Dezghetare teava inghetata put

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #31
    Postat în original de PetEr99_ro
    Mi-ar placea sa stiu ca pozele postate de mine au fost vazute de cat mai multi ca sa nu se mai repete asa ceva
    Este comic, uitandu-ma de ceva ani pe forum aici, radeam in sinea mea cand vedeam posturi la "asa nu" si multumeam ca am capatat experienta si ca mie nu o sa mi se intample vreodata
    Daca tevile ramin aceiasi pozitie si nu doriti sa faceti transformari interioare , izolati cit mai bine posibil si faceti in zona respectiva , lipit de casa , ceva de design pt a adauga un surplus de izolatie ...
    Eu ma gindeam la o jardiniera de flori lipita de zidul casei . Izolata hidro , adincime relativ mica pt a avea pamint mult peste tevi , si gata problema . De ce va stresati ???
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • davides
      Incepator
      • 05.oct.2011
      • 22

      #32
      Si eu astazi spre seara am reusit sa strapung dopul de gheata ... a avut lungimea de vreo 3.5 m si in cele din urma a cedat, secretul este cel care a zis colegul mai sus, apa fiarta pe furtun si se impinge ... problema la mine a fost furtunul pt. ca se inmuia foarte tare de la apa si nu prea a mers cu impinsul, dar bagam un cazan de 20 l de apa fiarta pe el, il scoteam sa-l racesc si intre timp cu o sarma otelita mai spargeam ... Succes si voua, aveti nevoie! e mult de munca,dar se merita, decat sa stau pana in primavara fara apa ...

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #33
        La mine pe strada ApaNova a sapat un sant imens care a blocat totul pentru a schimba un bransament. Din ce am vazut eu era la peste 150 cm ingropata teava. Cu toate astea a inghetat.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #34
          Posibil si asta . Mai conteaza si daca este consumata apa pe acea teava sau nu .
          La o familie activa , apa nu ingheata , chiar daca teava este la adincime mai mica .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Arha
            Membru
            • 24.iul.2007
            • 259

            #35
            Daca nu puteti ingropa teava la cel putin 70 cm in pamant aveti o singura solutie.
            Iar solutia este cablul electric dupa cum zice Mircea G. Dar nu orice cablu electric, este un cablu special pentru degivrare.

            Comentariu

            • IONETE
              Incepator
              • 12.ian.2010
              • 11

              #36
              protectie la inghet a conductelor cu ajutorul cablului incalzitor cu autoreglare

              Salutare,

              Intamplator am vazut postarile voastre si vin inspre ajutorul vostru cu solutia
              Mai jos detaliile cablului incalzitor FrostGuard


              La temperaturi scăzute conductele
              pot îngheţa şi crăpa. Costurile pentru
              reparaţii sunt în general mai mari
              decât cele pentru măsurile preventive
              de protecţie. Ar trebui să profitaţi şi
              să vă ganditi la posibilele riscuri de
              îngheţ şi asupra măsurilor de protecţie
              corespunzătoare.
              FrostGuard – sistem prefabricat gata de racordare
              Sistemul de protecţie împotriva îngheţului Raychem pentru conducte şi ţevi vă oferă
              o gamă de produse pe care le puteţi propune clienţilor dumneavoastră ca o soluţie
              economică şi de încredere. Sistemele Raychem de protecţie împotriva îngheţului
              pot fi utilizate cu încredere pentru toate tipurile de conducte, de ex. conducte de
              apă rece, conducte de apă reziduală, conducte de apă caldă, conducte de agent
              extinctor.
              Raychem Frostguard utilizează tehnologia cablurilor de încălzire
              cu autoreglare!
              Cablul de încălzire eliberează exact cantitatea de căldură necesară în punctele
              stabilite şi exact la momentul potrivit.
              A B C
              A Mediu rece = putere mare
              de încălzire
              B Mediu cald = putere redusă
              de încălzire
              C Mediu fierbinte = practic fără
              încălzire
              » Instalare simplă
              Cablul de încălzire Frostguard este
              aplicat direct sub izolaţie, pe conductă.
              » Cablul de încălzire cu autoreglare
              ofera siguranta maxima
              Cablurile de încălzire cu autoreglare nu
              se supraîncălzesc nici în caz de suprapunere. Sistemele nu necesită întreţinere.
              » Ambalaj uşor de manipulat
              Cablurile de încălzire sunt disponibile
              în cutii practice all-in-one, pe diferite
              dimensiuni: Sistemul prefabricat, gata
              de racordat (cablu de incalzire şi cablu
              de racordare lung, inclusiv steker cu
              împământare).Atât de simplu încât aproape vine
              de la sine:
              1. Fixaţi cablul de incalzire pentru
              protecţie împotriva îngheţului pe
              partea inferioară conductei
              2. Alegeţi grosimea izolatiei conform
              datelor din tabel şi izolaţi ţeava
              3. Alimentati cablul de incalzire. Gata!
              Avantajele oferite de sistemul
              Raychem FrostGuard:
              » Instalare rapidă şi simplă.
              » Economie de timp.
              » Cutie practică „all-in-one“.
              » Preţ atractiv.
              Raychem are soluţia:
              Sistemul Raychem Frostguard pentru protecţie împotriva îngheţului pe
              conducte si tevi! Frostguard are tot si necesită o instalare rapidă şi simplă.
              Este disponibil ca set practic, cu conţinut complet, pentru a facilita instalarea
              simplă.© 2008
              Putere nominală la 5°C pe ţeavă metalică: 10 W/m
              Tensiune nominală: 230 V
              Rază minimă de încovoiere: 10 mm
              Rezistenţă termică maximă: 65°C
              Temperatură minimă de montaj: -15°C
              Curent nominal: 10 A
              Date tehnice
              Putere de izolare
              (mm)
              Temperatură
              ambientală (°C)
              Diametru ţeavă (mm)
              20 25 32
              fără izolaţie - 20 A A A
              - 30 A A A
              20 - 20 ABC ABC ABC
              - 30 ABC AB A
              30 - 20 ABC ABC ABC
              - 30 ABC AB AB
              40 - 20 ABC ABC ABC
              - 30 ABC ABC ABC
              50 - 20 ABC ABC ABC
              - 30 ABC ABC ABC
              Tabel de izolaţie termică
              A = FrostGuard în
              conducte de apă
              B = FrostGuard pe ţevi
              metalice
              C = FrostGuard pe ţevi
              de material plastic
              Lungime cablu de încălzire Număr articol
              FrostGuard 2 m 928206-000
              FrostGuard 4 m 524628-000
              FrostGuard 6 m 845612-000
              FrostGuard 8 m 493074-000
              FrostGuard 10 m 641438-000
              FrostGuard 13 m 108722-000
              FrostGuard 16 m 924248-000
              FrostGuard 19 m 468683-000
              FrostGuard 22 m 107442-000
              FrostGuard 25 m 768868-000

              Instalarea acestui cablu incalzitor se face atat pe exteriorul conductei dar si in interiorul acesteia. Atasez si o fotografie de la un client al nostru unde am incalzit o conducta de apa de la put pana in casa 25ml.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #37
                Postat în original de Mircea G
                Posibil si asta . Mai conteaza si daca este consumata apa pe acea teava sau nu .
                La o familie activa , apa nu ingheata , chiar daca teava este la adincime mai mica .
                Suntem o familie foarte activa doar ca am lipsit de acasa 14 ore. Teava mea e ingropata la 60 de cm in locul in care a inghetat. La primavara o bag mai jos si o izolez.

                Comentariu

                • PetEr99_ro
                  Membru
                  • 04.ian.2008
                  • 168

                  #38
                  foarte practice acele cabluri de degivrare dar sunt curios cat au garantie si cat au durata de viata medie .... ?!

                  Comentariu

                  • doina_manuela
                    Incepator
                    • 06.aug.2010
                    • 17

                    #39
                    Am si eu o casuta de vacanta(din lemn) la munte, si, desi am golit instalatia de apa, tot a inghetat, probabil un dop!
                    Aceste cabluri de degivrare pana la ce temperatura(minus) sunt eficiente...iarna aceasta au fost -28 grade...
                    Ma ajutati cu un raspuns? Si-a mai montat cineva acest gen de sistem sa nu-i mai inghete apa?

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1551

                      #40
                      Astefel de sisteme se folosesc cu succes in domeniul industrial si pot fi utilizate si la -28 °C, ele insotesc conducte care necesita protectie pe perioada rece, fiind amplasate inclusiv aerian, pe zone expuse exteriorului. cablurile se aleg si dimensioneaza si in functie de temepraturi, mai bine spus de Dt (diferenta de temperatura)
                      Nu vad sa fie o problema utilizarea la casa de vacanta numai ca este ceva mai riscant sa lasati instaaltia electrica sub tensiune daca nu este locuita sau va trebui sa aveti protectiile necesare pe circuitele electrice care sa impiedice orice eveniment nedorit.
                      Daca ati golit instalatia si totusi s-a format un dop de gheata, tragem concluzia ca golirea nu este realizata corect si problema ar putea fi amplasarea gresita a robinetului de golire, lipsa unei aerisiri in zona superioara care sa permita scurgerea cat mai usoara a apei din circuit.
                      Ultima editare de Consultant sanitare; 23.feb.2012, 14:24.

                      Comentariu

                      • adyreddog
                        Incepator
                        • 04.mar.2012
                        • 1

                        #41
                        Teava de apa infundata cu gheata

                        Buna ziua, ma numesc Ady si as dori sa ma ajutati intr-o problema. Momentan nu sunt in Romania iar parintii mei locuiesc intr-o comuna din judetul Suceava. Sistemul de apa al casei mele este relativ simplu; o fantana amplasata la un nivel mai sus de casa unde locuiesc, iar apa ajunge "prin cadere" la bucatarie si baie; mentionez faptul ca nu am hidrofor. Datorita ninsorilor abundente din aceasta iarna si a frigului, conducta de apa care face legatura dintre fantana si casa (aprox. 300 de metri, teava de plastic) s-a infundat cu gheata; cel putin asta am inteles de la tatal meu. Apa nu mai curge deloc la robinete, devenind astfel un adevarat calvar pentru mama mea sa se ocupe de treburile gospodaresti. Informatii suplimentare nu prea stiu sa va dau; conducta se afla la un metru sub pamant, este din plastic, nu ii stiu diametrul. V-as fi pe deplin recunoscator daca m-ati putea ajuta cu orice informatie.


                        Cu respect, Ady.

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 292

                          #42
                          depinde in ce comuna esti
                          o alta problema ar fi aceea ca apa nu a inghetzat in pamant
                          si in cel mai rau caz se va dezgheta singura cam prin luna aprilie.
                          a patit un vecin de al meu exact acelasi lucru i s/a dezghetat acu trei ani la mijlocul lunii aprilie.. teava metalica 25 de metri

                          Comentariu

                          Procesare...