...." ?
              Nu se discuta despre : " trage de la x m si impinge la y m ??? [...]
              Doar la pompele de suprafaţă, nu şi la cele submersibile.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                Intr-o anumita masura, ceea ce spuen Raduca este logic dar pentru simplificarea discutiei am renuntat la adaugarea acestuia parametru.
                In fapt, ecuatia de mai sus trebuie sa cuprinda presiunea datorata coloanei de apa ce se afla peste pompa, cea care naste o anumita presiune in aspiratia pompei. Daca dorim ca acest calcul sa fie mai exact, scadem aceasta presiune din ecuatie. Neglijand-o, nu gresim prea mult pentru ca pompa noastra va avea un H calculat mai mare decat cel real necesar.
                In plus, presiunea coloanei de apa nu este data de nivelul la care se afla "oglinda" de apa ci de nivelul hidrodinamic al putului.
                In felul acesta cred ca adancim si mai mult ceata colegului, ce are nevoie de date exacte.

                Ca sa incercam sa ajutam colegul, sa facem un exercitiu:
                1. Avem un put, ce debit are acest put, in mc/h?
                2. S-a determinat debitul necesar pentru locuinta? Acest calcul se face in functie de punctele de consum, presupun ca nu aveti nevoie de mai mult de 2-3mc/h.
                3. Avand debitul necesar pentru consumator, incercam sa identificam diametrul conductei de legatura intre pompa si casa - alegem de exemplu diametrul de 1"
                4. Stabilim presiunea necesara la punctul de consum 20 mCA (2 bar) sau 25 mCA(2,5 bar), cat este nevoie ...
                5. Pe aceste date putem gasi in tabele pierderea de presiune specifica conductei utilizate (debit apa si diametru) - la debit de 2.4 mc/h, si diametrul conductei de 1" avem viteza apei in conducta de 1.165m/s si pierderi la 100 m de circa 8.5 mCA
                6. Calculam H pompa si conform debitului necesar alegem o pompa, avand grija sa verificam datele pompei pe curba specifica ce o gasim la fiecare producator de pompe de apa
                H pompa > Hg+Hu+Hp = 14 m (9m put si 5m ales pentru inaltime consumator) + 25 m + 8.5m = 47.5 mCA
                Alegem o pompa care la inaltimea de pompare de minim 47.5mCA va asigura debitul necesar de 2.4mc/h. ATENTIE, aceasta pereche de valori de H 47.5m si D 2.4mc/h nu se regaseste pe eticheta pompei ci pe curba pompei.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                  Postat în original de Consultant sanitare
                  Intr-o anumita masura, ceea ce spune Raduca este logic dar pentru simplificarea discutiei am renuntat la adaugarea acestui parametru.
                  In fapt, ecuatia de mai sus trebuie sa cuprinda presiunea datorata coloanei de apa ce se afla peste pompa, cea care naste o anumita presiune in aspiratia pompei. Daca dorim ca acest calcul sa fie mai exact, scadem aceasta presiune din ecuatie. Neglijand-o, nu gresim prea mult pentru ca pompa noastra va avea un H calculat mai mare decat cel real necesar.
                  In plus, presiunea coloanei de apa nu este data de nivelul la care se afla "oglinda" de apa ci de nivelul hidrodinamic al putului. [...]
                  Abia acum am înţeles motivaţia Dvs. Aşa este, în cazul unei fîntîni, această valoare se poate neglija. Nu la fel aş proceda în cazul unui puţ de mare adîncime, unde această valoare poate fi destul de mare.
                  Şi pentru că tot a venit vorba de puţuri... da, aveţi dreptate cu nivelul hidrodinamic, dar chiar şi acela tot o "oglindă" este.



                  Postat în original de Consultant sanitare
                  [...] Alegem o pompa care la inaltimea de pompare de minim 47.5mCA va asigura debitul necesar de 2.4mc/h. [...]
                  ... iar pompa propusă de Dl. adriancean are o "înălţime de ridicare" de doar 45 m (iar la cota asta, debitul este nul sau aproape nul). Acesta a fost şi motivul pentru care i-am spus că nu cred că pompa respectivă este bună în cazul său.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • adriancean
                    Membru Marcant
                    • 31.oct.2010
                    • 482

                    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                    Pai in cazul asta,dati-mi un exemplu de o pompa care credeti dumneavoastra ca ar fi buna.Eventual un link sa pot vedea specificatile?Mersi.

                    Comentariu

                    • mpatachia
                      Incepator
                      • 19.mai.2010
                      • 84

                      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                      Buna ziua,

                      am si eu o intrebare. Ce riscuri sunt in cazul in care in fisa putului scrie ca recomandare sa se monteze pompa submersibila la 18 m, iar pompa este montata la cca 14 m?
                      Ca idee vreau sa mai pun o pompa pt udatul gradini care ma gandesc eu logic sa fie mai jos decat prima. Cam care ar fi adancimile pt cele doua pompe?
                      Putul este sapat la 58 m.

                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        Răspuns la: Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                        Postat în original de RaduCA
                        Abia acum am înţeles motivaţia Dvs. Aşa este, în cazul unei fîntîni, această valoare se poate neglija. Nu la fel aş proceda în cazul unui puţ de mare adîncime, unde această valoare poate fi destul de mare. Şi pentru că tot a venit vorba de puţuri... da, aveţi dreptate cu nivelul hidrodinamic, dar chiar şi acela tot o "oglindă" este.
                        Nu am pomenit de fantana iar la put, poate fi sau nu relevanta in functie de H coloana de apa pana la "oglinda" hidrodinamica, ca sa folosesc exprimarea dvs. In orice caz, aceasta presiune ajuta pompa si nu o dezavantajeaza.

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1554

                          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                          Postat în original de mpatachia
                          e. Ce riscuri sunt in cazul in care in fisa putului scrie ca recomandare sa se monteze pompa submersibila la 18 m, iar pompa este montata la cca 14 m?
                          Ca idee vreau sa mai pun o pompa pt udatul gradini care ma gandesc eu logic sa fie mai jos decat prima. Cam care ar fi adancimile pt cele doua pompe?
                          Putul este sapat la 58 m.
                          Depinde de caracteristicile putului si executia acestuia. Prima problema poate fi legata de nivelul hidrodinamic al putului, daca acesta se afla peste cota respectiva sau nu. A doua problema poate fi debitul celor doua pompe fata de debitul putului. Mai pot fi si alte probleme dar necunoscand datele putului este imposibil de apreciat exact daca sunt sau nu aplicabile.
                          Nu puteti uda gradina cu aceeasi pompa?

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                            Postat în original de adriancean
                            Pai in cazul asta,dati-mi un exemplu de o pompa care credeti dumneavoastra ca ar fi buna.Eventual un link sa pot vedea specificatile?Mersi.
                            Inainte de toate, va rog sa tineti cont ca cifrele mentionate mai sus nu sunt chiar exacte ci aproximative. Decizia ar trebui luata pe niste calcule mai exacte, plecand totusi de la exemplul anterior, pentru a duce rationamentul la capat, puteti vedea in linkul de mai jos datele si caracteristicile pompelor submersibile. Am ales pentru acest exemplu pompa Jar 4S B16. ce are un debit de 2.4mc/h la un H de 54.4m.
                            Fișiere Atașate
                            Ultima editare de Consultant sanitare; 21.mar.2013, 19:24.

                            Comentariu

                            • mpatachia
                              Incepator
                              • 19.mai.2010
                              • 84

                              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                              hhs nivel hidrostatic 13m
                              hhd nivel hidrodinamic 17m
                              q ext debit extractie 2l/sec
                              pompa poate scoate max 40l/m
                              putul este facut pe teava 140mm, are dop piesa fund, filtru decantor, filtru cu fante 0.5mm, material filtrant (quart 1-3 mm), sigiliu bentonita,
                              pompa este una ieftina wasser..., si mi-e teama daca o bag si pe gradina sa nu raman pe uscat, nu stiu nici daca face fata ca si debit la o instalatie de aspersoare cu debit max pe un circuit de cca 32 litri/min la o presiune de 4 bari pe teava de 1 tol.

                              Comentariu

                              • Consultant sanitare
                                Moderator
                                • 16.oct.2006
                                • 1554

                                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                                Debitul putului de 2 l/s inseamna 120 l/minut ceea ce este mult sub cei 32 litri/minut pe care spuneti ca ii veti folosi pentru irigare.
                                Retineti ca acesti 120 l/minut sunt disponibili doar daca amplasati pompa sub nivelul hidrodinamic, adica sub cei 17m, sau aveti sorbul sub aceasta cota in cazul unei pompe de suprafata.

                                Atat timp cat debitul putului se pastreaza la cel specificat si nu scoatti mai mult, nu vor fi probleme. Mi se pare mult mai simplu sa racordati sistemul de irigare la instalatia existenta daca se poate si nu sunt alte conditionalitati.

                                Comentariu

                                Procesare...