Pierderi retea apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • arovina
    Incepator
    • 27.mai.2011
    • 6

    Pierderi retea apa

    Buna ziua!

    Am o dilema. Nu stiu daca amsau nu pierdere de apa pe instalatie.
    Concret nu vad nici unde urme ca ar fi o pierdere insa contorul de apa (cand toti consumatorii, robinete sunt inchise) are cateodata miscare. Miscarea e cateodata si inainte si inapoi. Am urmarit rotita care ar inregistra zecimalele si din pacate se schimba dupa cateva zile.
    Casa e bransata undeva la capatul retelei si nu exista o supapa de sens instalata. Cineva spunea ca asta ar putea fi cauza si ca de fapt nu am pierderi.

    Am facut un test cu un manometru montat la un robinet, inchis robinetul de la alimentarea generala si celelalte robinete inchise.
    Dupa cca. 20 ore am o pierdere de presiune de cca. 0.4 atmosphere, de la 2 initial.

    Poate cineva sa imi spuna daca am pierdere de apa in aceasta situatie?

    Va multumesc!
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Răspuns la: Pierderi retea apa

    La perioada de timp de 20 ore nu aveti o pierdere semnificativa, cred ca va ingrijorati degeaba.
    Contorul nu are supapa de sens?

    Comentariu

    • arovina
      Incepator
      • 27.mai.2011
      • 6

      #3
      Răspuns la: Pierderi retea apa

      Multumesc pentru raspuns!
      Din pacate nu are! Instalatorul a motivat ca nu are rost sa monteze o supapa de sens pentru ca nu incape in caminul de apa si sa o monteze pe conducta in pamant ar fi problematic in cazul in care apar defectiuni (dupa spusele lui supapele astea se defecteaza destul de des mai ales daca sunt in pamant).

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Răspuns la: Pierderi retea apa

        Cat de mare sa fie supapa de sens pentru a nu intra in camin, inserata pe traseu?

        Comentariu

        • arovina
          Incepator
          • 27.mai.2011
          • 6

          #5
          Răspuns la: Pierderi retea apa

          Buna ziua!

          In urma sugestiei dumneavoastra am rugat un alt instalator sa se uite la camin si posibilitatea montarii unei supape de sens.
          Acesta a spus ca exista posibilitatea montarii acestei supape daca da jos contorul si il repozitioneaza
          Nu este insa convins de necesitatea unei supape de sens.
          Exista mai multe tipuri? Ce supapa imi recomandati? Dimensiune este de 3/4. Exista astfel de supape si din inox sau alte material decat alama?

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Răspuns la: Pierderi retea apa

            Exisat supape de sens pentru dimensiunea de 3/4.
            Utilitatea este discutabila pe bransament, eu v-am spus ca poate fi montata si dupa cum se vede, respectivul mester (al doilea) poate face acest lucru comparativ cu primul.
            Nu vad sa poata fi circulatie invers pe teava de alimentare cu apa rece.

            Comentariu

            • onyiercan
              Incepator
              • 10.mar.2008
              • 13

              #7
              Răspuns la: Pierderi retea apa

              Buna ziua! Exista ceva limitatoare de debit, care ar putea intrerupe alimentare cu apa, daca se intapla sa se saprga o conducta, sa nu se produca inundatii in casa? Ex: daca prin acel limitator trec peste 100 litri apa, alimentare sa fie oprita.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #8
                Răspuns la: Pierderi retea apa

                Exista niste dispozitive de protectie impotriva inundatiei, mai putin utilizate. Un fel de clapete cu senzor de umiditate montat pe pardoseala.
                Ce aplicatie aveti?

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Răspuns la: Pierderi retea apa

                  Postat în original de arovina
                  Buna ziua!

                  In urma sugestiei dumneavoastra am rugat un alt instalator sa se uite la camin si posibilitatea montarii unei supape de sens.
                  Acesta a spus ca exista posibilitatea montarii acestei supape daca da jos contorul si il repozitioneaza
                  Nu este insa convins de necesitatea unei supape de sens.
                  ........
                  Eu stiam ca este obligatorie supapa de sens la apometrul regiei de apa si intra in standard . Ideea este de protectie impotriva introducerii de apa de la consumator spre retea . Loc sau nu ? Regula spune ca inaintea lui ( la apometrul de 3/4) sa existe min .18 cm teava dreapta iar dupa el 9 cm teava dreapta .... daca se respecta si asta , veti avea un apometru montat corespunzator .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • onyiercan
                    Incepator
                    • 10.mar.2008
                    • 13

                    #10
                    Răspuns la: Pierderi retea apa

                    Postat în original de Consultant sanitare
                    Exista niste dispozitive de protectie impotriva inundatiei, mai putin utilizate. Un fel de clapete cu senzor de umiditate montat pe pardoseala.
                    Ce aplicatie aveti?
                    Ma gandesc la instalatia de alimentare cu apa la o casa noua, si as vrea sa o protejez un pic.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Răspuns la: Pierderi retea apa

                      Sunt situaii exceptionale ce nu se intampla in cazul instalatiilor realizate bine si verificate periodic. Indepartarea tuturor riscurilor nu poate fi facuta niciodata, exista un "daca" ce ramane sub semnul intrebarii intotdeauna.
                      Eu unul consider ca nu aveti nevoie de acest dispozitiv.

                      Comentariu

                      Procesare...