Montare boiler electric pe perete de chirpica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DanIonita
    Membru
    • 26.apr.2011
    • 121

    Montare boiler electric pe perete de chirpica

    Salutare !

    Am un boiler Ariston Pro Plus 80 pe care vreau sa il montez in baie pe un perete de chirpici. 2 variante de montaj pica, si anume:
    a) gaurirea peretelui si prindere cu tija filetata/flansa - peretele este comun cu cel al vecinilor deci nu am acces pe partea cealalta a lui.
    b) confectionarea unui suport pe dimensiunile boilerului montat pe pardoseala - ar fi inestetic dar si dificil de realizat din cauza formei corpului boilerului la partea inferioara.

    Ce solutie am sa il montez ?

    Pot face un schelet din rigle de lemn (5x prins pe perete cu dibluri prin bataie M8 sau M10 ,in partea de sus prins cu coltare metalice cat mai late de tavan (osb, dar pe margine se afla patrat de lemn 8x8cm) iar in partea de jos tot cu coltare metalice prinse de beton ? Iar prinderea de acest cadru pe suruburi M10 cu flanse pe fata si pe spatele riglelor ?
    Va putea sustine greutatea boilerului 80litri + 20 kg corpul ?

    Multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

    Cu lemne si osb nu cred ca va rezista .
    Cel mai bine faceti un suport cu talpa din teava rectangulara ( in forma de L ) - ca si stativele de prezentare centrale termice/ boilere din magazine . Ceva de genul :
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de coby; 11.sep.2014, 07:32.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • DanIonita
      Membru
      • 26.apr.2011
      • 121

      #3
      Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

      Daca ar fi sa torn un stalp din beton armat ? Sap in jos vreo 50cm... 4 bare de fier batute + etrieri si ancorat si de perete cumva ?
      E o varianta realizabila ? Daca da imi puteti da niste detalii de executie (grosime fier, prinderea de perete..etc ) ?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6869

        #4
        Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

        Cu stalp de beton nu m as risca - poate pica cu totul si mai si raneste pe careva .. . La stand e simplu : teava rectangulara patrata 40x40x3 mm , se executa sudurile si se dau gaurile unde vine fixat boilerul e 100% sigur ca nu se rastoarna , nici macar nu trebuie prins de perete !

        Desenul e de o schioapa dar se intelege ideea .
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de coby; 11.sep.2014, 22:19. Motiv: L.E. Ce inaltime are boilerul ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • DanIonita
          Membru
          • 26.apr.2011
          • 121

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

          Postat în original de coby
          L.E. Ce inaltime are boilerul ?

          Dimensiuni (I x L x A) (cm): 75.8 x 45 x 48
          Greutate (Kg): 22

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6869

            #6
            Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

            In functie de cum doriti sa fie montat - la ce inaltime de sol - asa configurati suportul , latimea fiind un minim 80 cm pt stabilitate cu pozitionarea boilerului in centrul standului . Adancimea talpii / bazei standului sa fie un 50-55 cm.
            Ultima editare de coby; 12.sep.2014, 02:02.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • DanIonita
              Membru
              • 26.apr.2011
              • 121

              #7
              Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

              Am fost la depozitul de aici si nu am gasit fier de 3 mm grosime. Este vreo problema daca folosesc de 1,5 dar mai lat? Adica 50 x30mm cu 1,5mm.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                Postat în original de DanIonita
                Ce solutie am sa il montez ?
                Bate nene doua buloane filetate, de 30 cm lungime, M12 (M14) in perete. Le lasi afara 4-5 cm si agata boilerul de ele. Rezista fara probleme.
                Ultima editare de Maestrul Max; 22.oct.2014, 21:40.
                Cu stima.

                Comentariu

                • DanIonita
                  Membru
                  • 26.apr.2011
                  • 121

                  #9
                  Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                  Multumesc pentru raspuns si solutia oferita dar nu o pot pune in practica. Toti peretii baii sunt interiori. in stanga am vecinii , casele fiind lipite. In dreapta este partea de casa a surorii mele. Deci... nu pot gauri peretii pana pe partea cealalta.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                    Pai nu trebuie sa gauresti peretii pana la vecin. Daca e perete din carpici poti sa bati buloanele doar 15 cm in perete. E mai simplu asa decat sa te complici cu suportul deoarece si suportul trebuie sa il agati de perete si tot acolo ajungi, la bulon batut in perete.
                    Ultima editare de Maestrul Max; 22.oct.2014, 22:06.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • DanIonita
                      Membru
                      • 26.apr.2011
                      • 121

                      #11
                      Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                      Mi-e frica sa atarn 100kg pe un perete de pamant. 100kg racordate la apa si curent. Daca era un dulap mai ziceam. Singura varianta sigura mi se pare cea data de @coby.... cu suport. Doar ca nu sunt sigur de rezistenta unui cadru din fier mai subtire. Asta as dori sa aflu...

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2342

                        #12
                        Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                        Cel mai sigur este un cadru din teava rectangulara (ancorat sus de perete), sus boiler, jos polite, chiar un dulap.
                        Teava de 30x30x2 mm este suficienta si mai usor de sudat fata de cea groasa de 1,5 mm.
                        Nu te juca cu prinderea in chirpic, in timp se slabeste, se uita si te trezesti cu el pe jos !
                        Ultima editare de spik1; 22.oct.2014, 22:50.

                        Comentariu

                        • DanIonita
                          Membru
                          • 26.apr.2011
                          • 121

                          #13
                          Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                          Pai cadru vreau sa fac oameni buni.... dar dati-mi o parere... tine un cadru din teava rectangulara 50x30x1.5mm (sunt si alte dimensiuni disponibile dar doar de 1,5mm grosime si nu de 3mm cum mi-a fost recomandat la inceputul topicului) un corp de 100kg ?

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2342

                            #14
                            Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                            Un cadru dreptunghiular (4 picioare ) din teava 30x30x1,5 mm tine foarte bine, numai sa-l sudati corect. Adica sa-l sudeze cineva priceput, ca e mai dificil fiind asa subtire. In rest tine fara probleme !
                            Daca il faceti cum a spus coby, trebuie sa duceti reazamele stanga- dreapta pana la partea superioara a ramei, pt. o mai buna rezistenta.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1551

                              #15
                              Răspuns la: Montare boiler electric pe perete de chirpica

                              De suportul din imagine ce parere aveti? Executie din inox.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...