Recomandari filtrare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei.ugr
    Incepator
    • 19.mai.2014
    • 10

    Recomandari filtrare apa

    Buna ziua,

    Am tot cautat pe forum informatii cu privire la problema pe care am intampinat-o dar nu am gasit ceva care sa-mi raspunda la toate intrebarile.

    Am cumparat o casa care avea un put la o adancime de 8m, apa era foarte dura, in niciun caz nu o foloseam pentru consum, doar pt spalat. Am folosit-o aproximativ 3 luni dupa care am forat un nou put la adancimea de 49m.
    Folosesc la el o pompa submersibila undeva la 22m daca nu ma insel, care extrage apa intr-un vas tampon de 500l dupa care e preluata de hidrofor/vas expansiune si mai departe in casa prin 2 filtre, de naylon si carbune.

    Am facut analiza apei si singurele probleme sunt urmatoarele :
    mangan - 114
    numar colonii la 37 grade 1ml - 1100
    numar colonii la 22 grade 1ml - 2800
    bacterii coliformi totali 100ml - 8

    Tin sa precizez ca nu am curatat instalatia din casa inainte de a folosi apa din noul put.

    Din ce am citit pe forum problema cu colonii si bacteriile ar putea proveni de la utilajele pe care le-au folosit pt sapat ( nu am curatat putul inainte de folosire pt ca nu am fost informat )
    Care ar fi solutia pentru aceste probleme ? Daca voi introduce cloramina ( ??? ) in put si sa spal peretii tuburilor de pvc pe cat posibil ar remedia situatia ?
    Spun asta pt ca la vreo 300m de mine un alt vecin are un put la aceeasi adancime si singura lui problema este cu manganul, niciun fel de bacterie.

    De asemenea, imi puteti spune va rog cum ar trebui curatata instalatia din casa ? Stiu ca centrala se poate curata individual dar ma gandesc si la tevile din pereti si caloriferi, exista vreo solutie si care ar fi pretul aproximativ ?
    Ultima editare de andrei.ugr; 19.mai.2014, 15:19.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    #2
    Răspuns la: Recomandari filtrare apa

    Ati luat proba de apa din casa sau direct de la pompa din put? Se poate face un tratament pe baza de clor insa aceasta va insemna ca nu se va utiliza apa o buna perioada de timp.
    Incercati repetarea analizei apei, luand probe cat mai aproape de sursa, put.

    Comentariu

    • andrei.ugr
      Incepator
      • 19.mai.2014
      • 10

      #3
      Răspuns la: Recomandari filtrare apa

      Am luat proba din casa dupa ce a curs apa la robinet aproximativ 10 min

      Sa inteleg ca exista posibilitatea ca bacteriile sa fi fost direct pe instalatie dupa utilizarea vechiului put ?

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #4
        Răspuns la: Recomandari filtrare apa

        Daca sistemul de tevi este cu probleme, puteti lua probe si dupa 12 ore de curs apa pentru ca bacteriile nu se elimina prin lasarea apei sa curga.
        Cel mai bine este sa analizati calitatea apei recoltate direct din put sau din refularea imediata a pompei.

        Comentariu

        Procesare...