Amplasare hidrofor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cezar Miu
    Membru
    • 20.sep.2006
    • 116

    Amplasare hidrofor

    Buna ziua,

    Sunt in situatia in care am nevoie de realizarea unei instalatii de rezerva pentru alimentarea cu apa a gospodariei. In zona sunt frecvente cazurile in care se intrerupe alimentarea cu apa din reteaua publica, din varii motive.
    Am un rezervor IBC de 1000 litri, si azi intentionez sa-mi cumpar un hidrofor.
    Intrebarea mea este : Hidroforul trebuie amplasat obligatoriu mai sus de rezervor, in asa fel incat aspiratia sa se faca direct printr-un singur cot - teava de aspiratie ascendenta si apoi orizontala la admisia hidroforului (solutia A)?
    Sau se poate si pe sol, cu trei coturi (aspiratie ascendenta in rezervor, apoi orizontal pentru iesirea din rezervor, descendent spre hidrofor si apoi orizontal la admisie - solutia B).
    Astept opinii.
    Multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate
    Vreau sa stiu !
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Amplasare hidrofor

    Pozitia este irelevanta . Va functiona in ambele variante .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #3
      Răspuns la: Amplasare hidrofor

      Unde va fi amplast rezervorul IBC?
      Daca sta in soare, exista riscul de a se "inverzi apa" (apar un fel de alge).

      Comentariu

      • intransingentul
        Living Legend
        • 26.iul.2012
        • 1008

        #4
        Răspuns la: Amplasare hidrofor

        Postat în original de Cezar Miu
        Buna ziua,

        Sunt in situatia in care am nevoie de realizarea unei instalatii de rezerva pentru alimentarea cu apa a gospodariei. In zona sunt frecvente cazurile in care se intrerupe alimentarea cu apa din reteaua publica, din varii motive.
        Am un rezervor IBC de 1000 litri, si azi intentionez sa-mi cumpar un hidrofor.
        Intrebarea mea este : Hidroforul trebuie amplasat obligatoriu mai sus de rezervor, in asa fel incat aspiratia sa se faca direct printr-un singur cot - teava de aspiratie ascendenta si apoi orizontala la admisia hidroforului (solutia A)?
        Sau se poate si pe sol, cu trei coturi (aspiratie ascendenta in rezervor, apoi orizontal pentru iesirea din rezervor, descendent spre hidrofor si apoi orizontal la admisie - solutia B).
        Astept opinii.
        Multumesc anticipat.
        Va trebuie neaparat bazin?
        Daca aveti put in curte, instalati un hidrofor cu absortie directa.
        Este mult mai bine.
        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

        Comentariu

        • Cezar Miu
          Membru
          • 20.sep.2006
          • 116

          #5
          Răspuns la: Amplasare hidrofor

          Multumesc pentru raspunsuri.

          @coby : amorsarea ar putea ridica ceva probleme? Daca in varianta A folosesc orificiul de amorsare al hidroforului, in varianta B pot amorsa printr-un "ceva" montat intr-unul din coturile de sus? Evident ca pe admisia din rezervor voi pune supapa de unic sens.

          @fanero : Rezervorul va fi amplasat in prima instanta (urgenta) in aer liber, la umbra. Ulterior va fi "ingropat".

          @intransigentul : din pacate nu exista put in curte, nici in zona (zona saraca in apa freatica). Deci singura solutie pentru cazuri de avarie/presiune scazuta/furnizare apa dupa program ramane rezervorul.
          Vreau sa stiu !

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #6
            Răspuns la: Amplasare hidrofor

            Daca hidroforul este dotat cu pompa autoamorsanta( majoritatea au asa ceva ) , nu e nici o problema .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            Procesare...