Cabina dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mmiihh
    Incepator
    • 07.dec.2016
    • 13

    Cabina dus

    Seara buna,
    Sunt in cautarea unui model de cabina dus fara hidromasaj. Dimensiuni 90x90 si cadita inalta. As dori sa aflu cu ajutorul si din experienta dv spre ce ma pot orienta, ca sa cie si fiabil, cu geamuri securizate, mate, buna etanseitate, garantie cat de mare, dar sa nu depaseasca un buget rezonabil. Sa zic 800lei. Ce producatori, distribuitori imi recomandati in Bucuresti. Multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Cabina dus

    Dedeman , practiker , leroy au mai multe modele de ce nu mergeti sa le vedeti si sa cereti detalii acolo despre garantie , etc ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Răspuns la: Cabina dus

      Aveti doua exemple de oferte actuale:
      Cabina dus + cadita semirotunda inalta, Kadda 2018 B, 90 x 90 x 200 cm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Cabine de dus semirotunde pe site.

      Cabina dus + cadita semirotunda S8971, cadita inalta, 90 x 90 x 195 cm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Cabine de dus semirotunde pe site.

      Comentariu

      • mmiihh
        Incepator
        • 07.dec.2016
        • 13

        #4
        Răspuns la: Cabina dus

        Raspund ca si in celalalt topic. Am fost in cele de mai sus mai putin in Praktiker. Ce sa spun: preturile de acolo par ok, se inscriu in ce pot sa-mi permit, dar, e un mare dar: nici-un vanzator aproape n-o sa-ti spuna tot adevarul; cum ca e marfa proasta sau care te tine max 6 luni de utilizare normala. Recunosc ca de garantii n-am intrebat. DAR le-am vazut inca de acolo, pe cele expuse cum erau sarite usile culisante de pe ghidajul lor; si asta nu la 1-2 produse; la multe, si la Brico, si la Dedeman si la Leroy. Apoi cu etanseitatea nu poti afla mare lucru decat de la cine o foloseste efectiv. La fel cu fiabilitatea. Intamplator azi am aflat de la o colega de munca ca a renuntat la cabina de dus caci desi era cu putin peste 1000 lei, n-a rezistat la utilizare normala nici 1 an de zile. Tot partea cu ghidajele de la usi a cedat. POATE totusi are cineva vreo solutie nu atat de pret actual ca asta il pot actualiza eu, dar de producator/model care s-a dovedit fiabil si etans.
        Ultima editare de mmiihh; 12.dec.2016, 17:27.

        Comentariu

        • mmiihh
          Incepator
          • 07.dec.2016
          • 13

          #5
          Răspuns la: Cabina dus

          Postat în original de Consultant sanitare
          Aveti doua exemple de oferte actuale:
          Cabina dus + cadita semirotunda inalta, Kadda 2018 B, 90 x 90 x 200 cm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Cabine de dus semirotunde pe site.

          http://www.dedeman.ro/deva/cabina-cu...5-cm/p/3019492
          Multumesc pentru sugestii. Ca aspect sunt ok, si ca pret. O sa merg sa le vad pe viu.
          DAR intreb are cineva vreunul din aceste modele; sau ceva similar de la acest producator 'Kadda'? Cine le face? Cum e cu etansarea/fiabilitatea?

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Cabina dus

            Eu, unul, am auzit numai rele despre cabinele de dus!
            Drept urmare am hidroizolat baia, am luat o cada si am "tras" o perdea frumoasa !
            Mai nasol e daca se vrea hidromasaj, dar in cazul de fata nu e cazul.
            Un amic si-a facut spatiul de dus si a comandat usi glisabile pe masura ce au costat 1000 lei.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Răspuns la: Cabina dus

              Aspectul produselor prezentate in magazin nu sunt neaparat o referinta. de cele mai multe ori nu sunt decat asezate pe o pozitie de echilibru precar, nefiind fixare corect, fara strangerea reperelor si asa mai departe. De aici rezulta aspectul tragic-comic regasit inmulte magazine.
              Acest gen de produse rezista daca sunt utilizate corect. Daca tragem de ele in fel si chip, evident ca vor ceda pana la urma. O utilizare rationala, normala, nu este o problema.
              Kadda este o marca inregistrata de dedeman, din cate stiu, produsele nu stiu de cine sunt facute efectiv.

              Comentariu

              • mmiihh
                Incepator
                • 07.dec.2016
                • 13

                #8
                Răspuns la: Cabina dus

                Multumesc pentru detalii. Am mai vorbit si cu cei de la Dedeman se pare ca majoritatea sunt chinezesti. Din pacate unele produse nu prea au instructiunile de montaj complete. Altele nu au toate piesele. In fine...
                Am gasit si ceva cu o marca care mie-mi da mai multa incredere, Sanotechik, la Praktiker. Modelul asta: https://www.praktiker.ro/cabina-semirotunda-11871.html.
                Stie cineva despre ele?

                In ultimul timp ma bate gandul tot mai mult la una din cabine (am de utilat 2 bai) sa aleg un model cu hidromasaj. Asta a fost si un gand initial al meu, la care cam renuntasem din cauza dezvolatorului: a zis ca nu sunt conditii bune pentru a functiona bine modelele de cabine cu hidromasaj din cauza presiunii apei; ca ar trebui sa bage o presiune mai/prea mare in instalatie si cei de la parter ar avea alte probleme legat de acest aspect! In urma unor intrebari puse de mine si pe la magazine si pe la colegi, aflu ca de fapt majoritatea cabinelor de hidromasaj functioneaza ok cu presiunea la valorile normale in reteaua de bloc (cu atat mai mult cred ca va merge la noi unde blocul are doar 3 nivele eu urmand sa ma mut la etajul 1). Dv ce stiti de acest detaliu? Am gasit cateva modele de astfel de cabine la pret rezonabil. De ex http://www.bricodepot.ro/militari/sa...-201-5-cm.html
                la 919 lei.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #9
                  Răspuns la: Cabina dus

                  La cat sunt de mici duzele , imposibil sa nu functioneze bine daca la para de dus se poate face un dus rezonabil .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Răspuns la: Cabina dus

                    Aceste sisteme de "hidromasaj" au doua mari dezavantaje:
                    -sunt conditionate de presiunea in retea, la presiuni reduse nu functioneaza tocmai bine
                    -duritatea apei le poate afecta functionarea, inclusiv robinetele de comanda, aceste nefiind tocmai de o calitate superioara.

                    Comentariu

                    • mmiihh
                      Incepator
                      • 07.dec.2016
                      • 13

                      #11
                      Răspuns la: Cabina dus

                      Intre timp am fost si la Praktiker si m-am dezumflat! Cel de acolo mi-a scos din cap modelele de la Sanotechnik pe care le vizam, ca sunt toate chinezesti.
                      Cele sugerate de el, fara hidromasaj sareau toate de 1000 lei.
                      Unul din modele le-as lua de la Brico http://www.bricodepot.ro/militari/sa...-201-5-cm.html de care am auzit de bine de la cei din 2 magazine
                      Acum ma gandesc daca as gasi macar una din cabine fara hidromasaj dar cu 4 pereti ( si cu prtea din spate). Ca sa nu am probleme de scurgeri pe langa imbinari sau infiltrari in spatele faiantei. Sunt asemenea modele?

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Cabina dus

                        Io mi-am luat de la : http://www.stilnou.ro/sanitare~cabin...omasaj~69.html
                        au si spate si capac ; in capac are boxa radio , lumini si ventilator extractor . Multumit de calitate si de pret . Mai exact am ales asta : http://www.stilnou.ro/pret-oferta~ca...inalta-ro.html
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • mmiihh
                          Incepator
                          • 07.dec.2016
                          • 13

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Cabina dus

                          Postat în original de coby
                          Io mi-am luat de la : http://www.stilnou.ro/sanitare~cabin...omasaj~69.html
                          au si spate si capac ; in capac are boxa radio , lumini si ventilator extractor . Multumit de calitate si de pret . Mai exact am ales asta : http://www.stilnou.ro/pret-oferta~ca...inalta-ro.html
                          Uau... Arata bine, dar e peste bugetul meu...

                          Comentariu

                          Procesare...