Montare cot WC PP

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nanduts
    Incepator
    • 31.aug.2014
    • 27

    Montare cot WC PP

    Va salut!
    Am o dilema si ajutorul dvs. mi-ar fi de mare folos: Vreau sa-mi inlocuiesc wc-ul de la bloc, inclusiv cotul de evacuare. Iar situatia este urmatoarea: gura de evacuare din spatele vasului wc are diametrul de 102 iar cotul PP de 110.
    Inelul de cauciuc de pe interiorul cotului nu este suficient ca sa fixeze si sa etanseze cotul pe gura de evacuare a wc-ului.
    Cum pot fixa cotul de wc, in mod etans, ca sa elimin acel joc datorat diferentelor de diametru? Ce solutii exista ca sa umplu acel gol si sa etansez imbinarea?
    Multumesc pentru sfaturiClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CotPP.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	57,5 KB 
ID:	639550
  • georgel
    Membru
    • 12.sep.2009
    • 234

    #2
    Răspuns la: Montare cot WC PP

    de ce nu cumperi racord wc

    Comentariu

    • dumitrescu
      Membru marcant
      • 14.sep.2008
      • 330

      #3
      Răspuns la: Montare cot WC PP

      racord flexibil

      Comentariu

      • nanduts
        Incepator
        • 31.aug.2014
        • 27

        #4
        Răspuns la: Montare cot WC PP

        Mersi de sugestii, dar din experientele altora si din ceea ce am mai vazut si eu pe la casele altora, acele racorduri flexibile pot fi destul de inestetice incat sa-ti doresti sa-ti montezi o teava rigida, opaca, si lisa. Am vazut ca santurile burdufului/ armonica racordului retine foarte usor mizeria si dejectiile. Un racord flexdibil utilizat la bateria de apa de la chiuveta, care se umple de mal din cand in cand, este o chestie peste care treci, dar la wc e cu totul alta poveste.
        Un cot PP rigid este mult mai estetic si tocmai de aceea mi-ar fi de folos sugestiile celor care au avut experienta intr-o astfel de lucrare sau care imi pot sugera unele idei practice si viabile referitoare la evacuarea fixa a wc-ului.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Montare cot WC PP

          Trebuie sa gasiti o garnitura care sa se preteze la montarea cotului rigid . Sau sa adaptati una .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Montare cot WC PP

            Se gasesc reductii, pentru un capat sau celalalt al cotului, depinde de situatie. Daca arunca prea mult, mutati wc-ul.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Montare cot WC PP

              Exista cot special pentru vasul de wc .
              In poza este doar un model dar se gasesc mai multe .
              Garnitura este speciala .
              Unele coturi au si un ornament care astupa golul de pe linga gaura de intrare in canalizare .
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • nanduts
                Incepator
                • 31.aug.2014
                • 27

                #8
                Răspuns la: Montare cot WC PP

                Mersi pentru lamuriri si indrumari. Dupa ultimele clarificari vad ca atat racordul flexibil cat si cel rigid special au cate o garnitura la capat, care reduce diametrul de la 110.
                Din ce-mi pot da seama cred ca este si mai mica decat diametrul gurii de evacuare a wc-ului de 102. Probabil undeva pe la 90. Numai buna sa etanseze imbinarea.
                Cumva aceste garnituri ale cotului wc, de reductie de la 110 la ~90 se gasesc si separat? MultumescClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rigid_flexibil.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	92,8 KB 
ID:	618631

                Comentariu

                Procesare...