Robinet electric de apa calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • macvio
    Incepator
    • 07.dec.2008
    • 66

    Robinet electric de apa calda

    Sunt interesat de achizitionarea unui robinet electric care produce apa calda si se monteaza direct pe chiuveta. I se face reclama la TV.As dori sa stiu de la persoane care-l detin daca merita sa investesc banii.Acesta il voi folosi la o mica casa de vacanta la bucatarie.
  • DanIonita
    Membru
    • 26.apr.2011
    • 121

    #2
    Răspuns la: Robinet electric de apa calda

    Mi se pare mai rentabil un boiler mic (30litri). Instantul despre care vorbiti are un consum destul de mare - 3kW si automat necesita o instalatie electrica care sa suporte acest consum, pare fragil, are garantie doar 1 an. Numai la magazinele electrice second-hand am mai vazut garantie de 1 an.

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 937

      #3
      Răspuns la: Robinet electric de apa calda

      Oare are in permanenta consum de 3 kw?
      3 kw are la maximul de 60 de grade.
      Ma gandesc ca daca il lasi mai rece o avea 2-3 rezistente.

      Comentariu

      • macvio
        Incepator
        • 07.dec.2008
        • 66

        #4
        Răspuns la: Robinet electric de apa calda

        Postat în original de DanIonita
        Mi se pare mai rentabil un boiler mic (30litri). Instantul despre care vorbiti are un consum destul de mare - 3kW si automat necesita o instalatie electrica care sa suporte acest consum, pare fragil, are garantie doar 1 an. Numai la magazinele electrice second-hand am mai vazut garantie de 1 an.
        Am considerat alegerea facuta pentru faptul ca voi inlocui bateria monocomanda existenta cu acest robinet si voi avea atat apa rece cat si calda.Alimentarea cu curent la o putere de 3 kw o pot foarte usor executa,bucataria fiind aproape de tabloul de alimentare.As opta in continuare pentru acest tip de robinet.

        Comentariu

        • macvio
          Incepator
          • 07.dec.2008
          • 66

          #5
          Răspuns la: Robinet electric de apa calda

          Chiar nu detine nimeni un asemenea robinet.As dori sa stiu avantajele si dezavantajele.Boilerul de orice capacitate nu ma intereseaza momentan,deoarece locatia este folosita numai la sfarsit de saptamana sau ocazional.

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            #6
            Răspuns la: Robinet electric de apa calda

            Este bun.
            Se va instala obligatoriu cu alimentare separata, conductori cu sectiune corespunzatoare si disjunctor.
            Cautati un produs "de firma" cu garantie normala, adica 2 ani. Bun ar fi unul presurizat. Mai simpla instalatia si utilizarea.

            Comentariu

            • macvio
              Incepator
              • 07.dec.2008
              • 66

              #7
              Răspuns la: Robinet electric de apa calda

              Postat în original de Scifficus
              Este bun.
              Se va instala obligatoriu cu alimentare separata, conductori cu sectiune corespunzatoare si disjunctor.
              Cautati un produs "de firma" cu garantie normala, adica 2 ani. Bun ar fi unul presurizat. Mai simpla instalatia si utilizarea.
              Eu in postare m-am referit la cel care i se face reclama la tv si pe net.Cunoasteti si alte modele care se comercializeaza in prezent?

              Comentariu

              • Scifficus
                Membru Marcant
                • 23.iun.2013
                • 857

                #8
                Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                Un nume ceva acolo legat la ce faceti referire sa avem punct comun de discutie?

                Comentariu

                • macvio
                  Incepator
                  • 07.dec.2008
                  • 66

                  #9
                  Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                  Postat în original de Scifficus
                  Un nume ceva acolo legat la ce faceti referire sa avem punct comun de discutie?
                  Nu am scris numele pt a nu face reclama.Eu am gasit un singur produs,delimano.Daca mai sunt si altele asemanatoare va rog sa le enumerati pt a ma decide intr-un final

                  Comentariu

                  • Scifficus
                    Membru Marcant
                    • 23.iun.2013
                    • 857

                    #10
                    Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                    Aoleu.

                    O super inventie ce face apa calda in 5 secunde si costa de 6 ori cat exact acelasi produs, tot de la rasarit.

                    Io vorbeam de ASTEA. Doar un exemplu luat la intamp,are ca sa intelegi. Ala prezentat este de tip presurizat. Legi apa rece si o teava la robinet pe cald. Destul simplu si sigur. Il montezi sub chiuveta sau pe unde ai loc.

                    Comentariu

                    • macvio
                      Incepator
                      • 07.dec.2008
                      • 66

                      #11
                      Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                      Postat în original de Scifficus
                      Aoleu.

                      O super inventie ce face apa calda in 5 secunde si costa de 6 ori cat exact acelasi produs, tot de la rasarit.

                      Io vorbeam de ASTEA. Doar un exemplu luat la intamp,are ca sa intelegi. Ala prezentat este de tip presurizat. Legi apa rece si o teava la robinet pe cald. Destul simplu si sigur. Il montezi sub chiuveta sau pe unde ai loc.
                      Ca modelul din postare am unul montat la baie si sunt multumit de el,este fiabil.Doresc sa stiu daca modelul de la tv este detinut de cineva si daca este multumit de functionarea lui.Ma gandeam ca il montam in locul bateriei existente direct pe chiuveta.In acest fel scapam de montarea de tevi si accesorii sub chiuveta.

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1551

                        #12
                        Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                        Nu va recomand varianta Delimano. Mi se par nefiabile, iar despre consumul energetic raportat la debitul apei prin baterie ... greu de apreciat produsul. Deasemenea, dupa 1 an riscul sa se deterioreze iremediabil produsul este relativ mare.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6868

                          #13
                          Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                          La 1-2 l / minut iti speli vasele in 6 ore si cu consum de centrala termica pe curent , chiar daca e bun/ functional , nu merita ...
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Cipri1
                            Membru
                            • 14.aug.2012
                            • 264

                            #14
                            Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                            Am cumparat un robinet pentru incalzire apa calda si am o intrebare : Apa de la putul forat e una dura , are miros/culoare . Filtrele de la robinet in cazul acesta nu se vor duce in scurt timp ? Deja la robinetul actual sita respectiva a prins putina rugina .

                            Multumesc .

                            Comentariu

                            • theborg
                              Membru
                              • 17.apr.2012
                              • 181

                              #15
                              Răspuns la: Robinet electric de apa calda

                              Fratele meu are la bucatarie un aparat Delimano, la care faceti referire d-voastra, are varainta veche, si este super multumit. Il are de cca. 2 ani si nu a avut probleme si nici in privinta curentului electric nu a fost un consum exagerat. Mentionez ca are acest aparat in apartamentul in care locuieste si il foloseste zilnic. Acum mai este posibilitatea ca al lui sa se fi nimerit bun, sa nu se strice dar in privinta asta nu mai poti fi sigur nici de firmele de renume, cum a fost in cazul meu cu o drujba electrica Skill care a fost defecta din start. Eu zic ca pentru o casa de vacanta si nu numai, merita acest aparat.

                              P.S. Acum am vazut ca postul are peste un an si cred ca s-a luat deja o decizie dar pentru altcineva care citeste si e interesat nu strica inca o parere

                              Comentariu

                              Procesare...