Filtre pentru apa din put/fantana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ednet
    Incepator
    • 18.iul.2014
    • 12

    Filtre pentru apa din put/fantana

    Salut, nu ma pricep deloc la chestii in jurul casei si as avea cateva intrebari. Am fost nevoit sa ma mut la casa pe care o construiesc de ceva vreme pentru ca nu mi-am mai putut permite chiria cu toate ca inca nu am reusit sa ma bransez la apa canal din cauza costurilor ridicate (~7000 RON), asa ca am o fantana de circa 9 metri si o fosa septica.

    Am o instalatie de alimentare cu apa tip Hidrofor, apa trece prin 3 filtre, plastic, bumbac si carbune si apoi ajunge in boiler respectiv casa. Folosesc apa doar pentru masina de spalat, dus, spalat pe dinti, etc. Nu o folosesc la gatit sau baut. Dupa 30 de zile de locuit aici am observat ca apa care curge la robinet a inceput sa aiba deja o culoare galbenie sau feroasa si o simt foarte dura atunci cand fac dus cu toate ca am 3 filtre (care nu stiu cat sunt de bune, dar mi-au fost recomandate).

    Intrebarea mea este: Deja dupa 30 de zile trebuiesc schimbate filtrele? Mi s-a spus ca trebuiesc schimbate undeva la 4-6 luni dar daca filtrele sunt de vina pentru apa galbuie atunci ma gandesc ca trebuiesc schimbate lunar, ceea ce e destul de costisitor pe un termen lung....

    Inca o data, nu ma pricep DELOC! Daca poate cineva sau stie o solutie cat de cat buna si nu la un pret foarte ridicat pentru a putea folosi apa din put ca si apa menajera pentru spalat vase, haine, dus.

    Va multumesc anticipat.


    PS: Am atasat poze cu filtrele pe care le am. Culoarea apei din filtre este foarte galbuie, la robinet insa nu vine asa galbuie, e o apa tulbure, se vede prin ea dar are o tenta de galbeneala in ea, stiu ca probabil e toxica insa asta este situatia momentan si nu prea am ce face....




  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

    Ati incercat sa scoateti apa fara a folosi filtrele , sa vedeti ce culoare are ?
    Ati verificat fantana - dupa ploi etc ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • ednet
      Incepator
      • 18.iul.2014
      • 12

      #3
      Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

      Nu am incercat inca, maine aveam de gand sa trag apa fara filtre sa vad ce iese. Adevarul este ca a plouat o intreaga saptamana aici si la cateva zile dupa ploi a inceput apa sa vina asa, exista o mare probabilitate sa se datoreze ploilor?

      Multumesc.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #4
        Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

        Postat în original de ednet
        [...] o simt foarte dura atunci cand fac dus cu toate ca am 3 filtre (care nu stiu cat sunt de bune, dar mi-au fost recomandate). [...]
        Nici unul dintre filtrele postate nu reduc duritatea apei. Pentru așa ceva, trebuie folosit un dedurizator.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • ednet
          Incepator
          • 18.iul.2014
          • 12

          #5
          Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

          Cand m-am mutat nu stiam cat de dura va fi apa, voiam doar sa o pot folosi ca apa menajera..... iar sa dau 5000 de ron pe un dedurizator nu imi surade, mai degraba fac bransarea de la oras.....

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

            [QUOTE=ednet;574147 ... exista o mare probabilitate sa se datoreze ploilor?

            Multumesc.[/QUOTE]
            Absolut , iar daca filtrele nu sunt pentru asa ceva ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • ednet
              Incepator
              • 18.iul.2014
              • 12

              #7
              Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

              Lucrul interesant pe care l-am descoperit azi e ca apa daca vine direct din fantana si nu trece prin filtre e curata ca lacrima (din punct de vedere optic), dar cand trece prin filtrele respective capata putina obscuritate..... Cred ca e foarte feroasa, ii voi face o analiza eventual cu toate ca o voiam doar ca apa menajera...

              Sa incerc o dezinfectare cu bulgari de var nestins, sau nu are nici un rost?
              Ultima editare de ednet; 18.iul.2014, 12:52.

              Comentariu

              • ednet
                Incepator
                • 18.iul.2014
                • 12

                #8
                Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

                Mi-a spus azi cineva ca mai multa treaba fac cu bioactivatori pentru bazine cu apa de ploaie decat cu varul nestins, a folosit cineva bioactivatori pentru apa din fantana?....

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #9
                  Răspuns la: Filtre pentru apa din put/fantana

                  Inainte de orice actiune, luati o proba de apa dinput si faceti o analiza completa. Rezultatele ne vor spune ce este de facut, ce valori au diferitii parametrii.

                  Comentariu

                  Procesare...