Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 313

    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Postat în original de Maestrul Max
    Pompa ejector sau ejector normal ? Pompa ejector sigur nu va intra deoarece are un diametru de circa 30 cm (cel mai mic model gasi de mine pe net 10SN-CIA-RF).
    Cum arata pompa ejector?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6873

      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

      Goagal/imagini stie daca cautati dupa modelul scris anterior.
      Cu stima.

      Comentariu

      • c_anicai
        Incepator
        • 01.ian.2015
        • 22

        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

        vreau sa ma apuc de construit o pompa submersibila cu motor de tensiune joasa cca 12-48 volti.

        oare am sanse sa fie capabil de a urca apa la cca 25 metri inaltime si un debit de cca 10-20 litri min ??

        atasez un desen cum mi-am imaginat constructia, si totodata va urez un 2015 mai bun.
        Ultima editare de c_anicai; 01.ian.2015, 13:52. Motiv: atasare poza

        Comentariu

        • provilla
          Membru Marcant
          • 23.mar.2010
          • 682

          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • c_anicai
            Incepator
            • 01.ian.2015
            • 22

            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

            revin cu poza ''vreau sa ma apuc de construit o pompa submersibila''Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pompa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	94,1 KB 
ID:	620127

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2341

              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

              Vei folosi un electromotor auto? Cum il vei alimenta?

              Comentariu

              • c_anicai
                Incepator
                • 01.ian.2015
                • 22

                Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                tot un electromotor da mai mic, cca 100 wati la 24 volti, totul e in gandul meu deocamdata

                Comentariu

                • c_anicai
                  Incepator
                  • 01.ian.2015
                  • 22

                  Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                  am mai facut o schita de pompa fara semeringuri, ''inovatie proprie''Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pompa fara semeringuri.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,5 KB 
ID:	620128 ) ca sa nu intre apa la motor acesta este complet capsulat

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2341

                    Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                    100 de W? Sa ridice la 25 m cu un debit de 20 de litri? Nu cred!

                    Comentariu

                    • c_anicai
                      Incepator
                      • 01.ian.2015
                      • 22

                      Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                      nu le am cu pompele, ma pricep asa in general la constructii mecanice de complexitate medie spre mica.

                      provilla, intr-o postare mai sus mi-a dat un link cu o pompa care consuma maxim 100w, cca 6 litri pe min la cca 70 metri. Problema ca chiar acum de revelion mi s-a dus pompa din fantana si imi zbura gandul la solutii alternative dar se pare ca trebuie sa cumpar o pompa noua. Dar daca imi prind curaj ma apuc si de experimentat.

                      Comentariu

                      • provilla
                        Membru Marcant
                        • 23.mar.2010
                        • 682

                        Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                        ai alternativa ca aceasta pompa o poti conecta la un panou relativ mic solar .

                        daca ai in pod suficient spatiu sa montezi in rezervor tip cub , acolo o sa ai permanent o rezerva tampom de apa , iar aceasta pompa poate sa alimenteze doar ziua rezervorul cand este lumina , si nu trebuie sa aiba un debit foarte mare ca are timp cat e ziua de lunga sa umple de cateva ori bazinul .

                        avantajul unui bazin de genul asta ar fi si un debit constant reglat prin diametrul tevilor , o rezerva permanenta in cazul unei defectiuni ( ai apa la wc-uri ) si timp sa te reorganizezi cu reparatiile , in caz de incendiu este o rezerva mica dar buna , si lista e lunga . astfel cu pompa aia mica , poate gasesti tu alta undeva chiar mai ieftina , prinzi mai multi iepuri .
                        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                        Comentariu

                        • stroal1
                          Incepator
                          • 04.oct.2013
                          • 7

                          Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                          buna ziua

                          este potrivita pompa SQ 5-70 pentru un foraj cu o adancime de circa 100 metrii pentru o casa?
                          acestea sunt datele tehnice. multumesc

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	178,2 KB 
ID:	620436

                          Comentariu

                          • bogdanfnf`
                            Membru Marcant
                            • 26.dec.2007
                            • 629

                            Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                            Nu adancimea forajului da necesarul pompei , la ce adancime aveti luciul apei , ce casa vreti sa alimentati ( parter, etaj , 2 etaje ) . De aspectele astea trebuie sa tineti cont .

                            Nu aveti nevoie de o pompa de 70 de metrii adancime daca luciul apei se afla la 30 de metrii !

                            Comentariu

                            • bogdanfnf`
                              Membru Marcant
                              • 26.dec.2007
                              • 629

                              Răspuns la: Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                              Postat în original de bogdanfnf`
                              Imi cer scuze , este vorba de un ejector normal de hidrofor !

                              Am fost la Hornbach si am gasit o solutie pentru a rezulta un ansamblu cu diametrul redus , un ansamblu format din mufe rapide de alama , mufe pentru teava de phd de 40 d si de 32 d.


                              O sa revin cu poze dupa achizitionare si asamblare !
                              Solutia gasita pentru a putea introduce ejectorul in teava de 125 !

                              Montaj ejector !
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • dr.milea
                                Incepator
                                • 03.feb.2015
                                • 40

                                Răspuns la: Pompa submersibila sau hidrofor

                                Cam tirziu pentru sfat, dar poate sint altii interesati:
                                O pompa submersibila buna costa de la 700 lei in sus, la care se adauga un rezervor (rezervorul se poate monta oriunde in locuinta, unde e spatiu si nu ingheata).
                                Un hidrofor se monteaza linga put, in cazul dumnevoastra nu e nevoie de camin pentru ca putul e in beci. Un camin e costisitor si se lucreza greu in el daca e nevoie sa se umble la hidrofor. Deci, cele mai bune sisteme sint cele cu pompa submersibila si rezervor in casa. Daca se vrea ceva mai ieftin, daca putul e mai larg, se poate monta si o pompa de suprafata, care se agata cu o funie pina la maxim 6 metri de nivelul apei (se poate agata si de teava de refulare, daca e din plastic negru cu mufe rapide) . Pompele de suprafata sint mai ieftine, dar nu rezista daca in apa se antreneaza si nisip. Nisipul strica etansarea(presetupa) dintre partea cu apa si motor, intra apa si se arde motorul.
                                Pentru puturile cu nisip, cele mai rezistente pompe sint cele submersibile, de calitate(de inox si nu chinezarii de aluminiu), care au intre presetupa si camera motorului inca un compartiment, umplut cu ulei, etansat fata de motor cu un semering. Daca presetupa e deteriorata de nisip, intra putina apa in camera cu ulei si ramine la fund, uleiul este impins spre semeringul de sus, care nu permite trecerea spre motor si intrarea altei cantitati de apa. Semeringul fiind in ulei, nu se deterioreaza prin frecarea de un ax ruginit(la pompele ieftine, chinezesti, axul pompei nu mai este din inox, cum era odata,la cele rusesti). Pompele submersibile din aluminiu nu sint indicate, pentru ca aluminiul se dizolva in apa si nu e sanatos. Daca nu vrem sa folosim o pompa submersibila si apa e in put forat(deci nu incape o pompa de suprafata), trebuie sa facem un camin linga put si sa ne apropiem cu pompa la 6 metri de apa. Daca nu vrem sa sapam caminul prea adinc, putem sa avem pompa la mai mult de 6 metri de apa, dar e nevoie de un ejector, care e legat de 2 tevi de pompa, daca diametrul putului e mai mic de 10 cm, apar probleme, nu mai incap tevile sau ejectorul in put. Fratele meu a fost inselat de un putar, care a bagat in put o teava de plastic cu diametrul exterior de 10,5 cm, cel interior de 9,5 cm, nu incap pompele summersibile, care au de regula 10 cm

                                Comentariu

                                Procesare...