Furtun de duş flexibil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • buzescui
    Incepator
    • 12.ian.2012
    • 34

    Furtun de duş flexibil

    Am ieşit la pepeni înlocuind furtunele flexibile de duş unul după altul. Cele cu manta de plastic sunt fiabile dar sunt rigide chiar şi la apă caldă darămite la rece. Voi ce soluţii aţi adoptat pentru furtunul de duş ?
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

    Clasicul furtun de dus cu invelis metalic.
    Dincolo de produsele slabe din punct de vedere calitativ, un furtun de dus are o durata de viata destul de mare. Personal, am furtunul de 6-7 ani si nu sunt probleme, nefiind o baterie de lux ci una medie la vremea respectiva.
    Ce parte cedeaza la furtunurile utilizate de dvs.?

    Comentariu

    • georgesecareanu
      Membru
      • 17.apr.2011
      • 171

      #3
      Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

      Am tot schimbat si eu furtune, pana m-am gandit sa schimb si dusul propriuzis. Am luat unul cu debit mai mare, cu orificiile pentru apa mai mari in diametru si am rezolvat problema. Furtunul plesnea pt ca era prea mare presiunea in el.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

        eu inca nu am gasit furtunul care sa reziste mai mult de 5-6 luni, am cumparat si mai ieftine, si mai scumpe..., dar aceeasi problema, se rupe invelizul metalic..

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

          @ Seni: Shame on you!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

            De regula se strica din cauza lungimii ! Luati unul mai lung , de la o firma adevarata , si veti vedea ca nu se mai intimpla nimic si rezista fara probleme .Al meu are 9 ani ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • buzescui
              Incepator
              • 12.ian.2012
              • 34

              #7
              Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

              Postat în original de Consultant sanitare
              Ce parte cedeaza la furtunurile utilizate de dvs.?
              Furtunul de cauciuc plesnește. Am luat de curând unul cu cameră dublă și degeaba. E adevărat că se crează oarece presiune atunci când selectorul de debit al perei este pe jet concentrat dar chiar nu există furtune care să reziste ? Doar nu vorbim de 2 bari sau mai mult. Am văzut azi pe net niște furtune Grohe, de la 100 de lei în sus, probabil că acelea au furtun de calitate nu ceea ce am văzut până acum, foaie de ceapă. Eu însumi mă gândeam să încerc să schimb furtunul interior de cauciuc cu unul de silicon, care cred că ar rezista atâta doar că ar fi mai greu de adaptat la ștuțurile de plastic de la holendere având grosimea peretelui cam mare.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

                De Grohe vorbesc si eu , dar un furtun + capul de dus special , a fost spre 200E !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #9
                  Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

                  Mircea, cat a costat? ...cred ca nu 200 euro ai vrut sa spui ?!? In cazul asta ce cap de dus are, ca furtunul in sine nu poate sa coste prea mult?

                  Revenind la subiect, in afara de cele de la Grohe si HansGrohe pe care le recomand dar care sunt intr-adevar mai scumpe eu am cumparat mai demult un furtun produs de o firma al carui nume nu mi-l amintesc dar stiu ca erau cele mai scumpe dintre marcile vandute la Baumax. Firma respectiva le vinde si in alte magazine de bricolaj si pareau de calitate. Am luat de la ei un furtun de tip clasic cu invelis metalic si acesta rezista foarte bine dupa patru ani de utilizare, nu are niciun semn de uzura. Daca ajung prin Baumax zilele astea am sa revin cu numele firmei respective.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Furtun de duş flexibil fiabil

                    Postat în original de coretweaker
                    Mircea, cat a costat? ...cred ca nu 200 euro ai vrut sa spui ?!? In cazul asta ce cap de dus are, ca furtunul in sine nu poate sa coste prea mult?
                    ......
                    Asta am si zis , aproape 200 euro . Bara de dus , furtunul si ' capul " . Grohe Relaxa ... dar din pacate modelul nu se mai gaseste decit " afara " .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Răspuns la: Furtun de duş flexibil

                      Sincer, imi este extrem de greu sa cred ca doar cele de 200 Euro sunt recomandate, asa cum s-ar putea intelege.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Răspuns la: Furtun de duş flexibil

                        Al meu a cedat dupa vreo 4 ani iar cel actual are 2 si ceva. Unul normal, din cel de 50-60 lei parca, metalic, standard.
                        Mie greu sa spun un nume. Totusi, cat de mare e presiunea pe retea ca sa fie cauza ruperii furtunului, mai ales ca nu tine presiune pe furtun decat in functionare.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Răspuns la: Furtun de duş flexibil

                          Postat în original de Consultant sanitare
                          Sincer, imi este extrem de greu sa cred ca doar cele de 200 Euro sunt recomandate, asa cum s-ar putea intelege.
                          Si mie , dar asta este concluzia . Asta tine , altele nu .
                          In ziua de azi nebun sa fiu sa dau atit pe un dus ...in anii trecuti , era o " spaga " ....vremurile s-au schimbat .
                          ..............
                          Sa fiu totusi mai practic !
                          N-ati remarcat esentialul ! Cautati sa fie un furtun cu sistem antirasucire si cit mai lung , si va rezista !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            #14
                            Răspuns la: Furtun de duş flexibil

                            In primul rand imbatraneste cauciucul iar in al doilea rand se strica invelisul metalic pentru cei care au obiceiul sa-l puna in tot felul de pozitii incomode. Totusi exista furtunuri de dus care costa 50 lei si baterii de cada (cu furtun si para incluse) care costa tot 50 lei. Calitatea nu are cum sa fie aceeasi.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Răspuns la: Furtun de duş flexibil

                              Cat de lung, vreo 5-6, 20 m?
                              Dincolo de calitate, ce spune Coretweker e cam adevarat, mai trebuie avut grija cum se manuieste si imbarliga furtunul.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...