Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

    Consideram o imbinare compusa dintr-un niplu de cupru (vezi imagine) sau cot (in vederea lipirii tevii de cupru caruia ii este destinat) si robinetul in care este insurubat. Va rog sa-mi spuneti daca robinetul se poate defecta la incalzirea cotului/niplului pana la temperature necesara topirii aliajului de lipit. Daca da, ce se poate face ca sa nu se defecteze. Este suficienta o "racire' cu o carpa uda ?
    Multumesc.
    Fișiere Atașate
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

    Nu prea ! In mod corect se sudeaza niplul , apoi se infileteaza robinetul .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      #3
      Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

      Dar sunt si aplicatii in care succesiune descrisa nu este posibila ! De pilda la bloc, cand se infileteaza mai intai un robinet de trecere, ca sa pot lucra linistit dupa el, fara sa deranjez vecinii prin oprirea apei. Iar daca in cauza este vorba despre un cot, chiar si in succesiunea descrisa sunt niste probleme, de spatiu de pilda.
      Ultima editare de Negulescu Corneliu; 26.dec.2015, 12:58.
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

        Depinde de tipul constructiv al robinetului, daca sunt elemente maiputin rezistenta la temperatura in vecinatatea reductiei ce se sudeaza ar putea exista un mic risc de deteriorare. Altfel, cu putina atentie se poate depasi momentul opririi apei la vecini printr-o organizare buna si minimizarea opririi utilitatii repsective. 15-30 minute nu moare nimeni daca opresti apa si faci o treaba cu riscuri minime.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cu

          Postat în original de VYS
          Depinde de tipul constructiv al robinetului, daca sunt elemente mai putin rezistenta la temperatura in vecinatatea reductiei ce se sudeaza ar putea exista un mic risc de deteriorare.
          Sa inteleg ca exista niste robinete de trecere mai rezistente la temperatura inalta ?

          Postat în original de VYS
          Altfel, cu putina atentie se poate depasi momentul opririi apei la vecini printr-o organizare buna si minimizarea opririi utilitatii repsective. 15-30 minute nu moare nimeni daca opresti apa si faci o treaba cu riscuri minime.
          Intervalul specificat (30min) imi este necesar numai pentru a monta o reductie 3/4"->1/2" si robinetul de 1/2". Bun, sa zicem ca fac pe dracu-n patru si lipesc intr-un cot (cu filet ext. de 1/2' intr-o parte si lacaş pt. teava cupru de 15 in cealalta parte) piesa urmatoare (un cot de cupru) si dupa aia infiletez ansamblul asta in robinet. Pot lipi urmatorul reper (peste doua coturi de cupru deci) fara probleme ?
          Ultima editare de Negulescu Corneliu; 26.dec.2015, 14:57.
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

            Exista solutii . Pui un semiolandez si folosesti un rob nr 1 sau nr2cu niplu ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              #7
              Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

              Multumesc ! Dar niplul ala mai ia si el din spatiu. Ori acolo unde vreau eu sa fac lucrarea este o mare foame de spatiu, trebuie inghesuite si niste apometre, orice milimetru conteaza. D-aia mi-ar prii daca as putea infileta direct cotul pt. teava de cupru in robinet si apoi sa continuu cu repere lipite.
              Scuze de ignoranta : robinet nr. 1 e cel de 1/2" iar nr. 2 e de 3/4" ?
              Ultima editare de Negulescu Corneliu; 26.dec.2015, 17:59.
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                Se poate " muta " lipitura , mai departe de infiletare . Exista solutii .
                Nr 1 sau 2 , se refera la tipul infilatarii , si este valabil la toate diametrele ...mai exista " cu olandez ", si alte tipuri , dar astea sint cele mai uzuale
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  #9
                  Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                  Visul meu de aur, avand in vedere foamea de spatiu din zona, e sa folosesc reperul din imagine. D-aia visul meu de argint e ca un instalator sa-mi spuna ca nu e nicio problema, ca, dupa cea am infiletat cotul in robinet, pot sa sudez teava in cot fara frica ! Dar vad ca nu zice !
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de Negulescu Corneliu; 26.dec.2015, 19:11.
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                    Riscant .Am spus , in zonele dificile , se folosesc piese cu olandez ...
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 850

                      #11
                      Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                      Poate se exprima si un instalator de apa care a avut aceasta problema !
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #12
                        Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                        Din pacate nici un meserias nu poate garanta o astfel de lucrare.
                        La temperatura necesara acestor lipituri asa apropiate trebuie sa reziste si robinetul si materialul ce etanseaza filetele.
                        O cale ar fi realizarea acestui montaj separat, iar la capete sa aveti prinderi mecanice.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                          Oricat de mic este spatiul, robinetul trebuie montat in asa fel sa se poata interveni usor in cazul defectarii. Cea mai buna solutie este totusi cea cu prindere mecanica.

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2107

                            #14
                            Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                            Postat în original de Seni
                            robinetul trebuie montat in asa fel sa se poata interveni usor in cazul defectarii
                            Postat în original de Mircea G
                            in zonele dificile, se folosesc piese cu olandez
                            Nu sunt instalator, dar daca nu vreti sa fiti "pomenit" de cei care vor fi obligati sa schimbe robinetul in caz ca se defecteaza, urmati sfaturile celor doi.

                            Comentariu

                            • Negulescu Corneliu
                              Membru Marcant
                              • 27.iun.2004
                              • 850

                              #15
                              Răspuns la: Risc de defectare a robinetului de trecere la lipire teava cupru

                              M-ati convins ! Daca fac in cupru, fac cu olandez. Acum iau in calcul realizarea lucrarii cu pexal, chiar daca necesita mai mult spatiu. Ma gandesc ca se lucreaza mai usor ! Trebuie sa fac niste calcule savante, ca sa vad ce variantă adopt, spatiul este strict limitat.
                              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                              Comentariu

                              Procesare...