Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • AlexandruBudescu
    Incepator
    • 24.nov.2014
    • 5

    Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

    Bună ziua,



    Vă rog frumos să-mi recomandaţi nişte filtre eficiente împotriva calcarului pentru o maşină de spălat automată şi un boiler electric.



    Menţionez că apa de la reţea este foarte dură.





    Vă mulţumesc anticipat !
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric


    Suplimentar puteti pune la o spalare cu masina de spalat haine un pliculet de bicarbonat ( calgonul saracului ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • AlexandruBudescu
      Incepator
      • 24.nov.2014
      • 5

      #3
      Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

      Filtrele magnetice au eficienţă împotriva depunerii calcarului pe componentele maşinii de spălat rufe şi-a boilerului electric ?

      Comentariu

      • rex
        Membru
        • 21.apr.2015
        • 220

        #4
        Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

        Din ce am mai vorbit cu instalatori, mai buni sau mai nebuni ,singurul filtru care are ceva rezultate este Dosacal , sau Dosamax . Unul dintre ei mi-a zis ca a si masurat duritatea apei dupa filtru si chiar avea efect.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

          Postat în original de AlexandruBudescu
          Filtrele magnetice au eficienţă împotriva depunerii calcarului pe componentele maşinii de spălat rufe şi-a boilerului electric ?
          Eficienta zero , bani aruncati = parerea mea ( si nu numai a mea .. ) .
          Filtru cu polifosfati il puneti doar la masina de spalat haine , nu si la boilerul electric .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • rex
            Membru
            • 21.apr.2015
            • 220

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boil

            Postat în original de coby
            Eficienta zero , bani aruncati = parerea mea ( si nu numai a mea .. ) .
            Filtru cu polifosfati il puneti doar la masina de spalat haine , nu si la boilerul electric .
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dosam.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	130,8 KB 
ID:	625186 Se pare ca se folosesc si la boilere .

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6869

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat ru

              Postat în original de rex
              [ATTACH=CONFIG]93711[/ATTACH] Se pare ca se folosesc si la boilere .
              Filtru cu polifosfati se foloseste la centrale doar pe circuitul de incalzire in calorifere nu si pe acm ( majoritatea habar nu au dar efectele polifosfatilor pe piele si in mucoase nu este unul dorit .. ) ; ce scrie in magazin la un produs este irelevant ( reclama multa sa se vanda ) . Apa nu mai este potabila odata trecuta prin acel filtru cu polifosfati .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • rex
                Membru
                • 21.apr.2015
                • 220

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Filtre anticalcar maşină

                Nu bem apa din boiler. Filtrul se monteaza la centrala pe coloana de alimentare.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Filtre anticalcar maşină

                  Postat în original de rex
                  Nu bem apa din boiler...
                  Faceti dus , spalati vasele ...

                  Postat în original de rex
                  . Filtrul se monteaza la centrala pe coloana de alimentare.
                  Total gresit ! Se monteaza doar pe admisie apa in circuitul de incalzire nu si acm .

                  Daca nu stiti despre ce e vorba , va rog abtineti-va in a sfatui eronat .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • rex
                    Membru
                    • 21.apr.2015
                    • 220

                    #10
                    Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

                    Posibil sa fi gresit. Trebuie sa-i anunt si pe altii ca gresesc .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dosamasa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	158,4 KB 
ID:	625197Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	filt.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	103,4 KB 
ID:	625196 Sigur sigur e ceva necurat la mijloc. Eu merg pe principiul "omu' cat traieste invata " si intreb : o centrala pe gaz cate conducte de alimentare are ? Una pt apa calda si una pentru radiatoare ?La Vailant-ul meu , cand a trebuit sa alimentez instalatia , demontasem un radiator si a trebuit facuta presiunea din nou , am folosit robinetu centralei si am o singura conducta de alimentare prin care se alimenteaza cu apa de la retea . E defecta centrala ?
                    Ultima editare de rex; 10.mai.2016, 15:14.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6869

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

                      Postat în original de rex
                      Posibil sa fi gresit. Trebuie sa-i anunt si pe altii ca gresesc .[ATTACH=CONFIG]93727[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]93726[/ATTACH] Sigur sigur e ceva necurat la mijloc. Eu merg pe principiul "omu' cat traieste invata " si intreb : o centrala pe gaz cate conducte de alimentare are ? Una pt apa calda si una pentru radiatoare ?La Vailant-ul meu , cand a trebuit sa alimentez instalatia , demontasem un radiator si a trebuit facuta presiunea din nou , am folosit robinetu centralei si am o singura conducta de alimentare prin care se alimenteaza cu apa de la retea . E defecta centrala ?
                      Ce legatura are centrala cu alimentarea ? Dvs daca vreti sa intelegeti exact ce scriu , bine , daca nu , e treaba dvs sa " trollati " pe un subiect cat poftiti .
                      Am spus ce aveam de spus ; ( se poate face traseu separat pt admisie apa in circuitul de incalzire si separat pt acm , dar e complicat pt majoritatea care se cred instalatori ... )
                      Ca sfat referitor la polifosfati , aprofundati subiectul prin a citi despre el si a intelege ce sunt acei polifosfati .
                      Ultima editare de coby; 10.mai.2016, 15:39.
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1551

                        #12
                        Răspuns la: Filtre anticalcar maşină de spălat rufe plus boiler electric

                        Postat în original de AlexandruBudescu
                        Bună ziua,
                        Vă rog frumos să-mi recomandaţi nişte filtre eficiente împotriva calcarului pentru o maşină de spălat automată şi un boiler electric.
                        Menţionez că apa de la reţea este foarte dură.
                        Vă mulţumesc anticipat !
                        Cat de dura? Ati masurat duritatea?
                        Masina de spalat personala nu a beneficiat decat de produse de tip "calgon" si functioneaza, dupa circa 13 ani de la achizitie. Apa este dura si la robinetul meu de la bloc.

                        Comentariu

                        Procesare...