Desfacere robinet rupt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexmofo
    Incepator
    • 30.nov.2009
    • 26

    Desfacere robinet rupt

    salutare prieteni, am si eu o problema.. pt ca un robinet cumva avea o scurgere, m-am apucat sa-l desfac. E situat chiar deasupra contorului.. problema e ca s-a rupt.

    Acum, fiind rupt, totusi pot sa il prind cu cheia dar din ce vad, dau in gol, pentru ca se roteste..am pus si o poza aproape clara.

    Cum ar trebui sa fac? Nici nu am o alta cheie cu care sa tin jos contra, insa vad ca oricum nu ar ajuta la nimic, pt ca partea care se roteste, imediat dupa partea rupta, e total detasata )

    Mi-ar placea sa ma pricep mai bine.. astept idei

    le: cateodata am senzatia asta ca defapt face parte din robinet partea care se roteste.. insa atunci nu inteleg de ce ar fi calti pusi acolo...
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de alexmofo; 27.feb.2017, 20:59. Motiv: mi-am adus aminte
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Răspuns la: nu stiu cum sa desfac un robinet rupt de langa contor apa

    Tine de mufa de PPR si invarte cu cheia de robinet. Data viitoare alege niste robineti seriosi, un robinet rupt asa arata ca este slab in carne, facut pe "vapor" din pacate!
    Probabil daca invarti de corp robinet se desface de pe niplul robinetului, daca este acel tip constructiv cu niplu pe intrare. Merge si asa, desfaci corpul si apoi desfaci niplul ce ramane pe muga de PPR. Presupun ca asa este acolo, nu e foarte clara foto.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Armata
      Membru
      • 14.sep.2008
      • 250

      #3
      Răspuns la: nu stiu cum sa desfac un robinet rupt de langa contor apa

      Mie nu-mi este clar ce incercai tu sa desfaci acolo. Pentru ca robinetul acela este fix in instalatie si nu poate fi desfacut decat DUPA desfacerea olandezului de la apometru.
      VYS ti-a raspuns pentru partea dinspre PPR, dar eu am impresia ca tu te referi la partea dinspre apometru. Si este normal sa se invarta cu totul daca nu pui contra cu o alta cheie.
      Daca nu ai sculele necesare, cheama un instalator, ca sa nu mai rupi si alte lucruri.
      Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Desfacere robinet rupt

        Cind cumperi alt robinet,asigura-te ca, corpul lui e din alama, nu din antimoniu-zamac, cum pare ca este cel pe care il ai acolo. Verificarea o faci dupa ce te intelegi cu vinzatorul ca in cazul in care este din antimoniu sa se oblige sa il preia inapoi. Razui putin cu o pinza de bomfaier nichelul de deasupra si daca materialul de baza e cit de cit auriu-aramiu e ok. Daca e gri-argintiu nu-l cumpara nici daca costa 1 leu. Problemele ulterioare te vor costa mai mult.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • alexmofo
          Incepator
          • 30.nov.2009
          • 26

          #5
          Răspuns la: Desfacere robinet rupt

          Va multumesc! @VYS: multumesc dar eu incercam sa ma refer la celalalt capat
          @Armata: da.. la acel capat am refeream, acum am oprit lucrarea si astept instalatorul eu inteleg ca trebuie sa pun contra dar nu prea ai cum sa pui contra.. probabil trebuie desfacut de tot de deasupra la apometru dar nu am cheia necesara )
          @Temelye: da.. chiar nu prea stiu ce au facut baietii aia cand au facut totul.. la vremea aia nu eram asa curios :/

          Multumesc, astept instalatorul si iau cupru!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Răspuns la: Desfacere robinet rupt

            In partea cealalta principiul este acelasi numai ca acolo esteposibil sa ai unsigiliu pe apometru.
            Daca o sa ti de pilulita de la apometru, este normal sa se invarta. Desfa piulita de la apometru, scoate partea rupta din robinet cu restul partii de alama dinspre piulita apometru si apoi desfaci restul de robinet.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Desfacere robinet rupt

              Postat în original de alexmofo

              Multumesc, astept instalatorul si iau cupru!
              Vrei sa spui alama
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Răspuns la: Desfacere robinet rupt

                Acolo este olandezul apometrului , doar este clar . Un robinet serios , remontat , dar vezi cum tragi de ppr-ul ala , ca nu vei avea loc de invirtit .
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Desfacere robinet rupt

                  nu ai ce face cu o cheie in instalatii! Iti trebuie o a doua cheie ca sa prinzi de partea hexagonala care intra in partea rupta a robinetului in tinp ce desurubezi ruptura aia
                  Apoi iti trebuie un mox sau un cleste papagal sa tii de plasticul mufei in timp ce desurubezi partea mare a robinetului
                  Vorbeste cu administratorul sa goleasca coloana aia inainte sa desfaci robinetul ca faci inundatie mare
                  MAI BINE CHEAMA IN INSTALATOR< POTI FACE ALTE NAZDRAVENII!

                  Comentariu

                  Procesare...