Fitinguri instalatie apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Fitinguri instalatie apa

    Ziceti-mi si mie va rog,vreau sa fac la baie instalatia de apa rece si calda din cupru de 1 tol.Vreau sa stiu cu ce fel de cot trebuie sa termin,acolo unde se monteaza racordurile de apa,la un cap sa fie pt teava de cupru,dar la celalat?
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    gaura filetata de 1/2"

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #3
      asa cer la magazin gaura filetata de 1/2?sau are alta denumire?

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #4
        Postat în original de ivan_turbinca
        asa cer la magazin gaura filetata de 1/2?sau are alta denumire?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ivan_turbinca
          Membru marcant
          • 25.feb.2009
          • 494

          #5
          multumesc pt poza m-am lamurit.are variate denumiri in comert .

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            In functie de adincimea la care este teava fata de nivelul peretelui , poti folosi acel cot adaptor sau nu . Cel mai practic este sa folosesti cot normal si un adaptor in capatul lui .
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • andrei_radu
              Membru
              • 24.mai.2008
              • 242

              #7
              Cea mai indicata ar fi varianta expusa de dl. mircea...cot normal apoi in capat "mufa de 1/2 toli cu...dimensiunea tevii de cupru,filet interior sau exterior(ca in poza de mai sus)". In cazul in care va legati direct cu racordul flexibil...mufa trebuie sa fie cu filet exterior(ca in poza) de jumatate 1/2 sau 3/8(asta in cazurile bazinelor de apa pt wc si chiar unele baterii de lavoar). Indicat ar fi ca la fiecare lavoar sa puneti robineti...si apoi de ei sa prindeti furtunele flexibile ale bateriei. In acest caz...mufa trebuie sa fie cu filet interior.

              In alta ordine de idei...de ce asa groasa,de un tol,adica teava cupru de 25?

              La casa mea am adus apa din camin (aproximativ 15 m) prin teava PE de 3/4 iar in interior am realizat instalatia pe cupru de 18 mm. Si este mai mult decat suficient. Nu am probleme nici cu presiunea nici cu nimic si alimentarea se face din reteaua stradala.

              Inca o chestie...asigurati-va ca teava de cupru care o achizitionati este destinata si pt folosire pt apa potabila, deoarece nu toate sunt. Automat...aceasta este putin mai scumpa.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Postat în original de Mircea G
                In functie de adincimea la care este teava fata de nivelul peretelui , poti folosi acel cot adaptor sau nu . Cel mai practic este sa folosesti cot normal si un adaptor in capatul lui .
                Postat în original de andrei_radu
                Cea mai indicata ar fi varianta expusa de dl. mircea...cot normal apoi in capat "mufa de 1/2 toli
                piesele acelea de capat sant construite asa in baza unui studiu, banuiesc eu, rar se intampla, la o montare bine gandita vorbesc, sa trebuiasca piese intermediare pentru a iesi la nivel

                nu vad ce ma conditioneaza sa montez teava la adancimea corecta

                sunteti siguri ca nu trebuie sapat mai adanc in perete in varianta cu cot? sau daca nu sap, de ce o taietura-n plus?

                de ce o lipitura-n plus?

                Comentariu

                • andrei_radu
                  Membru
                  • 24.mai.2008
                  • 242

                  #9
                  Dl mircea se referea la mufa din poza..spunandu-i adaptor. Eu unul asa inteleg din ce a scris dansul.

                  Apoi legat de sapat santul in zidarie...mai adanc sau mai putin adanc...eu am sapat un sant mai adanc pentru ca dupa ce pun pe teava acel burete izolator sa vina totul la fata cu zidaria, sau doar putin mai in afara deoarece folosesc metoda clasica de tencuire, cu var-ciment. Si teava fiind mai adanc bagata in perete...am folosit cot normal...apoi un strap de teava lung atat cat mufa de 1/2 din capat sa vina iesita in afara faiantei care urmeaza a fi pusa peste tencuiala aferenta,adica la vreo 4,5 cm distanta fata de zidaria netencuita.
                  Acum depinde...poate domnul nu izoleaza teava...si nu trebuie sapat asa adanc in perete, sau poate o pune aparent in cazul in care baia e renovata si nu doreste sa sparga,sa faca santuri...etc etc. Toate fitingurile se aleg si se calculeaza la fata locului, in functie de doleantele propietarului si de problemele aparute pe parcurs...asa ca taieturile si lipiturile in plus sau in minus...vorbiti degeaba de ele in lipsa mai multor detalii date de catre dl ivan.

                  Comentariu

                  • ivan_turbinca
                    Membru marcant
                    • 25.feb.2009
                    • 494

                    #10
                    vedeti eu acuma sunt in dilema..... proiectantul a zis 1 tol la parter si 3/4 sus la etaj.Acum eu stau la periferia craiovei,unde apa are presiune doar noaptea tarziu,sau la pranz.in restul zilelor curge foarte incet,fara presiune.Acum ma gandesc ca la aspectul asta s-a gandit proiectanta. nu?! daca as fi stat la bloc cred ca diametru mai mic era suficient.unde stateam eu aveam presiune ca la pompieri la etajul 4......nu stiu ce sa fac.

                    Comentariu

                    • andrei_radu
                      Membru
                      • 24.mai.2008
                      • 242

                      #11
                      In cazul de fata respectati solutia proiectantului. La mine este presiune pe retea, insa la dvs a compensat lipsa presiunii cu diametrul marit al tevii. Sa aveti grija ca teava de cupru achizitionata sa fie pentru apa potabila!

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de ivan_turbinca
                        .... apa are presiune doar noaptea tarziu,sau la pranz.in restul zilelor curge foarte incet,fara presiune.Acum ma gandesc ca la aspectul asta s-a gandit proiectanta. nu?!
                        Proiectanta - de ce - ???
                        Daca ai o teava pe care nu curge nimic , marind diametrul tevii , nu vei avea la celalalt capat decit un nimic mai mare
                        In cazul ca nu aveti presiune ziua , solutia este alta . Daca nu ati facut inca instalatia , cred ca ar trebui regindit " proiectul " .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          Daca ai o teava pe care nu curge nimic , marind diametrul tevii , nu vei avea la celalalt capat decit un nimic mai mare.
                          asta-i in cazul in care ai nimic pe teava, in cazul in care ea este plina cu apa cred ca se schimba usor situatia

                          ivan_turbinca, parerea mea este sa respecti proiectul, spor la treaba

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de da_n
                            .... in cazul in care ai nimic pe teava, in cazul in care ea este plina cu apa cred ca se schimba usor situatia
                            In ce fel ? Ma iertati , dar am vazut tevi de n-spe toli ...daca presiunea era scazuta , scazuta raminea indiferent de diametru , adica mai pe romaneste , nu urca , neam !
                            Pot sa ramin la parerea mea ca nu acesta este solutia ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Highlander
                              Incepator
                              • 18.feb.2011
                              • 91

                              #15
                              Postat în original de andrei_radu
                              In cazul de fata respectati solutia proiectantului. La mine este presiune pe retea, insa la dvs a compensat lipsa presiunii cu diametrul marit al tevii. Sa aveti grija ca teava de cupru achizitionata sa fie pentru apa potabila!
                              Nu am auzit de Cu alimentar. Exista posibilitatea de teava captusita cu ppr sau alte materiale pe interior. Pt instalatia potabila se recomanda fierul. Clasic si brut. PPRul si plasticele polueaza apa, dandu-i o aroma ciudata. FE este folosit in toate instalatiile, si nu a fost demonstrat periculos.

                              Comentariu

                              Procesare...