Consum exagerat apa rece

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdangelu
    Incepator
    • 30.iul.2006
    • 9

    Consum exagerat apa rece

    Buna ziua.
    Ma confrunt cu urmatoarea problema:contorul de apa rece din baie de la o ruda a luat-o razna indicand la un moment dat 200 mc de apa consumati intr-o luna.Doresc sa-l duc la cineva sa-i verifice mecanismul de sus,cel cu rotite,dar nu a-m gasit nici o firma.Toate firmele care spun ca repara si cu care am luat legatura, inclusiv Istitutul National de Metrologie doar etaloneaza contorul.Adica trec o cantitate de apa de care sunt siguri si contorul va arata aceeasi cantitate inseamna ca contorul este bun.
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Consum exagerat de mare la contorul de apa rece.

    Inlocuit. Per total iesi mai ieftin decat sa umbli cu verificari, costa si alea, ca sa ai pana la urma acelasi contor ce poate relua prostul obicei.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6869

      #3
      Răspuns la: Consum exagerat de mare la contorul de apa rece.

      Bravo : o decizie inteleapta ! Nou e nou si cu garantie
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • bogdangelu
        Incepator
        • 30.iul.2006
        • 9

        #4
        Răspuns la: Consum exagerat apa rece

        Verificarea este necesara deoarece acea ruda este acum datoare catre asociatie cu contravaloare celor 200 mc,adica 1300 lei.Contorul l-am inlocuit deja.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #5
          Răspuns la: Consum exagerat apa rece

          Postat în original de bogdangelu
          [...] acea ruda este acum datoare catre asociatie cu contravaloare celor 200 mc [...]
          Eu zic că mai sînt speranţe... într-o primă fază, cereţi bilanţul consumului de apă pentru Asociaţia de Locatari din care faceţi parte. Dacă înregistrarea "apometrului" presupus defect este eronată, "apometrul" asociaţiei vă va ajuta să rezolvaţi problema.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3524

            #6
            Răspuns la: Consum exagerat apa rece

            asa trebuie, 200 mc este consum pentru o scara intreaga..

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Consum exagerat apa rece

              Cam asa-i treaba. Cand ii cu minus iti baga pe gat fortat obligat, cand se plateste aiurea in plus tac malc si zic in sinea lor fie primit.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                Greu de crezut ca un contor s-a defectat intr-o luna si apoi si-a revenit . Daca exista un defect in locuinta sau chiar a consumat apa ? Poate a lasat un robinet deschis , poate a aminat o reparatie ...
                De reparat ? Poate se repara undeva , dar chiar daca el costa 50-70 de lei , o reparatie nu poate costa sub 100 lei , deci nu merita .
                Faptul ca s-a pus problema reparatiei inseamna ca v-ati propus sa cheltuiti ( pt reparat ) , poate un 10-15 lei ...asta spune multe .
                Cred ca apa a fost consumata .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • bogdangelu
                  Incepator
                  • 30.iul.2006
                  • 9

                  #9
                  Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                  Postat în original de RaduCA
                  ... într-o primă fază, cereţi bilanţul consumului de apă pentru Asociaţia de Locatari din care faceţi parte.
                  Am cerut,si lipseau cei 200 mc plus cativa zeci de mc care erau pierderile scarii blocului.Ce este frapant ca blocul(3 scari cu 8 etaje) avea/are aceste pierderi foarte mari si comitetul le accepta cu nonsalanta.
                  Postat în original de Mircea G
                  Greu de crezut ca un contor s-a defectat intr-o luna si apoi si-a revenit .
                  De unde sa-si revina? Si cine a spus ca si-a revenit.A ramas tot la fel.
                  Postat în original de Mircea G
                  Daca exista un defect in locuinta ......? Poate a lasat un robinet deschis , poate a aminat o reparatie ...
                  Nu exista nici un defect.Chiar daca lasa un robinet deschis se auzea/vedea ca curge apa si se inchidea dupa un timp.Nu s-a efectuat reparatii in locuinta la instalatia de apa.
                  Postat în original de Mircea G
                  De reparat ? Poate se repara undeva ....
                  Va rog cititi cu atentie ce am scris.Eu am scris ca doresc sa-l verific nu sa-l repar, ca s-a vad/dovedesc ca este defect.
                  Postat în original de Mircea G
                  ... o reparatie nu poate costa sub 100 lei , deci nu merita .
                  Ba se merita verificat cu 100 lei decat s-a dau 1300 lei.
                  Postat în original de Mircea G
                  Faptul ca s-a pus problema reparatiei ...
                  Nu s-a pus problema reparatiei ci a verificarii.Si cum s-a pun problema? Dati-mi o idee ca nu va inteleg.
                  Postat în original de Mircea G
                  ... ca v-ati propus sa cheltuiti ( pt reparat ) , poate un 10-15 lei ...
                  Cine a zis ca sunt dispus sa cheltuiesc doar 10-15 lei pentru verificat.
                  Postat în original de Mircea G
                  ...asta spune multe .
                  De unde ma cunoasteti ca sa faceti asemenea afirmati deplasate despre mine.
                  Postat în original de Mircea G
                  Cred ca apa a fost consumata .
                  V-a cerut cineva parerea despre ce credeti.Vreti sa scriu si eu ce cred,acum, dupa ce am citit ce ati scris.
                  Eu am cerut ajutorul intr-o problema cu care unii dintre noi(de la bloc) o pot intalni la un moment dat si este mai deosebita.Daca nu aveti de spus/scris ceva care sa ma ajute va rog nu scrieti aberatii care sunt pe langa subiect.
                  Astept incontinuare idei sau solutii.
                  Ultima editare de bogdangelu; 06.sep.2013, 07:17.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12227

                    #10
                    Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                    Nu va inteleg ce inseamna 1300 lei . Un apometru nou costa circa 70 lei , deci poate fi schimbat fara probleme , sau ziceti circa 100 lei montat sigilat.
                    De verificat numai la metrologie poate fi verificat .Noi am dus mai multe la metrologie , probabil ca nu lucreaza cu persoane fizice ...
                    Pierderile mari de care vorbiti , de fapt cred ca sint neconcordante intre apometrul blocului si ale dumneavoastra , sint datorate ori furtului de apa , diferentelor de clasa de precizie sau montajului aiuristic .
                    .......
                    In situatia de fata o rezolvati amiabil cu administratia si montati apometre noi .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • bogdangelu
                      Incepator
                      • 30.iul.2006
                      • 9

                      #11
                      Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                      Postat în original de Mircea G
                      Nu va inteleg ce inseamna 1300 lei .
                      Cititi postul 4.Prima parte.
                      Postat în original de Mircea G
                      ... deci poate fi schimbat fara probleme ...
                      Cititi postul 4.Ultima parte.
                      Postat în original de Mircea G
                      .. sau ziceti circa 100 lei montat sigilat.
                      Recititi din nou ce ati scris si apoi raspunsul dat de mine.
                      Postat în original de Mircea G
                      De verificat numai la metrologie poate fi verificat .Noi am dus mai multe la metrologie , probabil ca nu lucreaza cu persoane fizice ...
                      Recititi ultimele 2 propozitii din postul 1. INM-ul lucreaza si cu persoane fizice.
                      Postat în original de Mircea G
                      Pierderile mari de care vorbiti , de fapt cred ca sint neconcordante intre apometrul blocului si ale ....
                      ... si ale tuturor locatarilor.Culmea ca a fost o comisie formata din membri comitetului care a verificat toate contoarele si in afara de al rudei cu probema(si el a fost verificat a doua de fata cu mine si avea sigiliu intact si se vedea ca nu era umblat la el), au spus ca sunt in regula.Nu exista furt,dar piederi erau in continuare de zeci de mc de apa.Ciudat nu??!!
                      Postat în original de Mircea G
                      ... diferentelor de clasa de precizie ...
                      Intre cine:contorul blocului si contoarele din apartamente sau intre contoarele din apartamente.
                      Postat în original de Mircea G
                      ...montajului aiuristic .
                      Montajul s-a facut de o firma la toate contoarele din scara.La celelalte scari nu stiu daca a fost aceeasi firma.
                      Postat în original de Mircea G
                      In situatia de fata o rezolvati amiabil cu administratia ...
                      Amiabil din partea lor este sa le platesc toata suma, adica 1300 lei.
                      Postat în original de Mircea G
                      ... montati apometre noi .
                      Este vorba de cel de apa rece de la baie(de apa calda nu mai exista pentru ca este debransata si are centrala ca aproape toata scara) pe care l-am schimbat asa cum spuneam in postul 4.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12227

                        #12
                        Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                        Nu va mai lungiti atit ca nu rezolvam nimic .
                        -Contorul general si apometrele au clase diferite de precizie , deci pot aparea diferente .
                        -Nu conteaza cine a montat apometrele . Nimeni nu tine cont , dar in mod normal toate apometrele trebuie sa fie acelasi tip si montate in acelasi fel . Simplul fapt ca se monteaza un apometru " intre coturi " si nu pe teava dreapta , poate influenta inregistrarea corecta
                        -Cind ati constatat ca apometrul " a deviat " trebuia schimbat imediat iar cel vechi sigilat in prezenta administratorului si dus la verificare
                        -Exista si firme care pot face verificare si constatare important ar fi sa va accepte administratia rezultatul.
                        -Simpla verificare in apartamente , la apometre , nu este suficienta . Daca spuneti ca au aparut diferente mari de consum , trebuie verificat si contorul general dar si instalatiile din apartamente , sa nu se fi legat careva inainte de apometru .
                        ..........
                        Chestiunea este delicata si trebuie facuta cu tact !
                        De curiozitate , ati urmarit apometrul impricinat cum se comporta acum ? Merge singur , se invirte ca nebunul la consum ...ce si cum inregistreaza acum ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          #13
                          Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                          Verificarea de care aveti nevoie o puteti face la un laborator metrologic atestat. Cel mai bine ar fi sa intrebati la furnizorul de apa rece, poate dispune de un astfel de laborator sau poate va indruma catre un laborator cu care isi verifica ei apometrele proprii. La mine in zona societatea de apa rece dispune de un laborator metrologic propriu autorizat unde se verifica toate apometrele consumatorilor la intervalele de timp stabilite de catre producatorul lor, dar totodata orice persoana fizica poate duce un apometru la verificat, indiferent de unde este adus sau unde urmeaza a fi montat si indiferent daca este de apa rece sau calda. Verificarea e gata in maximum 3 ore si costa in jur de 25-30 de lei. In schimbul acestei sume se emite un buletin de verificare care este valabil 5 ani si este recunoscut de orice furnizor de apa rece din Romania, intrucat laboratorul este autorizat. Ar trebui sa va interesati daca nu cumva exista si in zona dvs. un astfel de laborator.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • bogdangelu
                            Incepator
                            • 30.iul.2006
                            • 9

                            #14
                            Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                            Ca sa nu o mai lungesc va rog cititi cu atentie ce am postat si multumesc de raspunsuri.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1551

                              #15
                              Răspuns la: Consum exagerat apa rece

                              Postat în original de bogdangelu
                              Toate firmele care spun ca repara si cu care am luat legatura, inclusiv Istitutul National de Metrologie doar etaloneaza contorul.Adica trec o cantitate de apa de care sunt siguri si contorul va arata aceeasi cantitate inseamna ca contorul este bun.
                              Si cum credeti ca ar trebui verificat un contor de apa? Daca indicatia de pe contor este corecta si mesanismul de rotite este in regula.Este un contor simplu, cu mecanism uscat, fara marivriscuri de eroare. Totusi, daca balanta pe contorul de scara/bransament este apropiata de suma citirilor la contoarele individuale, greu sa demonstrati altceva. La dvs. la asociatie nu se poate face aceasta verificare, dincolo de ce declara o oficialitate sau alta? Trebuie sa existe citirile contoarelor.
                              Dati un telefon si la Contor Group, poate fac dansii asa ceva.

                              Comentariu

                              Procesare...